Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 visutých mostov po celom svete pre tých, ktorí sa neboja výšky

10 visutých mostov po celom svete pre tých, ktorí sa neboja výšky

Si fanúšikom unikátnych výhľadov? Ak ti nerobí problém výška či trošku pohupovania vo vetre, určite by si mal(a) vyskúšať tieto jedinečné konštrukcie po celom svete. Mnohé z týchto mostov sú najdlhšie v celej krajine, tiahnu sa cez scénické rokliny, lesy alebo ponad rieky. Niektoré sú ukážkou modernej architektúry, iné stavili na historickú hodnotu. Pri každom jednom z nich však nejde len o presunutie sa z jedného konca na druhý, ale o vychutnanie si okolitej krajiny z výšky aj kúsok adrenalínu.

Reklama

1. Most 516 Arouca, Portugalsko

Most je 516 metrov dlhý a visí 175 metrov nad riekou v geoparku Arouca Unesco Global Geopark neďaleko mesta Porto. Spája zráz vodopádu Aguieiras a oblasť rokliny Paiva, dva zo 41 geozitov geoparku. Je najdlhším visutým peším mostom na svete. Prekonal tak most Charlesa Kuonena vo Švajčiarsku.

2. Lanový most Carrick-a-Rede, Írsko

Tento most bol pôvodne postavený pre rybárov. Spája ostrov Carrick a Rede s pevninou na severe Írska. Visí 30 metrov pod skalnatým pobrežím a meria 20 metrov. Od jeho počiatkov v roku 1755 bol už mnohokrát zrekonštruovaný. Za jasného dňa odtiaľto môžeš dokonca zazrieť Škótsko.

3. Most Charlesa Kuonena, Švajčiarsko

Hoci jeho dĺžka už bola prekonaná novým mostom v Portugalsku, tento most dokáže stále uchvátiť nejedného návštevníka. Výhľad na okolité lesy a lúky je krásnym zážitkom. Kvôli svojej dĺžke a charakteru sa v zime a v zlom počasí uzatvára.

4. Highline179, Rakúsko

V Tyrolsku sa nachádza tento dychberúci most Highline179, ktorý má 405 metrov a visí 113 metrov nad údolím. Kombinuje prírodnú krásu s históriou. V pozadí sa črtajú Alpy. Most postavený na tibetský štýl spája gotický hrad Ehrenburg a pevnosť Claudia.

5. Kushma Gyadi, Nepál

Nepál, krajina hôr a údolí, nemá núdzu o dychberúce mosty. Kushma Gyadi je považovaný za najvyšší a najdlhší z nich, meria 343 metrov a visí vo výške 117 metrov nad riekou Modi. Most spája obec Kushma s dedinou Gyadichour. Konštrukcia je jednouchá, no silná. Ponúka nádherné výhľady na rieku, údolie a okolité zelené lesy.

6. Most Langkawi, Malajzia

Most tiahnuci sa ponad bohaté lesy hory Gunung Mat Chinchang na malajzijskom ostrove Langkawi, meria takmer 125 metrov. Dokončený bol v roku 2005. Návštevníci sa môžu vyviezť na hlavný most lanovkou. Ocitnú sa tak viac ako 660 metrov nad morom. Odmenia ich výhľady na lesnaté vrcholce a neďaleký oceán.

7. Mistico Arenal, Kostarika

Dažďový prales v Kostarike je jej must-see miestom. Mnohí si vrcholky stromov obzrú na adrenalínovej zipline dráhe, skvelou možnosťou sú však tiež mosty v parku Mistico. Tie ponúkajú naozaj pohlcujúci zážitok. Celá oblasť sa nachádza v národnom parku Arenal Volcano, ktorý má šesť vyvýšených mostov. Tie sa napájajú na chodníčky a vytvárajú viac ako trojkilometrový okruh.

8. Punakha, Bhután

Jeden z najdlhších visutých mostov v Bhutáne je Punakha so 158 metrami. Visí nad riekou Tsang Chu a spája chrám Punakha Dzong s neďalekými dedinami Shengana, Samdingkha a Wangkha. Oba konce mosta sú obklopené zelenými kopcami a lúkami.

9. Sochi skybridge, Rusko

Most vedie ponad zalesnené roklinu Akshshtyr a rieku Mzymta blízko Sochi. Je najdlhším peším visutým mostom v krajine s dĺžkou 347 metrov. Nachádza sa vo výške 207 metrov nad zemou. Je vyskladaný z jednotlivých spojených stupienkov, ktoré mu dodávajú unikátny geometrický vzhľad. Návštevníci majú možnosť vzhliadnuť les Colchis a pobrežie Čierneho mora.

10. Mishima, Japonsko

Hora Mount Fuji je ikonickým symbolom krajiny z každého jej uhla. Celkom unikátny výhľad však môžu návštevníci získat z mostu Mishima, ktorý sa ťahá ponad lesnatú roklinu na juhozápadnom okraji jednej z mohutných kalderí hory Hakone. Most Mishima je najdlhším mostom v Japonsku.

Akciové letenky

Zdroj informácií: Condé Nast Traveler

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Dovolenka v BOHO štýle: Výber pobytov v TOP destináciách od 297€ https://t.co/B6eHNeCTgu #dovolenky17 hodín dozadu
Slnečný a historický Cyprus z Bratislavy alebo Viedne od 29€! https://t.co/XxY2DgPdvd #letenky21 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo je Tenerife skvelé a letenky za stovku https://t.co/WgtAp0D2RK #cestopisy22 hodín dozadu
Aerolinky ANA organizujú “staycation”, pasažieri poletia na Airbuse A380 https://t.co/0fDSOop4Io #novinky22 hodín dozadu
Linka Smartwings z Prahy do Dubaja opäť spustená! Letenky za uvádzacie ceny od 247€! https://t.co/JTq909px7C #letenky23 hodín dozadu
Grandhotel Praha, Salamandra i Kukučka. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 99€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky23 hodín dozadu
Barcelona, Dubrovnik či Mykonos. Ešte stíhaš kúpiť veľmi lacné letenky na leto od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky23 hodín dozadu
Grécko, Chorvátsko, Taliansko a iné. Najlepšie LAST MINUTE dovolenky na tento týždeň (výber redakcie) https://t.co/9fZ3qGybtD #dovolenky23 hodín dozadu
Dubaj, Malta i Kanada. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky23 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky23 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore