Nájdeš nás aj na:

Cestovatelia

Sprievodkyňa Zaragozou: Prisťahovalec vie niekedy o meste viac ako domáci

Sprievodkyňa Zaragozou: Prisťahovalec vie niekedy o meste viac ako domáci

Andreita je jednou zo sprievodkýň Pelikána. Nielen v tomto rozhovore vás rada prevedie španielskou Zaragozou, v ktorej žije. Hovorí, že to Zaragoza si vybrala ju a nie naopak a jej cit k tomuto kútu Aragónska je cítiť z každého jej slova. Aj napriek tomu, že prijatie väčšiny trvalo trochu dlhšie a nie vždy to bolo ľahké. Príjemné čítanie!

Reklama

Akciové letenky

Kedy a prečo si sa rozhodla odísť a usadiť sa v pomerne netradičnej destinácii – Zaragoze? 

Keď som spoznala môjho Španiela Victora. Pre niekoho exotické rande každý mesiac v inom štáte Európy môže byť príťažlivé, avšak iba na istý čas. Pričasté cestovanie išlo do peňaženky, dní na čerpanie dovolenky v práci bolo málo a túžba byť s mojou media naranja, po španielsky povedané polovicou pomaranča, bola čoraz silnejšia. Preto som si jedného dňa povedala, že keď mi v práci skončí pracovná zmluva, odskočím si zas na dovolenku. Dnes som tu už dva a pol roka. Dovolenka to už však nie je.

Ako vyzeral tvoj život pred odchodom?

Môj život bol zabehnutý ako rýchlovlaky AVE – Alta velocidad v Španielsku, ktoré premávajú rýchlosťou 300 km za hodinu. Pracovala som ako redaktorka v rôznych redakciách, po práci som učila pôvodné latinskoamerické tance v tanečnej škole Riverpark Dance School, deti vo vlastnej skupine Bailarinas, chodila som aj na hodiny španielčiny.

Aljaferia Zaragoza s mojim partnerom a rodinou. Zdroj archívu: sprievodkyňa Andreita

Čo bolo najťažšie na začiatku, keď si sa presťahovala do Zaragozy? Ako rýchlo sa tam Slovák zabýva?

Náš život vo veľkej miere ovplyvňuje práca a očakávania, čo budeme v novej krajine robiť. Pre mňa bolo asi najťažšie prijať skutočnosť, že som v Zaragoze považovaná za cudzinku a teda určitú menšinu. Bolo to zvláštne, pretože som Španielsko milovala. Ešte pred usadením sa tam som Iberský polostrov precestovala krížom-krážom. Zrazu som sa cítila menejcenná. Mala som asi veľké očakávania a hlavu plnú nápadov, ako sa v Zaragoze uživiť. Mala som niekoľko záložných plánov, ale postupne sa mi odkrývali skutočnosti a zisťovala som, ako funguje mikrosvet v Zaragoze.

Myslela som si, že rovnica na svete funguje rovnako. Ako sa my alebo skôr ja a moje okolie správame k cudzincom v Bratislave, rovnaký postoj som očakávala aj v piatom najväčšom meste Španielska. Avšak Zaragoza je konzervatívne mesto, práca sa tu rozdáva medzi kamarátmi a známymi. Je jedno, či ste odborník vo svojej oblasti, jednoducho v prvom rade dajú prácu domácim. Teraz však hovorím o odborných profesiách. Iná situácia je v prípade služieb, napríklad ak chce niekto pracovať ako čašník, kuchár, starať sa o dôchodcov a vie trochu po španielsky alebo môže vyučovať angličtinu. V takomto prípade prácu nájde omnoho rýchlejšie.

Za akého cudzinca si bola považovaná ty?

Často sa mi stávalo, že sa ma domáci pýtali, či som z Anglicka. Nechápala som, prečo ma tipovali práve na občianku tejto krajiny. Veď prízvuk pri používaní španielskeho jazyka nemám anglický. Až neskôr som pochopila, že najčastejšie sa ľudia zo Zaragozy stretávajú s touto národnosťou, preto cudzincov hádžu do jedného vreca.

Prehliadka Zaragozy a výhľad na kamenný most Puente de Piedra a Baziliku
El Pilar. Zdroj archívu: sprievodkyňa Andreita

Ako je to v Zaragoze s angličtinou? Dohovoríme sa tam alebo sa máme pred cestou začať učiť španielske frázy?

Túto vec som si zo začiatku absolútne neuvedomovala, pretože som do Španielska prišla žiť po niekoľkých rokoch učenia sa španielčiny. Všade som, prirodzene, používala španielčinu. Až neskôr som si začala všímať, že veľa domácich síce vie po anglicky, ale nechcú alebo sa hanbia po anglicky rozprávať. Tak isto aj bary a reštaurácie – často nemajú nápojový a jedálny lístok v anglickom jazyku. V tomto však až taký problém nevidím. Až prídete do baru, jednoducho ukážete na tapas na barovom pulte a pri pýtaní si nápojov vám určite budú rozumieť. Ak nie, odporúčam môj manuál – Španielčina na dovolenku.

Ako si sa vlastne nakoniec dostala k práci sprievodkyne turistov?

Písal sa rok 2009 a ja som si s kamarátkou spravila len tak pre zábavu, a možno pre budúcnosť, sprievodcovský kurz na Ekonomickej univerzite. Vtedy som ešte ani len netušila, že ho raz budem potrebovať. K turizmu som mala vždy blízko. Počas študentského leta som pracovala ako animátorka v Chorvátsku a počas života na Cypre som organizovala výlety pre našu skupinu Slovákov. Skôr som si teda študovala, kam sa vybrať a čo tam vidieť. Potom sme už iba sadli do auta a vyrazili za dobrodružstvom, rozprávala som im pritom pár zaujímavostí z knižky. O necelých desať rokov neskôr, keď som prišla do Zaragozy, začala som sa okolo seba obhliadať, čím by som sa mohla živiť, aby mi to prinášalo aj naplnenie. Tak vznikol v mojej hlave nápad sprevádzať turistov.

Zaragoza z Baziliky El Pilar. Zdroj archívu: sprievodkyňa Andreita

Je to tvoja sezónna práca, alebo ťa sprevádzanie živí na plný úväzok celoročne?

Sprevádzanie je moja obľúbená pracovná činnosť, ktorú vykonávam sezónne. Aj keď si trúfam povedať, že bez problémov by sem mohli slovenskí turisti chodiť počas celého roka. Máme to skoro ako v Andalúzii, každý deň slnečno. Len keby v zimných mesiacoch nefúkal silný severák, po španielsky cierzo, ktorý znižuje pocitovú teplotu. Pokiaľ nepríde studený front, tak aj chladné počasie sa znáša s úsmevom na tvári, ak cez deň svieti slnko.

V čom je život v Zaragoze iný ako tu na Slovensku, v Bratislave?

V Španielsku alebo teda v Zaragoze som sa naučila, že nemôžem zovšeobecňovať, hoci sa mi často stáva že poviem – Španieli sú takí a onakí. Vždy ide o moje prežívanie a vnímanie situácie, takže aj v tomto prípade môžem odpovedať, ako sa odlišuje môj život v Zaragoze v porovnaní so životom v Bratislave. Možno sa menej naháňam z bodu A do bodu B a viac si užívam život. Možno to však bude aj vekom. Auto som prakticky dva roky nepotrebovala, všade som sa presúvala pešo, na bicykli alebo na dlhšie vzdialenosti električkou. Od októbra však učím tanečné hodiny v dedinkách pri Zaragoze Cadrete a Cuarte, kam sa premiestňujem autom.

V čom je ešte život v Zaragoze iný? Rozmýšľam. Asi tým, že viac objavujem zákutia mesta, spoznávam okolie, v ktorom žijem a na dovolenky chodíme do rôznych kútov Španielska. Je to ovplyvnené aj mojim blogom o Španielsku lifeisajourney.sk, vyhľadávam námety na moje články. Takže, asi som viac začala uplatňovať heslo – spoznávaj svoje okolie očami cudzinca. Paradoxne, cudzinec vie niekedy o meste, do ktorého sa nasťahoval, viac ako domáci.

Jediná zachovalá stredoveká brána Puerta del Carmen. Zdroj archívu: sprievodkyňa Andreita

Vieš nám povedať niečo zaujímavé o ľuďoch zo Zaragozy? Čím sa odlišujú od iných Španielov?

O ľuďoch zo Zaragozy, prezývaných mañomaña, sa zvykne hovoriť, že sú muy amables a teda veľmi milí. Ale inak sú to typickí Španieli. Na všetko majú čas a nič nie je problém. Aj v takom prípade, ak danú vec ja považujem za problém. Napríklad, keď začnem pre niekoho  pracovať a nemám pracovnú zmluvu alebo nie som prihlásená na sociálku – Seguridad Social. To sú pre mňa nepochopiteľné veci, stalo sa mi to už pri viacerých zamestnávateľoch. Aby som nezostala iba v pracovnom svete, pravdou je, že väčšina Španielov v Zaragoze je veľmi zhovorčivá.

Páči sa mi to, že v obchode máme „small talk“, poprípade mi dajú bez problémov niečo zdarma ochutnať. Vo výťahu sa ma spýtajú, či som sem prišla študovať cez Erasmus alebo na ulici ma zastaví dáma, že sa jej páči moje oblečenie. Toto sú také maličkosti, ktoré bežný deň spravia výnimočným. Španieli tiež veľa nasľubujú, aj keď vedia, že to nemôžu splniť. Potom im v plnej nádeji volám o týždeň či dva, či to platí a zrazu mi povedia, že si to rozmysleli. To je bežná realita.

Čo obyčajný cestovateľ na Zaragoze a jej obyvateľoch len tak nepostrehne. Čo majú radi, čo robievajú cez víkendy, sú skôr družní alebo samotári?

Ako som už spomínala, Španieli v Zaragoze veľmi veľa rozprávajú. Rozprávať o jednej veci vedia hodinu a nevadí im, ani keď sa opakujú. Pri stole bez problémov zotrvajú v klábosení štyri hodiny a viac, čo mňa už mrle žerú a túžim ísť robiť niečo kreatívne. Domáci v Zaragoze zvyknú v nedeľu obedovať s rodinou.  Pre informáciu, v Zaragoze začína obed od druhej až pol tretej hodiny. Pred obedom okolo jednej však majú veľmi pekný zvyk. Kamaráti sa stretnú na vermut v obľúbenom podniku a dajú si tu vínko, pivo, nejaký tapas, teda jednohubku pred obedom. Asi by som povedala, že po pozeraní futbalu a behaniu v parku, je zájsť na vermut  alebo obedovať s rodinou jedna z hlavným priorít víkendu.

Palác Aljafería zvútra. Zdroj archívu: sprievodkyňa Andreita

Ako často sa dostaneš na Slovensko, prípadne ako často ťa navštevuje rodina?

Na Slovensko chodím každé dva alebo tri mesiace. Teda omnoho častejšie, ako moja rodina za mnou. Naši nemajú kde nechať môjho pudlíka Fénixa a letieť s ním nemôžu, takže radšej ich navštívim ja. Za ten čas, čo bývam v Zaragoze, ma boli raz pozrieť a hádam sa im to tento rok opäť podarí, aj keď iba na pár dní.

Aká je Zaragoza a prečo by ju ľudia mali navštíviť?

Zaragoza je ešte neskazená turistami. Je to autentické Španielsko, ktoré skrýva veľa pokladov. Len o nich málokto vie, pretože ich nedostatočne propagujú vo svete. Rada by som povedomie o existencii Zaragozy zlepšila. Značne za to môže aj letecké spojenie. Napríklad Slováci doteraz mohli priletieť do Madridu alebo do Barcelony a odtiaľ nasadnúť na rýchlovlak AVE, ktorý ich do Zaragozy doviedol za hodinu a 20 minút. Táto situácia sa však od konca marca zmení, budeme mať priame spojenie z Viedne.

Zaragoza má veľmi veľa krásnych miest. Mesto v 1. storočí založil rímsky vládca Cézar Augustus pre svoju strategickú polohu vďaka rieke Ebro. Z tohto obdobia sa tu zachovalo veľa rímskych pamiatok, napríklad rímske divadlo, kúpele, rímske fórum a riečny prístav. Symbolom mesta je bez pochybnosti Bazilika El Pilar, ktorá svojou mohutnosťou musí každému návštevníkovi vyraziť dych. Je to miesto nielen pre pútnikov, ktorí prechádzajú z Lúrd vo Francúzsku, cez Zaragozu až do Fátimy v Portugalsku alebo do Santiaga de Compostela v Španielsku.

V Zaragoze sa nachádza aj unikátny palác Aljafería, ktorý je možné prirovnať k malej Alhambre v Granade. Kedysi slúžil ako sídlo moslimským kráľom a neskôr po znovudobytí Španielska katolíckym kráľom. Zaragoza je očarujúca, tak ako jej okolie, kde sa vyrába keramika tradičným spôsobom v dedinke Muel, pestuje sa hrozno na výrobu vína v Cariñena alebo sa tu nachádza miesto, kde kedysi mnísi prvýkrát varili čokoládu v Monasterio de Piedra. Takisto tu španielsky maliar Francisco Goya, ktorý sa narodil v neďalekej dedinke Fuendetodos, zanechal svoje majstrovské diela.

Sprevádzanie slovenských turistov v Zaragoze – pri soche Cézara Augusta. Zdroj archívu: sprievodkyňa Andreita

Čo je podľa teba v Zaragoze top a nemôže to obísť žiaden návštevník?

Top miestami sú určite spomínaná Bazilika El Pilar, Katedrála La Seo či palác Aljafería, ale aj rímske pamiatky z obdobia založenia a vlády rímskeho vládcu Cézara Augusta. Pamiatky však nie sú všetko a preto je potrebné spoznať ducha mesta aj vďaka zážitkom. Napríklad pomotať sa v tapasovej štvrti v centre mesta El Tubo. Zájsť vo štvrtok na tapas juepincho v niektorých uliciach starého mesta, kde ponúkajú tapas a nápoj za cenu jedného alebo dvoch eur.

Dopriať si gastronomický zážitok v najstaršej reštaurácii s licenciou v Španielsku Casa Lac. Milovníci futbalu môžu zájsť na zápas futbalového klubu Real Zaragoza na štadión Romareda. Vyzerá to tak, že by tento rok mohol klub postúpiť do 1. ligy. Ak niekto miluje pivo, tak by určite mal navštíviť miestny pivovar značky Ambar. Alebo sa ísť  len tak poprechádzať do veľkého parku  prezývaného El Parque Grande, či spoznať Zaragozu z rieky Ebro na kánoe.

Čo okolie Zaragozy, čo sa podľa teba oplatí vidieť v blízkosti mesta?

Určite odporúčam navštíviť jednu z najkrajších dedín Španielska. Sú tu starobylé dediny, ktoré právom získali titul Los pueblos más bonitos de España, napríklad Anento, Aínsa v Pyrenejach, Albarracín pri meste Teruel alebo Alquézar pred Pyrenejami. Každá jedna z obcí má svoje nezameniteľné čaro, pretože si po stáročia uchováva svoje kultúrne dedičstvo. Španielske Pyreneje máme skoro na skok od Zaragozy. Okolo 180 km a nachádzate sa v jednej zo známych dedín na výrobu vína Barbastro alebo v dedine Torla, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Ordesa y Monete Perdido, odkiaľ je to už len na skok na tretí najvyšší vrch Pyrenejí  – Monte Perdido.

Bazilika El Pilar Zaragoza. Zdroj archívu: sprievodkyňa Andreita

V čom vidíš výhodu pobytu v Zaragoze so slovenským sprievodcom dlhodobo žijúcim v danej lokalite?

Slovensky hovoriaci sprievodca v cudzom meste, v ktorom žije, je na nezaplatenie. Je úplne iné vidieť nádhernú pamiatku, ku ktorej vám sprievodca povie aj nejakú zaujímavosť alebo historku. Omnoho viac si ju turista zapamätá, pretože sa mu k nemu viaže nejaký príbeh. Ak by mu tento príbeh chýbal, na krásnu pamiatku by hneď zabudol. Tak schválne, predstavte si, že v Bazilike El Pilar sa nachádza pôvodný stĺp kostola, na ktorom bola o niekoľko storočí neskôr vybudovaná bazilika.

Tento mramorový stĺp stratil zo svojej hrúbky až sedem centimetrov, kvôli každodennej rutine veriacich a možno aj ateistov. Tipnite si prečo, až neskôr vám poviem, čím to bude. V bazilike sa nachádzajú  aj dve nevybuchnuté bomby z čias Španielskej občianskej vojny. Predstavte si, že prederavili strop Baziliky El Pilar a nevybuchli. Existuje viacero konšpiračných teórii. Jednou z nich je, že ich letec zhodil z nízkej letovej hladiny, druhá hovorí o tom… Príďte do Zaragozy a dopoviem vám príbeh.

Predsa sú cestovatelia, ktorí uprednostňujú cesty bez sprievodcu. Čo v bedekri nenájdu?

V bedekri možno nájdu detaile popísanú históriu a odporúčania na rôzne bary a reštaurácie, ale sprievodca im určite ušetrí čas čítaním a porozpráva o živote Španielov v meste, čo im žiaden bedeker neprezradí. Dozvedia sa akoby „zákulisné informácie“, ktoré sa do knižky nevošli.

Velky park Parque Grande Zaragoza. Zdroj archívu: sprievodkyňa Andreita

Kedy je najvhodnejšie cestovať do Zaragozy vzhľadom na počasie, ceny, množstvo turistov a podobne?

Je to veľmi individuálne. Zaragozu je možné navštíviť počas celého roka. Najchladnejšie z celého roka, ako som už spomínala, máme v zimných mesiacoch december, január a február. Príjemných 17 stupňov máme však  už od konca januára a pokiaľ nepríde studený vietor cierzo a rapídne ochladenie, tak sa oplatí prísť v ktorýkoľvek mesiac. Minulú rok v júni sa napríklad  teplota na teplomery vyšplhala až na 42 stupňov počas jedného víkendu, čo však nie je normálne. Bola to rekordne nameraná teplota za posledných 30 alebo 40 rokov v Zaragoze. Menej domácich sa v meste nachádza v mesiaci august, keďže si všetci berú dva až tri týždne dovolenky.

Odporúčaš požičať si auto, ísť peši, na bicykli alebo hromadnou dopravou? Čo v Zaragoze prevláda a ako najlepšie spoznať mesto?

Najlepšie je ísť pešibusom. Do vzdialenejších častí, ako je najväčšie sladkovodné akvárium v Európe  alebo „mesto duchov, kde sa v roku 2008 konala svetová výstava EXPO, na mestskom bicykli bici Zaragoza.

Palác Aljafería zvonka – s mojimi rodičmi. Zdroj archívu: sprievodkyňa Andreita

Kam sa chodíš najradšej najesť a ktoré jedlo je must try v Zaragoze?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. V Zaragoze aj v celom Španielsku chutí všetko a všade. Ja mám rada malé pokrmy, radšej si dám tisíc rôznych ako jednu veľkú porciu iba pre seba. Jedlo sa tu zdieľa s kamarátmi a táto kultúra sa mi páči. Do stredu stola sa objednajú rôzne pokrmy, z ktorých si všetky berú na čo majú chuť. Mám veľa obľúbených barov, ale z nich spomeniem napríklad Bar Cervino pri paláci Aljafería, ktorý ponúka také množstvo tapasov, aj mäsových, rybacích, či zeleninových, že pri pohľade na barový pult sa najskôr najedia oči a neskôr si prídu na svoje chuťové bunky.

Kam v Zaragoze za zeleňou, kam za umením a kam za zábavou?

Za zeleňou do parku Parque Grande alebo do prírodnej rezervácie Galachos de Juslibol pri Zaragoze. Za umením do múzea Museo Goya a za zábavou do prvej spievajúcej kaviarne svojho druhu v Európe, dnes známej ako kabaret El Plata v tapasovej štvrti El Tubo.

Vnútornosti Madejas a v pozadí sardinky Sardinas. Zdroj archívu: sprievodkyňa Andreita

Ako vyzerá bežný deň sprievodcu, teda tvoj deň?

Doma si dám ako správna Španielka odšťavený pomarančový džús a kávu s croisantom a vyrážam do ulíc Zaragozy aj s turistami. V čase asi slovenského obeda sa spolu zastavíme na tapas a dobré vínko alebo čokoľvek podľa chuti a pokračujeme ďalej v spoznávaní centra mesta. Každý jeden deň sprievodcovania je pre mňa obohacujúci. Dozvedám sa nové veci od ľudí a zároveň vnímam mesto aj ich očami. Pretože tie moje často vidia iba jeden obraz. Verím, že takéto stretnutie je obohacujúce pre obe strany. Niekedy ma hostia zaskočia nejakou otázkou, na ktorú okamžite nepoznám odpoveď a tak sa neustále vzdelávam.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Rada by som prezentovala Zaragozu v čo najlepšom svetle medzi turistami. Zviditeľnila ju, aby nestála v tieni ostatných veľkomiest ako je Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla, ale aby sa hrdo vynímala medzi nimi. Či už vo forme môjho blogu lifeisajourney.sk, prednášaním na rôznych festivaloch alebo debatách,  napísaním knihy alebo možno raz aj zastupovaním Aragónska na veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave.

Ak by si sa mohla vrátiť v čase, vybrala by si si opäť Zaragozu?

Zaragoza si vybrala mňa, nie ja Zaragozu a som rada, že obohatila môj život.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4/5 - (4 votes)
Komentáre

Mirka si už dávno uvedomila, že jeden život jej bude málo, aby stihla zažiť všetko čo si naplánuje a navštíviť všetky miesta o ktorých sníva. Preto vyberá vždy to najlepšie. Najviac miluje neporušenú prírodu ďaleko a vysoko v horách. Stretnete ju na lyžiach, v meste pri knihe, na káve, na skale, v posilke, telocvični, v galérii, so psom v lese, či bežať popri Dunaji. V Pelikáne robí presne to, čo ju baví a ako produktová špecialistka pre vás spája najlepšie letenky s najlepšími hotelmi a zážitkami.

Hore