Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

5 dôvodov, prečo je Balaton našou obľúbenou destináciou + pobyty na rok 2021 od 70€

5 dôvodov, prečo je Balaton našou obľúbenou destináciou + pobyty na rok 2021 od 70€

Balaton sa nachádza pri vulkanických kopcoch bohatých na minerály. Hornaté okolie pri severnom brehu je pokryté vinicami a užiť si tu môžeš aj peknú turistiku. Juh je zasa známy rezortmi a historickými pamiatkami. Plavenie sa a windsurfing sú miestnymi obľúbenými aktivitami. Dovolenka pri Balatone je lákavá aj vďaka jazerným jaskyniam Tapolca. Vďaka rôznym prameňom vody, ktoré sa tu miešajú, má podzemná voda konštantných 20°C. Hoci aktuálne vycestovanie do Maďarska za účelom dovolenky nie je možné, prinášame ti tipy na peckové pobyty na rok 2021, z ktorých si vybrať môžeš už teraz.

Reklama

1. Najväčšie a najplytkejšie jazero v strednej Európe

Asi 80 kilometrov dlhé jazero pripomína svojim tvarom papriku. Je najväčšie v strednej Európe a ponúka omnoho viac, ako len priestor na oddych, zaplávanie si či absorbovanie teplých slnečných lúčov.

Plachtenie je najobľúbenejším športom na vodách Balatonu, hneď po plávaní. Profesionáli si na jazere užívajú súťaže v plachtení, vyskúšať si to však môžu aj začiatočníci. Populárny je tiež surfing, vodné lyže a wakeboarding. Skvelým miestom na šantenie na vlnách je rezort Siófok. Východná strana kampingu Aranypart je zasa vhodným miestom na kite surfing a wind surfing. Ak sa ti žiada menej dobrodružných aktivít, nasadnúť môžeš na vodný bicykel, prenajať si kajak či katamarán.

2. Turistika a výlety v okolí Balatonu

Keď sa poriadne poobezráš dokola, nájdeš krásne zalesnené kopce, národný park aj polostrovček vytŕčajúci do dĺžky 4 kilometre, takmer prepolujúci jazero na dve časti.

Národný park balatonská vrchovina je najkrajším v okolí Balatonu. Hoci ako národný park je mladý, historické a kultúrne bohatstvo, ktoré chráni, je pestré. Perlou regiónu je polostrov Tihanyi, večne zelený a plný krásnej prírody. Na polostrove sa nachádza rovnomenné mestečko, ktorého dominantou je barokový kostol s dvoma vežami. Je odtiaľto krásny výhľad na jazero Balaton. Nájdeš tu tiež skalné formácie, ktoré boli kedysi gejzírovými kuželmi.

Kopcovité vinohrady Pécsely Basin spolu so storočnými pivnicami, kamennými múrmi a ruinami hradu Zádor vzbudzujú dojem starovekej osady. Les a sady lemujú diaľnicu, ktorá je kontrastom k ovčím pastvinám a kopcom pokrytým stromami.

3. Balatonské špeciality

Asi nie je prekvapením, že medzi miestne delikatesy patria najmä ryby a rôzne pokrmy pripravené práve z nich. V lokálnej kuchyni používajú v receptoch najmä balatonského ostrieža. Typická je tiež balatónska rybia polievka, o ktorej prvé zmienky pocházajú už z roku 1 800. Niektoré mestá v regióne dokonca usporadúvajú súťaž o najlepšiu polievku a jej majstra. Mäsožrútov láka divina, ktorá pochádza z okolitých rozsiahlych lesov. Nechýbajú samozrejme ani dobré maďarské langoše, palacinky či ovocná štrúdla.

Dôležitou súčasťou regiónu je tiež hrozno a víno. V prostredí viníc a krásnej panorámy chutí ešte o kúsok lepšie. Svoje dedičstvo si miestni pravidelne uctievajú počas „vínnych týždňov“ a festivalu úrody.

4. Balaton je peckový aj v zime

Kanál Hévíz je jediným kanálom v Maďarsku s teplou vodou, ktorý môžeš splavovať aj v zime. Netradičný výlet na kanoe s tropickými rybami je ešte o čosi mystickejší, keď sa v okolí a ponad jazero vznáša hmla.

Promenáda naprieč jazerom je bonusom, ktorý sa v lete zažiť nedá. Množstvo návštevníkov sa na hladinu jazera vyberie v ľadových korčuliach, iní si zasa zvolia istotu v podobe rozprávkovej prechádzky.

Nie každý vie, že pri plánovaní zimnej dovolenky na Balatone sa oplatí zabaliť si aj lyže. Len hodinu a pol cesty od jazera sa totiž nachádza lyžiarske stredisko Eplény. K dispozícii je tu 7,7 kilometrov zjazdoviek a 8 lanoviek.

5. Luxusné hotely s wellnessom za super ceny

Na Balatóne, v obľúbených rezortoch a jeho okolí sa nachádza množstvo peckových hotelov, ktoré ponúkajú kvalitné služby za výhodné ceny. V ponuke na zimnú aj jarnú sezónu 2021 ich máme hneď niekoľko. Tu je zopár tipov:

Hotel Hévíz-4*Palace

V cene je zahrnuté:

 • ​ubytovanie v hoteli Palace**** 
 • stravovanie formou polpenzie
 • vstup do moderného wellness centra

Balatonkenese-3*Kenese Bay Garden Resort

V cene je zahrnuté:

 • ubytovanie v hoteli Kenese Bay Garden Resort & Conference 3* 
 • stravovanie formou polpenzie (raňajky formou bufetu a večere formou bufetu bez nápojov)
 • vstup do wellness centra

Siófok-4*Hotel Yacht

V cene je zahrnuté:

 • ubytovanie v izbe Standard v hoteli Yacht**** 
 • polpenzia v cene (raňajky a večere formou bufetu bez nápojov)
 • vstup do moderného wellness centra

Nenašiel(a) si si medzi týmito hotelmi to pravé orechové? Pozri si kompletnú ponuku pobytov na Balatone.

Zdroj foto: Shutterstock.com, Booking.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lážo-plážo Cancún podľa „Starej Lišky“ (+super letenky na sezónu!) https://t.co/OCs49vj40y #letenky4 hodiny dozadu
Letisko na Zanzibare už umožňuje antigénové testovanie pre cestujúcich letiacich s KLM https://t.co/tSvPRBXJME #novinky4 hodiny dozadu
Egypt bude mať svoj prvý rýchlik. Spojí Červené more so Stredozemným https://t.co/LKLSdquRwE #novinky11 hodiny dozadu
Kostarika bez testu a karantény. 10 dôvodov prečo je to najlepšia destinácia na svete a letenky za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky11 hodiny dozadu
Hurá na Kubu: letenky na Varadero rezervuješ z Viedne od 489€! https://t.co/pqmUnP3PDU #letenky12 hodiny dozadu
Maldivy s Emirates v sezóne od 499€: leť super lacno z Budapešti! https://t.co/co2koyhG8I #dovolenky12 hodiny dozadu
Lufthansa už neponúkne jedlo zdarma. Sústrediť sa chce na kvalitu a životné prostredie https://t.co/69w4nvTFMU #novinky12 hodiny dozadu
Cestovanie do Gruzínska: od 1. februára sa ruší zákaz medzinárodných letov https://t.co/wCWGIeed3W #letenky12 hodiny dozadu
Otvorené Seychely a Srí Lanka, zrušené lety z Bratislavy a povinné respirátory na palube https://t.co/EVYzcQwhJk #novinky12 hodiny dozadu
Zatvorený zrejme až do konca roka. Nový Zéland zatiaľ neplánuje otvoriť hranice https://t.co/lwpya2faDv #novinky12 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore