Nájdeš nás aj na:
catania

Cestopisy

Bari, Catania, Alicante. Objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 46€)

Bari, Catania, Alicante. Objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 46€)

V Barcelone si už bol(a), Rím máš pobehaný a Madrid poznáš naspamäť? Tento rok to môžeš poňať tak trocha inak a vybrať sa do jednej z lákavých autentických destinácii v Španielsku a Taliansku – Bari, Catania alebo Alicante. Ideálne sú nielen na dovolenku na pláži, ale aj na poznávačku s nabitým programom. Nájdeš v nich totiž krásne historické pamiatky, ochutnáš to najlepšie z južanskej kuchyne a oddýchneš si pri slanej vôni mora. Navyše, letíš už od 45€ spiatočne!

Reklama
Bari

Bari

Bari je mesto v talianskom regióne Puglia obklopenom Jadranským morom. Región je známy mestečkami na kopcoch, po stáročia obrábanou pôdou a nekonečným pobrežím. A čím sa vyznačuje Bari? Kedysi bolo typickým robotníckym mestom s industriálnym nádychom, nenechaj sa však touto povesťou oklamať. V posledných rokoch prešli jeho kultúrne pamiatky a mnohé ošúchané zákutia renováciou, vďaka čomu dostalo novú vzrušujúcu tvár.

Čo by si mal(a) v Bari vidieť a zažiť?

Zabudni na fungujúci prístav v Bari, prejdi sa po starom prístave, v ktorom akoby život zaspal na stáročia. Rybári tu predávajú čerstvo ulovené ryby. Ak chceš spoznať skutočné Bari, musíš sa zastaviť práve tu. Starý prístav je tiež ideálnym východiskom pre prechádzku po Lungomare, ikonického pobrežia, ktoré dal postaviť Mussolini. Hoci jeho pozadie tvorí neslávna história, dnes ho ľudia navštevujú kvôli barom, reštauráciám a kaviarňam, ktoré ho lemujú.

Akciové letenky

Bari nemôžeš v žiadnom prípade navštíviť bez toho, aby si si pozrel(a) Bari Vecchio. Názov môžeme preložiť aj ako Staré Bari. Rozlieha sa medzi mestkými múrmi na polostrove a je srdcom historického centra mesta. Typické sú preň úzke krútiace sa uličky, dláždené cesty a malé námestia, ktoré priam pozývajú k prebádaniu. Nájdeš tu 4 kostoly, katedrálu a baziliku. Centrum mesta Bari je jedno z tých miest, na ktorých sa stratíš celkom rád(a).

Ak si chceš po dlhom dni oddýchnuť v tom správnom Bari-štýle, zamier na námestie Piazza Mercantile. Kedysi to tu žilo obchodníkmi, rybármi a farmármi predávajúcimi svoje výrobky, dnes si môžeš vychutnať kávu v jednej z miestnych kaviarní alebo navštíviť zmrzlináreň a dať si kopček povestnej talianskej zmrzliny. Oproti námestiu stojí historická budova Palazzo del Sedile, ktorá bola základňou barijskej Rady šľachticov. Pri súdení a vykonávaní trestu slúžil Colonna della Guistizia – Stĺp spravodlivosti pred budovodou, ku ktorému priviazali odsúdených, následne ich zbičovali alebo priviazali nahých.

Zdroj: Shutterstock/Mitzo

Catania

Catania je starovekým prístavným mestom, ktoré sa nachádza na východnom pobreží talianskej Sicílie. Leží na úpätí Mount Etna, najvyššej aktívnej sopky v Európe. Catania získala status UNESCO pamiatky vďaka svojej bohatej histórii, kultúre a architektúre, ktorá sa pýši jednými z najlepších barokových pamiatok v celom Taliansku.

Čo by si mal(a) v Catanii vidieť a zažiť?

Námestie Piazza Duomo je barokovou ozdobou mesta a zároveň domovom hneď niekoľkým neprehliadnuteľným budovám. Medzi nimi Palazzo dei Chierici, postavený v 18. storočí, Palazzo degli Elefanti v súčastnosti slúžiaci ako mestská radnica a katedrála Duomo di Catania. V strede námestia stojí Slonia fontána so symbolom mesta – malým slonom, o ktorého sa opiera obelisk.

Námestie Piazza Duomo

Sopka Etna je bezpochyby najvýraznejším znakom spájajúcim sa s metom Catania a odvíja sa od nej aj turistická príchuť mesta. Atrakciou je napríklad Via Etna, spájajúca Piazza Duomo s úpätím sopečného vrchu. Pozdĺž nej môžeš obdivovať elegantné kostoly a paláce s dramatickým pozadím. Prechádzať budeš tiež popri Piazza Stesicoro, jedným z najživších námestí v Catanii. Celá oblasť okolo sopky Etna je chráneným národným parkom, s množstvom cestičiek vedúcich smerom hore aj dole horou. V okolí sopky sa môžeš poprechádzať alebo vyjsť až na samý vrch, kde sa ti naskytnú nezabudnuteľné výhľady na Cataniu a Iónske more.

Zdroj: Shutterstock/Travellaggio

Hrad Ursino, postavený v 13. storočí, prežil zemetrasenie v roku 1693 a pár rokov predtým aj výbuch sopky, pričom láva zaplnila hradnú priekopu. Slúžil ako domov pre Aragónsku dynastiu a neskôr sa stal známym väzením. Dnes tu nájdeš Múzeum Catanie.

Alicante

Alicante je jedno z najkrajších španielskych miest a veľmi obľúbená destinácia, či už na dlhšiu dovolenku alebo nabitý víkendový citybreak. Mesto láka 218 kilometrami pobrežia s krásnymi plážami a 330 slnečnými dňami v roku. Ak si však mal(a) pocit, že do tohto mesta sa oplatí pricestovať len za vylihovaním na pláži, si na omyle. Alicante má Staré mesto, hrad aj vzrušujúci nočný život.

Čo by si mal(a) v Alicante vidieť a zažiť?

Staré mesto alebo El Barrio je historickým srdcom Alicante. Ak máš chuť sa stratiť a zažiť autentickú atmosféru mesta, vyber sa práve sem. Vychutnaj si tu španielske pochúťky v desiatkach reštaurácií, večer si daj drink a nevynechaj tapas. V Starom meste stojí impozantná Radnica s vežami dvojičkami, ktoré ponúkajú výhľad na námestie. Postavená bola v 18. storočí. Turisti môžu navštíviť Modrú izbu a malú kaplnku, v lete sa tu konajú svadby.  

Zdroj: Shutterstock/Veja

Súčasťou Alicante je aj jeho bohatá historická minulosť, keďže celé mesto bolo prakticky postavené na základoch hradu Santa Barbara. Ten bol postavený v 9. storočí a je v prekvapivo zachovaný. Na samotný vrchol ťa vyvezie výťah alebo sa môžeš prejsť točitou cestou. Stráviť tu môžeš pokojne aj celý deň, je sa na čo pozerať.

Ďalším miestom, ktoré v Alicante určite neminieš, je promenáda La Explanada de Espanada. Je hlavnou a najkrajšou promenádou v meste a je poskladaná z viac ako 6 miliónov červených, krémových a čiernych dlaždíc. Lemujú ju palmy a je ideálnym miestom na prechádzku a nasávanie Španielska plnými dúškami. Nechýbajú ani kaviarne, bary a obchodíky s oblečením a inými produktmi.

Zdroj: Shutterstock/vali.lung

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (5 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore