Nájdeš nás aj na:

Tipy

15 najlepších cestovateľských filmov všetkých čias

15 najlepších cestovateľských filmov všetkých čias

Pätnásť filmov s cestovateľskou tématikou, ktoré nás navždy zmenili a inšpirovali. Tak by sme mohli charakterizovať nasledujúci zoznam filmov. V situácii, ktorej teraz čelíme, majú mnohí z nás, sediac doma, aspoň viac času venovať sa sami sebe. Myslíme si, že budeš súhlasiť, že pozeranie filmov je jednou z tých najobľúbenejších aktivít. Vďaka nim sa teraz môžeme pozrieť do rôznych kútov sveta, prejsť púšťou, pralesom či objaviť raj na Zemi alebo si zostaviť nový bucket list na budúci rok.

Reklama

Toto je 15 najlepších cestovateľských filmov všetkých čias:

Prázdniny v Ríme (Roman Holiday, 1953)

Táto romantická komédia s Audrey Hepburnovou a Gregory Peckom v hlavných úlohách bola nominovaná až na desať Oscarov. Audrey Hepburnová Oscara nakoniec za rolu princeznej, ktorá sa vzoprie svojim panovníckym povinnostiam, aj dostala. Gregory Peck si zahral amerického novinára, ktorý pomôže mladej zúfalej princezne zažiť najkrajšie prázdniny v Ríme. Je to čiernobiela klasika, romantická, zábavná a navyše aj zážitková – uvidíte predsa, ako vyzeral Rím pol storočia dozadu!

Pláž (The Beach, 2000)

Byť mladý, mať možnosť cestovať po svete a užívať si život, to je niečo! S prísľubom dobrodružstva prichádza do Thajska mladý americký batôžkar Richard (Leonardo DiCaprio). Cestovanie, ako tvrdí, že hľadanie zážitkov, hľadanie niečoho nového, zvláštneho. V lacnom hoteli v Bangkoku sa Richard zoznámi s mladým francúzskym párikom – Etiennom a Francoise. V rovnakom hoteli sa stretne aj s pomäteným a drogami poznamenaným Daffym, ktorý hovorí Richardovi nepravdepodobný príbeh o tajnom ostrove, Raji na Zemi s nádhernou plážou nepoškvrnenou nájazdmi turistov. Druhý deň nechádza Richard na dverách pripnutý kus papiera, kde je Daffym ručne nemalovaná mapa tajomného ostrova.

Útek do divočiny (Into the wild, 2007)

Málokto z nás má takú odvahu ako Christopher McCandless (Emile Hirsch). Mal dvadsaťdva, keď doštudoval vysokú školu, ale namiesto toho, aby vplával do civilizačného prúdu, ukázal mu vztýčený prostredník a z naivného snílka sa premenil v symbol jednej generácie Američanov. Každý krok jeho cesty z mesta do tej nejsurovejšej divočiny sledoval slávny herec Sean Penn, ktorý sa tentoraz uspokojil s rolou režiséra a scenáristu. Chris McCandless bol skutočným dobrodruhom, ktorého život inšpiroval podobne stavaného spisovateľa Jona Krakauera k napísaniu strhujúcej knižky podľa jeho nájdených denníkových záznamov. Predloha, ktorá pripomína najlepšie dobrodružné cestopisy Jacka Londona nadchla práve Seana Penna, ktorý sa okamžite po prečítaní rozhodol kúpiť práva a natočiť podľa nej film.

Vražda v Orient exprese ( Murder on the Orient Express, 1974)

Ďalší oscarový film – Vražda v Orient exprese v podaní herca Alberta Finneyho ako slávneho vyšetrovateľa Hercule Poirot v detektívnom príbehu od Agathy Christie. Orient expres bol luxusný vlak, ktorý prechádzal celou Európou, od Istanbulu až po Calais. Jedna decembrová noc však všetko zmení, v roku 1930 sa v útrobách expresu udeje vražda a Hercule Poirot, ktorý je v tom čase naozaj len náhodným cestujúcim, má zrazu o prácu postarané. Času na to bude mať dosť, vlak totiž uviazne kvôli snehovej kalamite kdesi vo vnútrozemí Juhoslávie. Kto je páchateľom a vrahom amerického milionára v slávnom vlaku a aký bol jeho motív? Orient expres majú mnohí z nás na bucket liste, prejdite sa ním spolu s takými hereckými menami ako boli Ingrid Bergmanová, Jean-Pierre Cassel, Sean Connery či Anthony Perkins.

Divočina (Wild, 2014)

Každý z nás má chvíle, kedy sa cíti mizerne, má všetkého plné zuby a všetko sa okolo neho rúca. Cheryl (Reese Witherspoon), hlavná hrdinka filmu Divočina, sa takto cíti už dlhšiu dobu. Po smrti matky a krachu manželstva, si myslí, že už prišla o všetko. Do života jej navyše vstúpia aj drogy a náhodné známosti na jednu noc. A keď už má pocit, že nemá čo stratiť, urobí nejimpulzivnejšie rozhodnutie svojho života. S nulovými skúsenosťami s divokou prírodou a s obludne ťažkým batohom, poháňaná zvyšnou vôľou, rozhodne sa úplne sama zdolať 1 770 km dlhú vysokohorskú trasu pomenovanú PCT – Pacifik Crest Trail. Čo je najdlhší, najťažší a najdivokejší chodník v celej Amerike, cesta vedúca od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington. Cheryl cíti, že keď v tejto skúške dokáže obstáť a prekoná všetky prekážky, bude na konci tejto cesty stať znovu a pevne na vlastných nohách. To ale zďaleka zatiaľ netuší, čo na nej na tejto púti čaká. Vyrazí na trasu nepripravená a mnohokrát sa dostane na dno svojich síl. Od začiatku premáha chuť ten bláznivý podnik vzdať. Batoh jej do krvi oderie chrbát, časť cesty prejde len s jednou topánkou, nevyhne sa stretnutiu s štrkáčmi a medveďmi, prekonáva zničujúce horúčavy i snehové záveje. Prežije odhodlanie, hnev, beznádej, vyčerpanie, osamelosť a na konci svojej púti znovu objaví vlastnú silu, radosť, odvahu a krásu…

Dobrý ročník (Good year, 2006)

Film Dobrý ročník, pri ktorého nakrúcaní sa režisér Ridley Scott (Gladiátor) po druhý raz zišiel s oscarovým hercom Russellom Crowom, rozpráva príbeh londýnskeho experta v odbore investícií Maxa Skinnera. Ten sa po smrti svojho strýka vracia na vinicu, kde prežil najkrajšiu časť detstva. Napriek tomu, že chce hodiť minulosť za hlavu a vinicu čo najskôr predať, v okamihu príchodu do čarokrásnej oblasti na juhu Francúzska sa začne odvíjať celkom nová a opojná kapitola jeho života, počas ktorej v sebe nájde to, čo mu už od detstva chýba. Snímka vznikla podľa rovnomenného románu Petra Maylea a Scott sa okrem režijnej taktovky ujal aj roly producenta. Do podoby filmového scenára román adaptoval Marc Klein. Po boku Crowa sa vo filme objaví vážený filmový veterán Albert Finney v úlohe strýka Henryho, ktorý svojmu synovcovi odovzdal životnú múdrosť. Ďalej Marion Cotillard ako majiteľka kaviarne, ktorá svojím pôvabom Maxa očarí, Abbie Cornish v úlohe Maxovej domnelej, dlho stratenej sesternice, ktorá je údajne oprávnenou dedičkou vinice, Tom Hollander v úlohe jeho najlepšieho priateľa a Freddie Highmore ako mladý Max.

Amélia z Montmartru (Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain, 2001)

Paríž, sladký Paríž! Navyše z pohľadu Amélie. Amélia žije snáď v tej najznámejšej parížskej štvrti Montmartre. Pracuje ako čašníčka v miestnom bare, nakupuje u miestneho zeleninára, zdraví všetkých svojich susedov. V jej živote sa nikdy neudialo nič zvláštne, až na matkinu kurióznu smrť, nad ktorou Améliin otec stále trúchli. Amélia už bola zmierená so svojim osamelým osudom, no jedného dňa objavila vo svojom byte ukrytý poklad v starej krabičke. Nechal to tam predošlí nájomník. Amélia sa rozhodne krabičku vrátiť majiteľovi, no okrem toho ešte čosi – chce zlepšiť svet, v ktorom žije. A pritom sa ešte aj zamiluje! Spoznaj spolu s ňou Paríž! Atmosféru ti dotvorí aj skvelá hudba, ktorá hrá naprieč celým filmom.

Stopy (Tracks, 2013)

Vychádzajúca australská hviezda Mia Wasikowska hrá mladú, neohrozené cestovateľku a spisovateľku Robyn Davidsonovú, ktorá uskutočnila sólo výpravu dlhú 2700 km z vnútrozemského Alice Springs k Indickému oceánu. Cesta naprieč austrálskou nebezpečnou púšťou s verným psom a nevyspytateľnými ťavami približuje pôvodnú Austráliu, jej posvätnú kamennú horu Uluru, horúce vnútrozemie s tajomstvom púšte a pôvodnými obyvateľmi. Ale tiež ukazuje na nebezpečie, ktoré by človek v púšti čakal najmenej. Fotograf časopisu National Geographic Rick Smolan Robinsonovú párkrát v púšti vyhľadal a túto vytrvalú ženu neplánovane aj preslávil, keď zaznamenal jej neobyčajnú cestu. Vďaka nej Robyn Robinsonová spoznala cenu skutočnej samoty a uvedomila si, že občas sa musíme vzdialiť od sveta, aby sme zistili, že do ňho patríme.

Jedz, modli sa a miluj (Eat Pray Love, 2010)

Liz Gilbert (Julia Roberts), hrdinka filmu Jedz, modli sa, miluj, je moderná žena, ktorá sa vydáva poznávať a obdivovať krásy sveta a súčasne sa pokúša znovu nájsť a prebudiť svoje pravé ja. Po tom, čo jej životné istoty a priority úplne rozvráti rozvod, si Liz vezme v zamestnaní ročnú dovolenku a úplne v rozpore so svojimi zásadami sa rozhodne riskovať všetko pre to, aby zmenila svoj život. Počas svojich exotických a pozoruhodných ciest poznáva v Talianska jednoduché potešenie z dobrého jedla, v Indii silu modlitieb a meditácií, a konečne na Bali nájde nečakaným spôsobom pokoj v duši a rovnováhu lásky. Film Jedz, modli sa, miluj je natočený na motívy skutočného a pozoruhodného príbehu a dokazuje, že existuje viac spôsobov, ako si užívať a poznať svet.

Sedem rokov v Tibete (Seven Years in Tibet, 1997)

Príbeh dobrodružnej cesty rakúskeho horolezca Heinricha Harrera, ktorý so svojim priateľom Petrom Aufschneiterom chcel dobyť vrchol jedného z najvyšších štítov Himalájí – Nanga Parbatu. Po úteku zo zajateckého tábora prešiel celými Himalájami až do tajomného sveta Tibetu, kde sa stal učiteľom mladého Dalajlámu. Medzi týmito dvoma ľuďmi z úplne odlišných svetov sa rozvinulo priateľstvo, ktoré im prinieslo múdrosť a pre Harrera znamenalo aj hlboký vnútorný prerod. Film je založený na skutočných udalostiach.

Vicky Cristina Barcelona (Vicky Cristina Barcelona, 2008)

Pri tomto filme vám bude horko ako v Barcelone! Rovnako ako svom mladým Američankám, ktoré chcú stráviť v tjto časti sveta leto. Jedna je voľnomyšlienkarka – Cristina, druhá pomerne zásadová – Vicky. Všetko pôjde hladko až kým nestretnú zvodného Juana Antonia s jeho krásnou, no zato nepríčetne žiarlivou exmanželkou Máriou Elenou. Zažijete temperament, chaos, dobrodružstvo, romantiku a veľa smiechu! Taký je totiž tento film od známeho amerického režiséra Woodyho Allena. A herecké obsadenie? Dokonalé: Scarlett Johanssonová, Penélope Cruzová, Rebeccy Hallová a Javier Bardem. Lepšie to už ani nemohlo byť!

Stratení v preklade (Lost in translation, 2003)

Bob Harris (Bill Murray) je vyslúžili americký herec, ktorý prichádza do megalomanskej metropoly Tokia nakrútiť krátky reklamný spot na Whisky. Je síce šťastne ženatý a dokonca má aj deti, ale tieto ani ostatné skutočnosti mu na jeho nostalgicky zasnenej tvári úsmev nepridávajú. Cez deň sa zúčastňuje trápne štylizovaného nakrúcania, a po večeroch sa opustený prechádza po poloprázdnom hoteli. Večery zväčša trávi v hotelovom bare, len tak sám, s pohárikom chladenej whisky a cigaretou. Popritom nenápadne sleduje prichádzajúcich a odchádzajúcich hostí, občas ho niekto osloví ako bývalého herca, prehodí s dotyčným zopár navonok slušných fráz, a znova sa ponára do svojho nudného duchovného života. Vlastne iba do chvíle, kým sa jeho márne blúdiaci pohľad nestretne s pôvabnou Charlotte (Scarlett Johansson) – manželkou mladého fotografa, ktorá ho na krátku chvíľu latentne zaujme. Tu sa ich cesty osudovo pretnú, a od tohto večera spolu strávia niekoľko zásadných momentov, ktoré ich raz a navždy poznačia neopísateľnou silou čohosi nesmierne dôležitého.

Spomienky na Afriku (Out of Africa, 1985)

Toto je veľmi romantický, dobrodružný a vlastne aj životopisný film s Robertom Redfordom a Meryl Streepovou v hlavných úlohách od oscarového režiséra Sydneyho Pollacka. Je to jeden z najromantickejších filmov, aké sme kedy mohli vidieť. Film je majstrovky natočený, získal totiž niekoľko ocenení za réžiu aj kameru, výpravu aj scenár. Dôležitejšie pre nás divákov však je, že film rozpráva príbeh hlbokej lásky a bolestivej straty Karen Blixenovej, ženy s pevnou vôľou, ktorá so svojím neverným mužom spravovala v Keni v roku 1914 kávové plantáže. Čo sa stane, keď stretne bieleho lovca? Určite si tento film pozrite.

Tajný život Waltera Mittyho (The Secret Life of Walter Mitty, 2013)

Walter Mitty (Ben Stiller), nesmelý a večne snívajúci fotoeditor časopisu Life sa vo svojom jednotvárnom živote len ťažko potýka s realitou a preto žije vo svojom vysnenom svete. V ňom sa mení na dokonalého romantického hrdinu bojujúceho za lepší, spravodlivejší svet. Trestá zloduchov, zachraňuje psíkov z horiacich domov a ochraňuje bezbranné ženy. A tiež sa vo svojich snoch stáva cieľom obdivných pohľadov kolegyne Cheryl (Kristen Wiig), ktorú bez jej vedomia často angažuje do svojich snových potuliek. Ale aj vo svojom reálnom živote sa jedného dňa Walter musí rozhodnúť k zásadnému kroku do neznáma a opustiť bezpečný prístav archívu plného negatívov a fotografií, kde sú jeho najväčšími nepriateľmi pomaly padajúci prach a podpichovanie šéfa (Adam Scott). Aby zabránil svojej výpovedi, musí nájsť stratený negatív fotografie Seana O´Connella (Sean Penn). To ale neznamená zavolať si taxík a prejsť pár blokov. Predstavuje to dobrodružnú cestu okolo sveta, putovanie divočinou a najodľahlejšími kútmi našej planéty, pretože nepolapiteľný fotograf – dobrodruh je hviezdou fotožurnalistiky známou neúnavným odhodlaním hnať sa za príbehom bez ohľadu na to, kam až ho to zavedie. A tak sa Walter musí vydať po jeho stopách. Inšpiráciou k natočeniu filmu bola poviedka z pera humoristu Jamesa Thurbera, ktorá už stihla inšpirovať filmovú komédiu zo 40. rokov, mnoho divadelných diel a začlenila príslovie „Je to Walter Mitty“ do slovnej zásoby ako označenie človeka, ktorý vkladá viac energie do snenia ako do reálneho života.

Útek zo Sibíri (The Way Back, 2010)

Príbeh založený na skutočnej udalosti z roku 1940, popisuje útek medzinárodnej skupiny väzňov z ruského gulagu. Počas silnej snehovej búrky sa utečencom podarí uniknúť z tábora a zanechať za sebou prenasledujúcich strážcov. Prejdú krutou sibírskou krajinou, dostanú sa do oblastí jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú ešte ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti, sily a vôle. Čaká ich prechod cez púšť Gobi ďalej cesta do Himalájií a Tibetu. Zachránia sa až po 4 000 míľach dlhej a útrpnej cesty v Indii. Film Útek zo Sibíri je inšpirovaný knihou pamätí Slawomira Rawicza, poľského vojnového zajatca v ruskom gulagu. Spolu s tisíckami ďalších väzňov podstúpil Rawicz krutý trojmesačný transport do pracovného tábora na Sibíri. Kniha The Long Walk (Dlhá cesta) sa stala svetoznáma a bola preložená do 25 jazykov.

V článku boli použité aj oficiálne texty od distribútorov jednotlivých filmov.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.2/5 - (5 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore