Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Najkrajšie ubytovanie na Slovensku? Björnsonka a jej Tree Houses ponúkajú skutočne výnimočný zážitok

Najkrajšie ubytovanie na Slovensku? Björnsonka a jej Tree Houses ponúkajú skutočne výnimočný zážitok

Hotel Björnson a dovolenka v Tree Houses spĺňa všetko to, čo sľubuje na papieri. Nezabudnuteľný zážitok z ubytovania priamo v srdci strediska Jasná v nezameniteľnom horskom štýle s výbornou polohou, osviežujúcim wellnessom a skvelou kuchyňou. Na Björnsonke som bol zatiaľ štyrikrát a vyskúšal viaceré typy izieb – no to, čo ponúka Tree Houses bolo pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Toto ubytovanie by pokojne mohli prezentovať ako výkladnú skriňu slovenského cestovnú ruchu.

Reklama

Björnsonka krásne prepája aktívny pobyt s ležérnym oddychom uprostred lesa a v objatí končiarov Nízkych Tatier – navyše, architektúra hotela s týmito lesnými chatkami určite ohúri aj zahraničných turistov. Negatíva tohto pobytu som skutočne hľadaľ veľmi ťažko a nerád. Pozri si kompletnú recenziu pobytu, ktorý som absolvoval počas letnej sezóny – v júli 2021.

Björnsonku postavili v 50. rokoch minulého storočia

História hotela Björnson sa začala písať v minulom storočí, v roku 1952. Kedysi nenápadný horský hotel prešiel počas svojej existencie kompletnou rekonštrukciou a dnes táto horská drevenica spoločne s chatkami TREE HOUSES pôsobí skutočne majestátne.

Rekonštrukciu majitelia hotela urobili veľmi dômyselne, v Björnsonke stále cítiť jedinečného „ducha hôr“ a toto ubytovanie sa zbytočne nehrá na niečo, čím nie je.

Ubytovať sa možno v hoteli, chatkách i hosteli

Areál hotelu Björnson ponúka okrem tradičného ubytovania v hoteli aj bývanie v tzv. ville, v hosteli a napokon aj v spomínaných TREE HOUSES, ktoré do ponuky pribudli naposledy. Práve tu vznikol priamo v srdci Jasnej jedinečný ubytovací komplex. Hotel totiž vie prilákať zamilované páry, rodinky s deťmi, ale aj partie kamarátov, ktorým sú blízke hory. Aktuálna ubytovacia kapacita je spolu 216 lôžok vrátane prísteliek.

Hotel Björnson v súčasnostni nepochybne patrí k najznámejším tatranským hotelom na Slovensku. Leží v blízkosti svahu a lanovky, takže v zime sa na lyžiach priamo z hotela dostanete do celého strediska Jasná, v lete nie je núdza o turistiku – z Björnsonky sa dá napojiť na viacero turistických chodníčkov, pre mňa osobne je najzaujímavejší ten, ktorý vedie až na hrebeň Nízkych Tatier, a teda aj na Chopok či Ďumbier.

TREE HOUSES sú Crème De la Crème pre milovníkov prírody

Nové, unikátne bývanie vzniklo uprostred Jasnej len pred pár rokmi. Štýlové, minimalistické drevené chatky umiestnené priamo v lese sú integrálnou súčasťou areálu hotela Björnson a ak sa v nich ubytujete, môžete využívať všetky výhody hotela (raňajky, polpenzia, wellness a iné služby), plus v podstate bývate v súkromí. Spoločnosť vám večer na teraske môžu robiť srnky a jelene, rovnako ako nám. Inak, k nášmu škandinávskemu pobytu na Slovensku chýbala už len polárna žiara 😉

Obklopený prírodou a ďaleko od ruchu veľkomesta

Celodrevené chatky TREE HOUSES sú vsadené priamo do lesa a ich obyvatelia zažijú pocit absolútneho splynutia s okolitou prírodou. Materiály používané pri prestavbe pôvodných, ale aj výstavbe tých nových častí areálu Björnsonka boli použité prírodné a zároveň inteligentné. Hlavnou myšlienkou výstavby bolo priniesť do krásneho prostredia Nízkych Tatier niečo nové, ale v súlade s prírodou.

TREE HOUSES tiež prinášajú do našich končín kus Škandinávie – severskú architektúru s minimalistickým dizajnom, kde je na prvom mieste príroda, až potom objekt. Šetrný prístup k prírode je alfou a omegou tohto typu bývania. Stromy zostali zachované, chatky sú osadené zo vzduchu a stali sa skutočnou súčasťou lesa. Chatky sa tak prispôsobujú prírode, nie príroda chatkám.

Mnohých poteší minimalistický dizajn, všadeprítomné drevo a prírodné materiály. Drevo zvnútra je svetlé, bielené pre pocit priestranného interiéru a zvonka tmavé pre maximálnu nerušivosť a splynutie s lesom. Tento zámer staviteľom podľa mňa skutočne vyšiel na výbornú.

Cestuje vás viac? Chatky možno vzájomne prepájať

Pätnásť dvojchát, ktoré sú oddelené akustickou stenou, môžu fungovať ako jeden veľký prepojený priestor, alebo samostatne ako dve oddelené chatky. Jedna chatka je určená pre štvorčlennú rodinu (dvaja dospelí, dve deti). Rezervovať je možné celú dvojchatku (kapacita osem osôb), alebo oddelene jednu chatku (kapacita štyri osoby). V obývacej časti je možnosť rozloženia gauča, čím vzniknú ďalšie dve lôžka. Kapacita jednej chatky sa teda dokáže zvýšiť až na šesť osôb, kapacita dvojchatky až na dvanásť osôb.

Izby a priestor v chatke sú neveľké, ale maximálne účelné

Interiérový priestor v TREE HOUSES je neveľký, ale maximálne účelný a s dôrazom na detail. Na malej ploche nájdete všetko, čo k oddychu v horách potrebujete.

Každá chatka disponuje obývacou a spacou časťou, lyžiarňou. Hlavnými atribútmi sú útulnosť a pocit tepla domova.

V chatkách sú využité smart riešenia pre maximálne pohodlie. Chatky sú napojené na riadiaci inteligentný systém, takže sú úplne pod kontrolou svojich hostí. Nastavenie vykurovania či niekoľkých scén osvetlenia sú detaily, ktoré prispejú k pocitu jedinečnosti a komfortu.

Čo všetko ponúka izba v Björnson TREE HOUSES?

 • manželská posteľ, poschodová posteľ, dve prístelky
 • priestor pre maximálne 6 osôb
 • rozloha ubytovania je 32m²
 • každá chatka má kúpelňu so sprchovým kútom, WC
 • poteší TV so satelitnými kanálmi, bezplatné Wi-Fi pripojenie či výhľad na hory/prírodu
 • súčasťou ubytovania je šatníková skriňa a pracovný stôl
 • samozrejmosťou sú uteráky, župan a posteľná bielizeň
 • nechýba trezor, chladnička, rýchlovarná kanvica, čajový set a bezplatné toaletné potreby

Jedlo na Björnsonke je veľmi chutné a polpenzia postačujúca

Jedlo na Björnsonke bola jedna z vecí, ktoré sa nám najviac páčili. Hodovanie formou švédskych stolov je v tomto prípade skutočne veľmi vydarené a na svoje si prídu všetci milovníci dobrého jedla, o dobré jedlo nebudú ukrátení ani vegáni či bezlepkáči.

Ubytovanie si možno vybrať s raňajkami alebo polpenziou (raňajky + večere) a ja určite odporúčam tú druhú možnosť. Obedy tak zostanú „otvorenou“ možnosťou pre tých, ktorí deň chcú tráviť na horách, v lese a pod. a najedia sa inde alebo vo vlastnej réžii.

Chutný obed si však možno dať aj v á la carte reštaurácii Jasná, ktorá očarí výberom špecialít, ale aj tradičných jedál, bohatým výberom kvalitných vín a nápojov. Takýto obed si potom možno vychutnať na hotelovej teraske s výhľadom na panorámu Nízkych Tatier. A la carte reštaurácia Jasná s barom je otvorená denne v čase od 10,00 hod. do 22,00 hod., preto si môžete vychutnať príjemné posedenie pri dobrom víne až do večerných hodín.

 • Výborným bonusom je, že ubytovaní hostia majú v hotelovej reštaurácií ZĽAVU vo výške 10%.

Odporúčam tiež zážitok vo forme grilovačky s rodinkou či priateľmi. Ubytovaným hosťom je k dispozícii altánok s grilom a sedením a na recepcií vám zabezpečia potrebné náčinie či košíky plné surovín na grilovanie.

Wellness: sauna s krásnym výhľadom a horúce kade do každého počasia

Novovybudovaný unikátny wellness hotela ponúka dokonalý relax priamo uprostred lesa s výhľadom na okolité vrchy. Fínska sauna, bio sauna, horúce exteriérové kade, oddychová miestnosť, masáže a liečivé zábaly – to všetko v tesnom kontakte s prírodou.

Wellness a jednotlivé procedúry si človek môže rezervovať ihneď po príchode a využívať ich môže počas celého pobytu.

 • Wellness zóna je otvorená denne v čase od 15,00 do 22,00 hod.

Ako využiť voľný čas na Björnsonke?

Pre rodiny s deťmi mám tri super správy. Detské ihrisko sa nachádza v areáli hotela a je k dispozícii počas celého roka. Vo vnútri hotela je potom za každého počasia k dispozícii výborný detský kútik, kde vaše deti môžu aktívne a zmysluplne tráviť voľný čas. Treťou dobrou správou je, že hotel počas letnej sezóny robí rôzne animačné programy pre deti každého veku, takže si na nejaký čas oddýchnu aj rodičia.

Hotel sa nachádza v samom srdci Jasnej, priamo pod kilometrami zjazdoviek. Takže v zime netreba s lyžami na pleciach chodiť desiatky či stovky metrov k lanovkám, Björnsonka je skutočne na skok od zjazdoviek Biela púť a Otupné. V lete poteší, že hotel dáva všetkým ubytovaným hosťom bonus v podobe lístka na lanovku, ktorou sa možno vyviesť až na samotný Chopok. Pre tých, ktorým lanovková turistika nesedí – z Demänovskej doliny možno podnikať krásne túry do celých Nízkych Tatier.

My sme s dvomi malými deťmi stihli Chopok lanovkou, a tiež prechádzky okolo Vrbického plesa, Jasnej, či vzdialenejšiu túru, ktorá si vyžadovala aj cestovanie autom – Žiarsku chatu.

Na hoteli si možno tiež požičať bicykel alebo elektrobicykel, čo určite poteší milovníkov športov na dvoch kolesách. Jasná je plná cykloturistických trás.

A čo sa nám nepáčilo? Bolo toho skutočne minimum, ak vôbec niečo. Všimli sme si, že keď je hotel plný, tak môžete mať problém zaparkovať na vyhradenom parkovisku a auto je potrebné nechať na príjazdovej ceste k hotelu – to je však skutočne len detail. Spomeniem tiež, že personál hotela je pomerne mladý, a viacero pracovníci hotela boli skutočne veľmi milí a ústretoví – no a zopár ostatným jedincom by prospelo viac úsmevu na tvári, inak hotelu a tomuto krásnemu ubytovaniu ťažko niečo vytknúť! 😉

Zaujímavosti o Björnsonke

 • Chata Björnson bola postavená v roku 1952 v typickom horskom štýle.
 • Celý komplex Hotela Björnson je ako stvorený pre rodiny s deťmi a zaujímavé je, že najmä páry hodnotia lokalitu ubytovania za veľmi dobrú (9,5 – Booking.com)
 • Tento hotel sa nachádza v najobľúbenejšej časti Demänovskej Doliny
 • Jeden z najlepšie hodnotených hotelov v Tatrách i Demänovskej Doline


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (5 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore