Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Pravidlá, na ktoré by ste pri sťahovaní sa do cudziny mali myslieť

Svoj kufor (alebo aj viacero z nich) máte zbalený a bedeker žmolíte v ruke. Už asi trikrát ste si skontrolovali letenku i pas a urobíte tak znova. Pomaly začínate podliehať panike, pretože ste si práve uvedomili, že sa naozaj sťahujete do inej krajiny. Bez ohľadu na to či sa chystáte za prácou na neurčito, rozhodli ste sa pre rok pauzy medzi štúdiom alebo idete do sveta ako dobrovoľník, robíte vo svojom živote veľký krok. Ak  ho plánujete na blízku či vzdialenejšiu budúcnosť, prečítajte si naše pravidlá, na ktoré by ste pri sťahovaní sa do cudziny mali myslieť.

Reklama

stahovanie-sa

Najviac ľudí odchádza do Spojených štátov

Migrácia je vo všeobecnosti kombináciou ekonomických, politických a sociálnych faktorov. Takmer 216 miliónov ľudí, čo predstavuje asi 3,15 percent celosvetovej populácie, žijú mimo miesta svojho narodenia. Najviac ľudí migruje z alebo do USA, ďalej je to Ruská federácia, Nemecko, Saudská Arábia, Kanada, Spojené kráľovstvo, Španielsko a Francúzsko. Zo Slovenska sa najviac ľudí sťahuje do Českej republiky, Anglicky, Nemecka, USA, Rakúska, Kanady a obľúbené pre Slovákov je aj Írsko.

Najprv si zabezpečte bývanie

V jednom okamihu sa ocitnete v úplne cudzej krajine, kde ste prakticky bezdomovcom. Predstava úžasného apartmánu v centre veľkého mesta je síce skvelá, ale i poriadne drahá. Máte hneď niekoľko možností. Jednou je AirBnb, kde si môžete prenajať izbu na mesiac a viac. UniPlaces či Study Abroad Apartments sú však praktickejšími alternatívami, ideálne pre európskych študentov či učiteľov, ktorí si hľadajú ubytovanie na 6 až 9 mesiacov. Myslite na to, že pri podpise zmluvy budete musieť zaplatiť za prvý mesiac nájmu spolu s depozitom. Zistite si dopredu, akým spôsobom túto sumu uhradíte. Ak ste sa rozhodli si svoj nový apartmán nájsť na vlastnú päsť, existuje niekoľko fór, kde ľudia, ktorí žijú mimo svojej krajiny, zdieľajú svoje skúsenosti s ostatnými. Možnosťou je tiež tzv. house-sitting. Na svete je mnoho ľudí, ktorí počas celého roka prenajímajú svoje byty či domy a vracajú sa do nich na víkend či dva. V rámci toho fungujú portáli ako TrustedHousesitters a MindMyHouse.

muz-v-holobyteSpoznávajte nových ľudí

Vo väčšine krajín je naplno rozbehnutý Couchsurfing, ktorý neponúka turistom iba strechu nad hlavou, ale i organizuje svoje vlastné eventy s miestnymi, ktorý majú chuť zoznámiť sa s novými tvárami v meste a trochu im ho ukázať. Mnohí z nich vás ním radi prevedú i individuálne, ak máte radšej takýto spôsob zoznamovania. Prejdite si profily a určite na niekoho sympatického narazíte. Staňte sa súčasťou miestneho diania. Určite máte koníček, ktorý môžete zdieľať. Alebo vyskúšajte niečo úplne nové; balet, joga, bicyklovanie, filmový klub či komunita vášnivých kuchárov. Ak ste sa ocitli v krajine, ktorej jazyk ešte nemáte celkom v krvi, prihláste sa do jazykovej školy. Okrem jazykových schopností získate i nových známych.

ludia-v-londyne

Starajte sa o vzťahy doma

Pravdepodobne plánujete ostať s blízkymi v každodennom kontakte cez Skype či Facebook a zdieľať s nimi všetky nové dojmy a zážitky. Pamätajte však tiež na to, že to si bude vyžadovať veľa energie, ktorú z veľkej časti potrebujete na adaptovanie sa v novej kultúre. Buďte trpezliví a chápaví. Aj napriek tomu, že vy ste tým, v ktorého živote sa deje nové prakticky úplne všetko, vaši priatelia a rodina si prechádzajú inou životnou etapou a niektoré veci pre nich možno bude ťažšie pochopiť. Nájdite si na nich čas, ale nie úplne na úkor vašich nových povinností a záujmov.

skypovanie

Chvíľu vám bude trvať, pokiaľ si zvyknete na inú kultúru

Ako prisťahovalec budete na  začiatku zrejme trochu tápať v miestnej etikete, a to najmä v prípade, ak sa chystáte za hranice ďalej. Keď sa však budete riadiť intuíciou a všeobecnou zdvorilosťou, určite tým nič nepokazíte. Pred príchodom si prečítajte základné pravidlá etikety krajiny, ale nemajte zo seba zlý pocit, ak občas urobíte malú chybičku. Najviac pravidiel v rámci kultúr sa rozlišuje v zdravení a v spoločnom jedení či v miestnej kuchyni. Zistite si, kedy a aké majú v krajine, kde sa sťahujete , sviatky. Nech potom neostanete prekvapení, prečo vám pod oknom vybuchujú ohňostroje. Nikdy neodmietajte žiadne dary, aby ste nikoho neurazili. To je však skôr všeobecné pravidlo slušnosti, než špeciálny bod akejkoľvek etikety.

japonsky-caj


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore