Nájdeš nás aj na:
toskansko svadba

Cestopisy

Svadba po taliansky: Náš veľký deň v Ríme a rozprávkové fotenie v Toskánsku

Tradičná svadba s ročnou prípravou nie je nič, čo by ma lákalo. Príliš veľa plánovania, príliš veľa stresu, peňazí, obavy o tom, či sa všetci zabavia a budú spokojní… Sme milovníci Toskánska. Odkedy sme ho objavili, chodíme tam každý rok. Tí, čo nás poznajú nás majú za „talianofilov“. Taliansko je užasné v každom jednom kúte, Toskánsko má však niečo navyše. To zasnené prostredie sálajúce históriou z každého kameňa. Pohodoví ľudia, úžasné jedlo, káva a víno Chianti. Preto sme sa rozhodli, že sa zoberieme v Taliansku.

Reklama

Hoci som túžila po obrade aj fotení v samotnom Toskánsku, pri plánovaní som narazila na niekoľko zádrhelov, ktoré by všetko aj výrazne predražili. Rozhodli sme sa teda pre inú alternatívu. Fotenie sme si naplánovali so slovenskou fotografkou v Toskánsku s ubytovaním na našom obľúbenom mieste. Tu sme strávili tri krásne dni v nádhernej atmosfére a následne sme sa presunuli do Ríma, kde nás zosobášili na ambasáde. Vybavenie sobáša tam bolo pomerne jednoduché a viac budget-friendly. Viac aj o praktických tipoch sa dozvieš v článku. Náš svadobný výlet, na ktorý nikdy nezabudneme, sme ukončili prechádzkou, obedom a fotením s charakteristickou atmosférou v Ríme.

Vysnívané fotenie v Toskánsku

Musím sa priznať, že svadbu v Toskánsku som si vysnívala kvôli romantickým svadobným fotkám, ktoré som videla. Tohto môjho sna som sa vzdať nedokázala. Preto sme si okrem „obyčajného“ obradu v Ríme naplánovali aj svadobné fotenie v Toskánsku.

toskansko svadba
@te_stefanakova
@te_stefanakova

Fotografka na prvý pohľad

Ako však nájsť fotografa ochotného, ktorý splní tento sen? Jednoducho a pritom zložito, na facebooku. Našli sme mladú fotografku, ktorá bola ochotná do toho ísť. Bol to risk, nakoľko sme sa prvýkrat videli na letisku. Boli sme však úplne kompatibilní, čo nakoniec bol základ úspechu celej talianskej svadby.

Mesiac pred svadbou sme si kúpili svadobné oblečenie, pár hodín som strávila študovaním svadobných účesov. Svadobnú kyticu som si dala urobiť umelú pivonkovo-eukalyptovu, aby prežila cestu lietadlom aj viacdenné fotenie. Kúpili sme letenky, požičali auto, vybavili ubytovanie.

@te_stefanakova
@te_stefanakova

Leteli sme všetci spolu z Viedne (aj s 2 svedkami) do Ríma v piatok, kde sme si požičali autá a presunuli sa na víkend do Toskánska. Vsadili sme na istotu, overené prostredie okolia Sieny. Vinice, toskánske aleje, prašné cesty a celkovo také typické Toskánsko. Ubytovali sme sa v našom obľúbenom La Loggia Villa Gloria, ktoré je výnimočne fotogenické s raňajkami ako z romantického filmu.

Hneď prvý večer nás fotografka nahnala do svadobných šiat, učesala som sa podľa youtube a fotografka 2v1 ma nalíčila. Zlatá hodinka – rozumejtv reči fotografa tesne po východe a tesne pred západom slnka, dodala tomu momentu ešte väčší náboj. Ten večer sme sa totiž videli obaja prvýkrát vo svojom svadobnom. Asi netreba viac písať, viac napovedia fotografie.

toskansko svadba
@te_stefanakova
@te_stefanakova

Druhý deň sme už nečakali na „zlatú hodinku“. Vybrali sme sa na jeden so skvostov Toskánska – zrúcaninu kláštora San Galgano. Ako to však už v Taliansku býva, treba všetko vybaviť dopredu, zaplatiť poplatok niekde na miestnom úrade. Hádajte? Nevybavili sme. Spokojne sme sa však pofotili v okolí starobylého kláštora. Navyše, cestou z kláštora sme náhodou objavili vyľudnené malebné mestečko Murlo.

Tretí deň už bol naozaj po prvých dvoch oddychovejší. Takže išlo len o to nájsť typickú toskánsku alej, prašnú cestu, požaté polia a počkať na zlatú hodinku. Uznajte, podľa fotiek sa oplatilo.

toskansko svadba
@te_stefanakova
@te_stefanakova

Človek mieni, život mení alebo obrad v Ríme

Ako to vždy býva, plány so snami sú jedna vec a realita druhá. Naša prvotná predstava bola, že sa zoberieme niekde na vidieku v Toskánku. Žial, tento scénar nie je vôbec jednoduchý a hlavne s talianskym prístupom ani časovo spĺňajúci naše očakávania. Najprv si treba ísť vybavit papiere na ambasáde v Ríme, potom to dať preložiť, odniesť na úrad, kde chcete mať sobáš, zajednať si miesto, objednať sobášiaceho a tlmočníka a mnoho iného. Navyše za „fancy“ toskánsku svadbu zaplatíte niekoľko tisíc eur.

Po prvotných emailoch a telefonátoch so slovenskou ambasádou v Ríme mi spomenuli, že je možné mať sobáš aj na ambasáde. Táto alternatíva nakoniec výborne sadla do celého konceptu talianskej svadby. Tak sme sa rozhodli a prvá časť bola úspešne naplánovaná.

@te_stefanakova
@te_stefanakova

Čo všetko je k sobášu v Ríme potrebné? Je to viac ako jednoduché:

 • Občianske preukazy
 • Rodné listy
 • Čestné prehlásenie o slobodnom stave
 • 2 svedkovia a ich občianske preukazy

Takže stačilo len prísť v dohodnutý dátum a čas na ambasádu. Zosobášila nás veľvyslankyňa SR v Taliansku. Priestory veľvyslanectva sú naozaj veľmi reprezentatívne, ako je vidno aj na fotkách. Obrad na ambasáde stojí v porovnaní s tým toskánskym asi jednu štvrtinu, teda do 500€.

Po obrade sme sa v svadobnom vybrali do centra Ríma. Svadba je v Taliansku mimoriadna udalosť. Taliani sú veľmi spontánni, srdeční a veľa z nich nám to prejavovalo tlieskaním, úsmevmi a svojim typickým vykrikovaním – „Auguri!“ (Blahoželáme). Fotenie v Ríme malo svoje čaro… Nakoniec sme mali aj spoločný svadobný obed a rozlúčili sme sa s našou fotografickou posádkou.

@te_stefanakova
@te_stefanakova
@te_stefanakova
@te_stefanakova

Pre Pelipecky napísala článok Lucia Turečková Nohavičková.
Foto: Archív Lucie Turečkovej Nohavičkovej


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Istanbul z Budapešti od 105€ (priamy let Wizz Air) https://t.co/267K5Jjmk0 #letenky6 hodín dozadu
TOP atrakcie a zážitky v Abu Dhabi (14 tipov na aktivity a letenky na máj od 95€) https://t.co/hJKU7153lt #cestopisy6 hodín dozadu
MEGAPECKA: Thajsko z Atén v hlavnej sezóne za 379€! https://t.co/bwxUU5Sq0D #letenky9 hodín dozadu
Bez testu, očkovania i karantény: 150 krajín, ktoré sú otvorené bez obmedzení https://t.co/tNryB3mapQ #novinky11 hodín dozadu
Lacné letenky na Maltu: leť na jar za 52€! https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy12 hodín dozadu
Zaži Londýn na jar: leť z Košíc alebo Bratislavy od 41€! https://t.co/4QQPKKFJYD #letenky12 hodín dozadu
Slovak Lines pridali ďalší spoj na letisko Viedeň. Využiješ ho, ak priletíš o polnoci https://t.co/OmRMW3RHxx #novinky12 hodín dozadu
Slnečné Korfu na jar z Viedne za výborné ceny: Spiatočne od 49€! https://t.co/JjgstDcDTx #letenky12 hodín dozadu
15 dní na Srí lanke: spoznaj ostrov plný vôní a farieb so všetkým za 1999€ https://t.co/tg8JXP2rho #dovolenky1 deň dozadu
Pribudla nová linka z Bratislavy: litovské mesto Kaunas 3-krát týždenne, letenky sú od 38€! https://t.co/Z8Z3i3ITIE #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore