Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako si lacno a bez problémov prenajať auto v zahraničí

Ako si lacno a bez problémov prenajať auto v zahraničí

Chystáte sa na dovolenku, no nepatríte medzi tých, ktorí ju radi trávia zavretí v hotelovom rezorte? Skvelé. My vám teraz ukážeme, ako si jednoducho a lacno prenajať auto z pohodlia domova a prebádať vďaka tomu celú destináciu do posledného kútika. Od prvého kliku na rezerváciu až po odovzdanie kľúčov od vozidla. Prečítajte si náš článok s tipmi a trikmi, ako si prenajať auto rýchlo a za pár eur.

Reklama

Prečo sa oplatí požičať si auto na dovolenke

V prvom rade určite preto, že je to recept ako najlepšie spoznať danú destináciu. Predstavte si, že môžete vyraziť na výlet kedykoľvek, kdekoľvek a nemusíte sa viazať na žiadnu skupinu ľudí. S autom ste skrátka „sami sebe pánom“. Môžete si so sebou vziať toľko batožiny, koľko potrebujete a je to aj mega pohodlné. Veľa muziky za málo peňazí.

zeny-na-roadtripe

Komu najvýhodnejšie požičajú auto

Väčšina renomovaných spoločností, ktoré sa zaoberajú prenájmom áut požadujú, aby vodič mal aspoň 21 rokov. K prenájmu samozrejme potrebujete vodičský preukaz, ktorého platnosť vo väčšine prípadov musí byť aspoň 2 roky pred konkrétnym prenájmom. Najvýhodnejšie podmienky dostanú osoby, ktoré majú od 25 do 70 rokov. Prenájmy áut pre mladších a starších vodičov stoja viac.

Slovenské vodičské preukazy neobsahujú žiadne informácie v angličtine, a práve preto je vo väčšine prípadov potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Všetky nanovo vydané vodičské preukazy sú už medzinárodné. Ak máte starší doklad, medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru.

Kreditné karty a zábezpeky

Rezerváciu automobilu už dnes viete spraviť z pohodlia domova, stačí vám k tomu embosovaná kreditná karta (taká, ktorá má vystupujúce písmena a číslice na reliéfe). Ak si zakúpite produkt Plné krytie, spoločnosť prenajímajúca auto si stále zablokuje depozit na vašej kreditnej karte pri preberaní auta na krytie potencionálnej škody alebo krádeže prenajatého auta – ale ak si zakúpite Plné krytie cez Pelikán znamená to, že my vám kryjeme zodpovednosť zaplatiť za poplatky za škody a refundujeme účtovanú čiastku z depozitu na pokrytie týchto poplatkov.

Meno uvedené na kreditnej karte sa musí zhodovať s menom vodiča, no za poplatok možno k rezervácii pridať aj druhého vodiča. Sumu za prenajatie vozidla sťahuje väčšina spoločností okamžite po uskutočnení rezervácie. Po prevzatí vozidla ďalej účtujú poplatok, ktorý sa následne vracia po odovzdaní vozidla. Túto sumu vám prenajímateľ zablokuje a znova sa odblokuje 21 až 60 dní po vrátení vozidla. Vždy si overte výšku blokovanej sumy aj to po akom čase vám ju sprístupnia, môže sa vyšplhať aj do výšky 1000 eur.

kreditne-karty

Poistenie auta

Denné poistenie zoženiete od 5 do 20 eur na deň. Ide ale len o základné poistenie, ktoré zahŕňa spoluúčasť pri poistnej udalosti v prípade nehody. Výška spoluúčasti závisí od konkrétneho typu vozidla a samozrejme od konkrétneho poistenia. Odporúčame aj poistenie pre prípad krádeže vozidla.

Ako je to s palivom

Ak je taká možnosť, určite si auto prenajmite s opciou plnej nádrže za plnú nádrž. To znamená, že dostanete plne natankované auto a v tom istom stave ho aj vrátite. Ak viete, že počas vášho výletu neminiete plnú nádrž, vyberte si možnosť plnej nádrže pri prevzatí a prázdnej nádrže pri odovzdaní auta. A vždy si dajte pozor či tankujete benzín alebo diesel – z času na čas niektorí klienti natankujú opačne – ak doma často jazdia na aute s pohonom na benzín, a v zahraničí si požičajú auto na naftu a natankujú doň benzín.

Chyby a škrabance na aute

Ešte predtým, než nasadnete a vyrazíte na výlet, poriadne si skontrolujte auto. To platí o jeho vzhľade, tak ako aj o technickom stave. Ak máte možnosť, auto si pred požičaním odfoťte zvnútra aj zvonka. Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú prenajímaním áut, nemajú vo zvyku nájomcovi preplácať škody, ktoré síce nespôsobil on, no tie sa odhalili pri odovzdávaní vozidla. Pred cestou skontrolujete najmä pneumatiky, čelné sklo a množstvo paliva v nádrži.

fotenie-auta-mobilom

Kde si vyzdvihnúť auto

Väčšina prenajímateľov má pobočky na vyzdvihnutie vozidla na letiskách alebo v ich tesnej blízkosti. Je to najpohodlnejší spôsob, ako sa dostať k autu okamžite po prílete. Za pohodlie si však veľa prenajímateľov účtuje poplatok. Odporúčame, zistiť si, či sa nenachádza pobočka spoločnosti, od ktorej ste si auto prenajali, v tesnej blízkosti vášho ubytovania. Ak auto vyzdvihnete v inej pobočke ako na letisku, napríklad v centre mesta, s veľkou pravdepodobnosťou vám podobný poplatok nenaúčtujú.

Kedy rezervovať auto

Vo všeobecnosti platí, že čím skôr rezervujete, tým menej za prenájom zaplatíte. Auto vám odporúčame rezervovať aj s dodatočnou možnosťou storna. Môže sa totiž stať, že na cestu nebudete môcť nastúpiť, alebo prenajímateľ spustí akciu, v rámci ktorej rezervujete za výhodnejšie ceny. V takom prípade pôvodnú rezerváciu zrušíte a vytvoríte si novú. Určite sa oplatí ceny sledovať aj po hotovej rezervácii. Ceny sa menia každých 3 až 7 dní a možno natrafíte na ešte lepšiu.

parik-v-aute

Prečo rezervovať auto cez Pelikan.sk

Ak si chcete prenajať auto za super cenu (od 15 eur na deň) a v ktorejkoľvek destinácii na svete, odporúčame priamo cez stránku Pelikan.sk – na tomto odkaze. Rezerváciu možno upravovať prípadne zrušiť online, všetko je prehľadné a rýchle. V ponuke sú najznámejší dodávatelia ako Hertz, Avis, Europcar a mnoho ďalších. Možno si tu porovnať ponuku celkovo až 800 spoločností – odstupňovaných od najlacnejšej ponuky. Tak veľa šťastných kilometrov!

➜ BEZPLATNÉ zrušenie rezervácie minimálne 48 hodín pred vyzdvihnutím auta

➜ ZADARMO poistenie proti krádeži

➜ ZADARMO havarijné poistenie

alghero

Prečo sa oplatí tzv. Plná ochrana

Ak si Plnú ochranu zakúpite ešte pred plánovaným vyzdvihovaním auta, toto všetko máte už v cene:

➜ poplatky za vonkajšie škody na prenajatom vozidle alebo mechanických komponentoch, vrátane: karosérie, strechy, podvozku, predného skla, skiel, zrkadiel, zámky, kolies, pneumatík, puklíc, motora, prevodovky, batérie

➜ poplatky za nepojazdnosť (strata zisku, pokiaľ vozidlo je opravované alebo nie je možne prenajať)

➜ základne poplatky za taxi alebo odťahovanie z dôvodu, že vozidlo je nepojazdné alebo nehody

➜ poplatky priamo súvisia so zamknutím prenajatého vozidla alebo strata kľuča/klúčov

➜ čiastka, ktorú dodávateľ účtuje ako výsledok narokovania podmienok na ochranu proti krádeži

➜ administratívne poplatky dodávateľa vzťahujúce sa k jednotlivym bodom

Pozor na poplatky

Spoločnosť, od ktorej si auto prenajmete má nárok účtovať rôzne poplatky, ktoré závisia od konkrétnych poskytnutých služieb. Extra poplatok sa napríklad účtuje za oneskorené odovzdanie vozidla/oneskorené vyzdvihnutie vozidla, priskoré vyzdvihnutie vozidla/skoršie odovzdanie vozidla, ďalej sa poplatky účtujú aj za GPS navigáciu, detskú sedačku, vodiča mladšieho ako 25 rokov a vodiča staršieho ako 70 rokov. S poplatkom rátajte aj v prípade, že vozidlo neodovzdáte s vopred dohodnutým množstvom paliva. V takýchto prípadoch si prenajímateľ účtuje poplatok za chýbajúce množstvo paliva a rovnako aj poplatok za jednorazové tankovanie. Niektoré zmluvy určujú, koľko kilometrov môžete prejsť s konkrétnym vozidlom, ak túto hranicu presiahnete, prenajímateľ má nárok vám naúčtovať poplatok za nedodržanie zmluvných podmienok.

extravybava


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (8 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore