Nájdeš nás aj na:

Pelipecka

Najdôležiteší alkohol sveta? Vyrobili vodku z černobyľských plodín

Najdôležiteší alkohol sveta? Vyrobili vodku z černobyľských plodín

Tím vedcov pripravil vodku z plodín z černobyľskej opustenej zóny. Dúfajú, že sa začne predávať a zisky sa využijú na podporu hospodárskeho i sociálneho rozvoja miestnej komunity.

Na recepte pracovali tri roky

Na trojročnom projekte, ktorého cieľom mal byť tento alkohol, pracovali vedci z Veľkej Británie a Ukrajiny spoločne. Vodku nazvali Atomik. Špecialisti našli v pôvodných zrnách určitý stupeň rádioaktivity, no destiláciou sa zničili všetky nežiadúce látky. V konečnom štádiu výskumný tím nameral v alkohole prirodzený uhlík-14, ktorý by ste mohli nájsť v akomkoľvek inom type liehoviny.

zdroj: University of Portsmouth/The Chernobyl Spirits Company

Destilovaný alkohol zriedili s nekontaminovanou minerálnou vodou z hlbokej artézskej vody v meste Černobyľ, 10 kilometrov južne od reaktora, ktorý má podobné chemické zloženie ako podzemná voda vo francúzskom regióne Champagne.

Najdôležitejší alkohol na svete

Vedci vytvorili The Chernobyl Spirit Company, spoločnosť zameranú na výrobu vysokokvalitnej remeselnej vodky zo zeme v oblastiach Ukrajiny, ktoré boli po katastrofe opustené. Má byť prvým spotrebiteľským produktom z tejto oblasti. Minimálne 75 percent výnosov bude použitých na podporu komunít a divokého života na postihnutom území.

“Myslím si, že ide o najdôležitejšiu fľašu alkoholu na svete, pretože by mohla pomôcť komunitám žijúcim v opustených oblastiach ekonomicky sa spamätať,” povedal profesor Jim Smith z ekonomických, geografických a multidisciplinárnych geovied na Univerzite v meste Portsmouth. “Tisíce ľudí stále žijú v zóne povinného presídlenia, kde sú ešte vždy zakázané nové investície a využitie poľnohospodárskej pôdy.

S predajom chcú začať čoskoro

Výskumný tím si nemyslí, že by vylúčená zóna mala byť vo veľkej miere využívaná pre poľnohospodárstvo, pretože v súčasnosti je prírodnou rezerváciou. No sú tu iné oblasti, kde je poľnohospodárstvo zakázané. Po 33 rokoch by sa mohla pôda v mnohých z nich bezpečne používať na pestovanie plodín bez potreby destilácie. Hoci spoločnosť The Chernobyl Spirit Company musí najskôr vyriešiť nejaké právne záležitosti, dúfa, že koncom roka začnú experimentálnu výrobu vodky Atomik v malom rozsahu.

zdroj informácií: lonelyplanet.com

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

BLESKOVÁ AKCIA EMIRATES: letenky do nedele za ceny od 379€: https://t.co/gS2r403AqG1 deň dozadu
Chcelo by to ešte dovolenku? Rhodos na 7 nocí s raňajkami za 361€ https://t.co/fujIs04s1V1 deň dozadu
Spanie na strome je čoraz populárnejšie, pozri čo všetko majú vo Švédsku: https://t.co/pvABGqEIYL1 deň dozadu
Madagaskar sme tu za takú cenu dlho nemali! https://t.co/6c8cfTSEpY1 deň dozadu
BOLOGNA na jeseň od 15€! https://t.co/grFe7zrgas1 deň dozadu
VALENCIA OD 33€! https://t.co/NKvSUnDpfa1 deň dozadu
Chystáš sa do Nepálu? Poradíme ti, ako sa dostať pod Mount Everest: https://t.co/vpaCgv63r02 dni dozadu
O-B-R-O-V-S-K-Ý výpredaj leteniek do exotiky: https://t.co/YwTyXXdgfv2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore