Nájdeš nás aj na:

Tipy

Dovolenka stopom? 10 rád pre úspešné stopovanie

Dovolenka stopom? 10 rád pre úspešné stopovanie

Ušetrenie peňazí, stretnutie nových ľudí či dobrodružný zážitok. Motivácií na stopovanie môže byť veľa. Na svete sú krajiny, kde na cestách uvidíte desiatky stopárov. Sú však aj také, kde by ste zo strachu o vlastný život radšej išli peši.

Reklama

Rolu v tomto prípade hrá napríklad aj kultúra či mentalita. Domáci nemusia byť na koncept stopovania zvyknutí, alebo si môžu za odvoz pýtať nemalé peniaze. Skôr ako budete v akejkoľvek krajine stopovať, určite si predtým vygúglite, aké skúsenosti mali cestovatelia pred vami.

Ak sa nakoniec odhodláte, myslite na týchto pár vecí:

1. Pýtajte sa ľudí na pumpách

Pýtať sa šoférov na pumpách môže byť do istej miery bezpečnejšie a aj menej stresujúce. Máte čas s vaším potenciálnym šoférom pokecať a tak zistiť, či ste na ,,rovnakej vlne“. Na pumpách sa zároveň prestrieda množstvo áut, čo môže výrazne zvýšiť vaše šance.

2. Vyberte si strategicky dobré miesto

Pre vášho budúceho šoféra ste predsa len cudzí človek a pokutu za vás riskovať určite nebude. Hľadajte preto miesto, kde idú autá pomaly a majú priestor zastaviť. Šoféri občas len nestihnú v rýchlosti zareagovať a otočí sa len málokto.

3. Nestopujte v centre miest

Keď budete hľadať váš vysnívaný strategický spot, určite sa vyhnite centru miest. Vaša cieľová skupina tadiaľ nejazdí. Pravdepodobne tam stretnete skôr vodičov, ktorí idú na blízke vzdialenosti. Choďte preto odtiaľ čo najďalej, najlepšie k výpadovkám.

4. Zoberte kartón, fixku a urobte si tabuľu

Telepatia, bohužiaľ, ešte nefunguje a tak je určite lepšie ísť na to priamo. Výhodou je aj to, že sa vyhnete sklamaniu. Môže sa totiž stať, že vám auto síce zastaví, ale zistíte, že vôbec nejde tam, kam by ste potrebovali.

5. Úsmev!

Väčšina ľudí, ktorí stopárom zastavia, sú častokrát sami stopármi alebo chcú jednoducho pomôcť parťákovi na ceste. Chcú mať v aute veselého človeka, ktorý sa usmieva a porozpráva im príbeh o svojej ceste. Buďte veselý a usmejte sa, nikto nechce zdieľať cestu s niekým nepríjemným!

6. Oblečte sa primerane

Bude to znieť ako klišé, ale stopovať v minisukni alebo v starých handrách nebude tá najlepšia cesta. Predsa len, človek je tvor vizuálny a štýlom, akým sa oblečiete, prezentujete sami seba.

7. Prispejte!

Ak vás niekto odvezie dlhšiu trasu, ponúknite príspevok. Nemusí byť finančný! Kávu alebo niečo pod zub ocení snáď každý vodič a určite vás to vyjde lacnejšie ako lístok na autobus či vlak, ktorý ste si nakoniec vlastne nemuseli kúpiť. Ako bonus budete mať určite aj dobrý pocit.

8. Nestopujte v noci

Možno to znie ako samozrejmosť, ale boli by ste prekvapení. Ak budete mať pocit, že váš cieľ už nestíhate, alebo že sa začína stmievať, radšej odložte cestu na ďalší deň. Za svetla bude opäť všetko bezpečnejšie a praktickejšie.

9. Nebojte sa, ale buďte opatrný

Základom stopovania je nebáť sa. Ak človek stojí na ceste s nervami a strachom, nemá stopovanie zmysel. Zároveň však verte svojim inštinktom – ak vám niekto nie je sympatický alebo máte zlý pocit, nenastupujte.

10. Nevzdávajte to

Sú krajiny, kde nestihnete ani zdvihnúť prst a auto už bude pri vás. V niektorých sa však čakanie môže pretiahnuť aj na hodiny. Čakať niekde päť hodín síce nebude tá správna cesta, avšak určite to nevzdajte už po prvej polhodine!


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore