Nájdeš nás aj na:
phuket

Cestopisy

15 dôvodov, prečo budete milovať Phuket

15 dôvodov, prečo budete milovať Phuket

Phuket. Pri vyslovení tohto slovíčka nás zahrejú slnečné lúče, počujeme šum mora a ovalí nás horúci thajský vzduch. Na tomto nádhernom ostrove sme strávili zhruba týždeň, no program naplánovali tak starostlivo, že sme videli všetko to, čo robí z tohto miesta dovolenkový raj. Mysleli sme si, že to preto ho prezývajú perlou Andamanského mora, no neskôr sme zistili, že odtiaľto kedysi vyvážali najviac perál široko-ďaleko. Ale späť k Phuketu. Je to prekrásny ostrov a ak chcete zažiť to najkrajšie, čo Thajsko ponúka, určite by ste ho nemali vynechať. My sme sa to najlepšie rozhodli zhrnúť do jedného článku, nech sa páči:

Reklama

1. Pláže Phuketu

Jedna z najdôležitejších otázok, keď sme sa z Phuketu vrátili, bola: Kde sú najlepšie pláže? Na začiatok treba povedať, že vymenovať niektorú pláž za najkrajšiu by bolo veľmi subjektívne a odvážne. Ale z našich rozhovorov s miestnymi a podľa našich skúseností sme sa rozhodli, že vám poradíme desať pláží, ktoré by ste nemali vynechať. Každá je niečím jedinečná, tu viac povedia fotografie. Freedom beach (Patong), Banana Beach (Laguna), Kata Noi Beach (Kata), Kata Beach (Kata), Laem Singh Beach (Surin), Nai Harn Beach (Nai Harn), Nai Thon Beach (Laguna), Bang Tao Beach (Laguna), Kamala Beach (Kamala) a Surin Beach (Surin).

patong-beach

Patong beach

laem-singh-beach

Laem Singh beach

kata-noi-beach

Kata Noi beach

kamala-beach

Kamala beach

banana-beach

Banana beach

2. Záliv Phang Nga na kanoe

Unikátne miesto, ktoré si najviac vychutnáte na kanoe. Z Phuketu sa sem dostanete loďou alebo katamaránom. Nájdete tu unikátne skalné útvary, jaskyne a nádherné miesta, ktoré stvorila matka príroda. A keď ste milovníkom bondoviek, máme pre vás ešte jednu skvelú správu. Práve tie preslávili oblasť Phang Nga a jej najznámejší útvar Koh Tapu. Miesto, kde sa natáčal „Muž so zlatou zbraňou“ je miestom, kde nájdete najviac turistov s fotoaparátom.

phang-nga-kanoe

Phang Nga záliv

3. Staré Mesto na Phukete

Na prvý pohľad môže pôsobiť ako bežné thajské mesto. Hlučná doprava, preplnené ulice a ponad hlavami visiace káble vás môžu trošku odradiť, no nedovoľte im to! Dá sa tu lacno a výborne najesť a skvele nakúpiť oblečenie či suveníry. V Starom meste sa miešajú dve významné kultúry: čínska a portugalská. Portugalci boli prví, ktorí sa na ostrov dostali, čínski potomkovia zase začali ťažiť cín a výrazne na ňom zbohatli. Toto unikátne prepojenie je vidno aj na architektúre.

stare-mesto-phuket

phuket-stare-mesto

phuket-old-town

4. Nočný život na Bangla Road

Cez deň obyčajná, ospalá ulica, ktorá ožíva až tesne po západe slnka. Nájdete tu všetko, čím je Thajsko preslávené. Pouličných umelcov, tanečníčky a kopu veselých turistov z Európy. Je to miesto, kde určite musíte ísť, ak ste zástancom párty dovolenky. Je tu množstvo barov, diskoték a veľa domácich, ktorí vás budú žiadať o pozvanie na drink. Stačí mať otvorenú myseľ a zmysel pre humor, potom si toto miesto užijete naplno.

bangla-road

5. Veľký Budha

Hora Nakkerd je domovom 45 metrov vysokého Budhu, ktorého výstavba stála 30 miliónov thajských bahtov. A nebudete tomu veriť, no stále nie je dokončený! Keď chcete, na jeho výstavbu môžete prispieť, dokonca budete mať vyryté v mramore aj svoje meno.

velky_budha_phuket-min

6. Chrám Wat Chalong

Najznámejší budhistický chrám dekorovaný stovkami kúskov skla. Nájdete tu významné artefakty z minulosti, a keď vyšliapete na najvyššiu vežu, nájdete tam vo vitrínke popol samotného Budhu.

phuket_wat_chalong-min

sochy_budhu-min

7. Aspoň deň na ostrove Phi Phi

Ak ste videli film Pláž, toto miesto vám netreba bližšie predstavovať. Zátoka Ao Maya so slávnou Maya Beach je to miesto, odkiaľ Leonardo DiCaprio nechcel odísť, a ani vy nebudete. Cez deň tu síce nájdete extrémne veľa turistov, no keď sem prídete napríklad na kajaku, a skoro ráno, môžete mať celú pláž len pre seba!

phi-phi-ostrov

phi-phi-islands

phi-phi-panorama

8. Show FantaSea

Show plná pyrotechniky, svetelných efektov a thajskej mytológie. Odohráva sa na pláži Kamala každý večer v týždni okrem štvrtku. Je to niečo ako humoristicko-poučná show z dielne Las Vegas uprostred Andamanského mora. Stojí za pozretie!

fantasea-show

9. Potápanie a šnorchlovanie

Aj keď nie všetky pláže sú vhodné na šnorchlovanie, Phuket ponúka mnoho perfektných miest na šnorchlovanie a potápanie. Podľa nás ideálne miesto na šnorchlovanie je Naiharn beach. Voda je tu priezračná a rybky veľmi priateľské.

snorchlovanie-na-phukete

10. Street-food a lokálne trhy

Thajské jedlo je famózne. Či už ste si ho kúpili z pouličného stánku, v ošarpanej reštaurácii za rohom alebo v prvotriednej reštaurácii vášho hotela. Vyskúšajte toho čo najviac a nebojte sa ani štipľavého, o pár dní si zvyknete.

thajske_korenie-min

ryby_thajsko-min

kokos_cerstvy-min

11. Kurz thajskej kuchyne

Ak milujete thajskú kuchyňu, budete milovať aj Phuket. Stačí chodiť každý deň do inej reštaurácie a zažívať gastronomické nebo s iným výhľadom na more. My sme to chceli posunúť na vyššiu úroveň a zašli sme na kurz varenia za miestnou šéfkuchárkou kuchárskej školy Blu Elephant. Počas kurzu vás naučí variť 4 hlavné chody, pôjde s vami nakupovať na miestny trh čerstvé suroviny a napokon dostanete aj cenný certifikát thajskej kuchyne. Svoje výtvory si samozrejme môžete za odmenu aj skonzumovať. Toto odporúčame všetkými desiatimi!

thajska_skola-min

polievka-min

pad-thai-min

kuchyna-min

12. Thajský box

Muay Thai má takmer 700-ročnú tradíciu, ktorá vyplýva priamo z budhistickej viery. V Thajsku je thajský box niečo ako v Anglicku futbal. Je to vierovyznanie, umenie, kultúra a hobby v jednom. A keď vám povieme, že na Phukete je najväčšie tréningové centrum Muay Thai v Thajsku, budete ho chcieť zažiť! Počas našej návštevy sme tu stretli množstvo Európanov, a dokonca aj niekoľko Slovákov, ktorí na Phuket prišli len kvôli tomuto športu. V tréningovom centre Tiger Muay Thai vás ubytujú, dajú vám trénera, celodennú stravu a budete ich nenávidieť. Thajský box je totiž veľmi náročný a chvíľku trvá, kým si na takýto tréning zvyknete. Milovať ho budú len skutoční bojovníci!

muay_thai-min

13. Plávajúca dedinka Koh Panye

Mohla to byť úplne bežná dedinka. No oni ju pred 200 rokmi postavili priamo na vode! A tak ako väčšina dediniek, aj táto má svoju vlastnú školu, políciu či nemocnicu. Stojí na špeciálnych koloch na vode a je chránená obrovským monolitom. Ak budete mať možnosť a čas, strávte nejaký čas v dedine a sledujte bežný život ľudí. A keď im chcete pomôcť, nakúpte suveníry, podporíte tak miestnu komunitu.

koh-panye

14. Západ slnka na Phromtep Cape

Najjužnejší bod Phuketu. Poviete si, no dobre, ale čo je na tom zaujímavé? Vždy večer, keď tu zapadá slnko, schádza sa tu veľké množstvo turistov. Všetci totiž chcú vidieť najkrajší západ slnka široko-ďaleko.

zapad-slnka-phuket

15. Luxusné hotely za super cenu

Aj keď je Phuket považovaný za jedno z najdrahších letovísk v Thajsku, nájdete tu veľké množstvo krásnych a luxusných hotelov za super cenu. Spomenieme tri, ktoré sme počas našej cesty spoznali: Vijitt Resort, Le Meridien, Hyatt Regency.

bazen

bazeny

lemeridien

Je mnoho spôsobov, ako sa Slováci môžu dostať na Phuket. Z Viedne, Budapešti či Prahy lieta niekoľko aeroliniek, my sme cestovali leteckou spoločnosťou Aeroflot. A že to bol veľkolepý zážitok, o tom sa dozviete čoskoro v našej reportáži.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (88 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore