Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cestovanie nevymizlo, zmenila sa jeho forma. Tí, ktorí boli zvyknutí cestovať, to budú robiť aj naďalej (rozhovor)

Cestovanie nevymizlo, zmenila sa jeho forma. Tí, ktorí boli zvyknutí cestovať, to budú robiť aj naďalej (rozhovor)

Vieš si predstaviť, že sa vzdáš všetkých svojich istôt doma a odídeš pracovať do zahraničia na neurčito? V našom cykle Slovenskí cestovatelia ti prinášame príbeh Slovenky, ktorá sa dávno pred koronakrízou vybrala svojou cestou, pracovala z rôznych kútov sveta a aj keď to nebolo vôbec jednoduché, naplnila svoj sen o nezávislom živote a napokon o tom všetkom napísala aj úspešnú knihu. Vyspovedali sme najznámejšiu slovenskú digitálnu nomádku, Silviu Púchovskú.

Reklama

Žila a pracovala si roky v cudzine. Aké bolo pre teba vrátiť sa späť po rokoch domov na Slovensko?

Môj návrat na Slovensko bol veľmi postupný. Nebolo to plánované organizovane, teda že sa “zobudím”, a rozhodnem sa, že chcem opäť žiť na Slovensku. V podstate to tak ani teraz úplne neberiem, cítim však, že sa mi v Bratislave chce tráviť viac času, a to najmä kvôli rodine, práci a aj pohode, ktorú so sebou prináša fakt, že som odtiaľto, poznám našu kultúru, jazyk a mám tu dlhoročné zázemie.

Kedy ti napadlo, že si založíš blog a budeš písať o svojich zážitkoch?

Prvý blog, ktorý bol cestovateľský, som založila v auguste 2012. Bolo to predtým, ako som vyštartovala na dlhú cestu po Južnej Amerike. Chcela som rodine a kamarátom prinášať zážitky z cesty a zároveň som sa chcela učiť nové zručnosti, akými bola práca s webom, copywriting a spravovanie sociálnych sietí.

Ako sa z človeka zamestnaného na trvalý pomer zrazu stane freelancer?

Neviem, ako sa to stáva vo všeobecnosti, u mňa to malo veľmi organický vývoj podľa toho, čo sa dialo v mojom živote. Keď som išla na prvú cestu do Južnej Ameriky, bola som na kariérnej pauze. Vedela som, že mi pracovné miesto v Kodani podržia a mám sa kam vrátiť. Bolo to veľmi pohodlné a ja som vďačná, že som takú možnosť mala.

Keď som sa však po ročnej ceste, ktorá ma zmenila, vrátila, už som si zrazu nevedela predstaviť v tej kancelárii obsedieť. Hoci ma práca veľmi bavila, dala som výpoveď a rozhodla som sa nájsť spôsob, ako sa budem vedieť uživiť na cestách. Najprv som skúšala rôzne práce v hosteloch a reštauráciách, to však moja cesta nebola. Uvedomila som si, že s narastajúcim trendom práce na diaľku a online marketingu, vlastne môžem robiť to čo predtým, avšak na voľnej nohe. A tak som popri blogovaní začala ponúkať online marketingové služby pre zahraničných a slovenských klientov.

Ako digitálna nomádka si určite precestovala veľa krajín. Kde si našla najlepšie podmienky pre svoj pracovný aj súkromný život? Existuje vôbec také miesto? 🙂

Výber, alebo nájdenie takého miesta je veľmi individuálne. Pretože každý človek je iný, má iné potreby a aj veci, ktoré ho napĺňajú. Mne sa osvedčilo byť na Bali. A to z toho dôvodu, že je tam veľká nomádska komunita podobne naladených ľudí, takže sa cítim byť integrovaná. Okrem toho aj preto, lebo sú tam perfektné podmienky na surfing, ktorý ma veľmi baví a tiež preto, lebo je tam dostupný život po finančnej stránke. To samozrejme platilo pred koronou. Tento rok sa veci zmenili.

V Európe mi je najbližšie Španielsko, aj keď tam nemám vyslovene len jedno miesto, ktoré by bolo mojou základňou.

Akým spôsobom ťa aktuálne zasiahli dôsledky koronavírusu a s ním súvisiaca karanténa? 

Koronavírus mi veľmi zmenil životný štýl, čo vnímam z rôznych uhlov pohľadu. Zastihol ma v Bratislave, pred plánovaným návratom na Bali. Opatrenia a s tým súvisiace zmeny mi nevyhovovali, ale čo sa dalo robiť. Po prvých týždňoch šoku a melancholických nálad som sa sústredila na prácu.

To bola tá pozitívna stránka. Keďže roky pracujem na diaľku, teda online, nebolo to pre mňa nič nové. A možno aj preto, že som o takomto spôsobe práce dlhodobo rozprávala, mi jej tento rok pribudlo viac. Takže karanténa bola pre mňa veľmi pracovná a keď sa už dalo, túlala som sa po Bratislave a okolí a objavovala nové miesta. Kľud na duši tiež priniesol fakt, že najmä počas najneistejších týždňov som bola pri mojich blízkych a vedela som, že si môžeme pomáhať, ak by bolo treba.

Ako sa podľa teba zmení cestovanie? Kedy budeme môcť opäť cestovať? 

Cestovanie sa zmenilo, a to najmä to letecké. Mám však pocit, že obrovsky narástlo lokálne cestovanie a preprava autom či bicyklom. Takže cestovanie ako také nevymizlo, zmenila sa jeho forma. Či je to len dočasné neviem predpovedať. Myslím si, že ľudia, ktorí boli zvyknutí cestovať, budú cestovať aj naďalej.

Keď sa už bude dať opäť viac v kľude cestovať aj letecky, tak to bude znovu lákať mnohých, ktorí možno teraz letecké cesty pozastavili. Kedy to bude? Neviem. Kiež by som tak mala krištáľovú guľu a hneď si kúpim letenku do Indonézie 🙂

Aké cestovateľské plány si musela zrušiť kvôli koronakríze? Prípadne, kam sa plánuješ pozrieť, keď sa opäť otvoria hranice?

V apríli som mala plánovaný let a návštevu Kodane, kde som kedysi žila. Tento let bol zrušený, ale letecká spoločnosť mi ponúkla voucher, ktorý som akceptovala. Využila som ho pred niekoľkými týždňami, lebo som bola na dvojtýždňovej dovolenke vo Francúzsku.

Poďme si ešte trošku zaspomínať. Povedz nám o svojom najkrajšom zážitku, ktorý ti prinieslo cestovanie?

Tých najkrajších zážitkov je toľko, že ani neviem, ktorý by som vypichla. Posledné roky ma najviac baví cestovať kvôli surfingu a objavovať nové vlny. Hlavne v Indonézii, ktorá je veľmi rozmanitá a ľudia sú veľmi priateľskí. Najkrajšie zážitky sa teda spájajú v kombinácii dobrej spoločnosti, krásnej prírody a kvalitných vĺn. 

A naopak najhorší? Bol taký vôbec? 

Aj tých bolo veľa 🙂 Ja o nich nerada hovorím do médií, lebo nechcem strašiť moju rodinu. Aj keď také zážitky sa môžu udiať aj na Slovensku, hoci, keď je niekto v cudzine, tak to prežíva intenzívnejšie. Väčšinou ide o zlé zážitky typu, že ma niekto okradol alebo podviedol.

Je niečo, čoho sa bojíš pri cestovaní?

Určite sa netúlam sama v noci, keď dané miesto nepoznám alebo to nie je odporúčané. Samozrejme mám veľký rešpekt pred tým, aby som neochorela alebo sa nezranila. To sú také najťažšie momenty, keď sa niečo také prihodí. V podstate som si ale na cestovateľských zážitkoch potvrdila, že všetko sa dá riešiť, len treba konať s kľudom a mať trpezlivosť.

Ako cestuješ najradšej? Osamote alebo v spoločnosti?

Aj osamote a aj v spoločnosti. Podľa nálady a miesta, kam sa vyberiem. Vo všeobecnosti však inklinujem k spoločnosti. Niekedy aj vyrazím sama, ale pomerne rýchlo spoznám ľudí počas cesty. Keď si s niekým rozumiem a viem, že máme podobný štýl a cieľ cestovania, tak to je tiež perfektná skúsenosť. 

Čo ťa vie najviac nahnevať pri cestovaní?

Určite to, keď ma niekto okradol, alebo som niečo stratila. Napríklad bankomatovú kartu v Uruguaji. Alebo som zmeškala lietadlo v Kirgizsku. Alebo keď vycítim, že ma niekto ťahá za nos, aby viac zarobil. V podstate sú to ale všetko také veci, že čím viac človek cestuje, tým viac je na takéto situácie pripravený. Treba s tým rátať, že nie všetko pôjde podľa plánu a nepokaziť si cestovanie kvôli veciam, ktoré majú riešenie a skúsenosťami sa im vyhnete. 

Sú podľa teba Slováci zodpovední a tolerantní jeden k druhému? Zvládame ako národ dobre túto situáciu?

Ťažká otázka 🙂 Myslím si, že Slovensko korona krízu, čo sa týka ochrany zdravia národa, zvláda dobre. Či sú však Slováci zodpovedný a toleratný národ by sa dalo rozobrať v ďalších rozhovoroch. Každopádne si však myslím, že Slováci nie sú o nič lepší a ani horší, ako ktorýkoľvek iný národ, aj keď tá tolerantnosť by sa určite hodila vo väčšej miere.

Silvia je online marketérka, ktorú záľuba v cestovaní a možnosť pracovať online priviedla k nomádstvu. O jej príbehu a digitálnom nomástve napísala knihu SVET je moja kancelária. Sledovať ju môžeš na instagrame @silvia_puchovska.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.8/5 - (15 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore