Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 dôvodov, prečo navštíviť Skopje + lacné letenky

10 dôvodov, prečo navštíviť Skopje + lacné letenky

Skopje, hlavné mesto Macedónska, najväčšie a najrozmanitejšie miesto v krajine, podlieha po svojej bohatej historickej metamorfóze, modernej premene. Macedónčania, Albánci, Turci, Rumuni, Bosniaci, Srbi a mnoho iných národností, ktoré tu nájdete z neho robia internacionálne a pestrofarebné centrum. Prečítajte si 10 dôvodov, prečo navštíviť Skopje a vyberte sa do tejto nezvyčajnej destinácie. V článku nájdete aj tip na letenku!

Reklama

Lacné letenky do Skopje

  • Odkiaľ? Priamy let z Bratislavy
  • S kým? Letecká spoločnosť Wizzair
  • Kedy? zima 2021
  • Príklad? Termín 25. – 29. január 2021 (POZRI KALENDÁR)
  • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, malá príručná batožina

Bohatá história

Vráťme sa späť do obdobia 4000 rokov pred Kristom. Tam až siaha minulosť tohto mesta, ktorého pozostatky boli nájdené v priestoroch opevnenia Скопско Кале, teda Skopsko Kale či Opevnenie Skopje. To sa nachádza na najvyššom bode starého mesta Skopje, ktorý sa týči nad najdôležitejšou a najdlhšou riekou Macedónska – Vardar.

Opevnenie v Skopje

Medzinárodné centrum Macedónska

Od svojho založenia bolo Skopje obsadené mnohými národmi. To dokazuje množstvo byzantských kostolov a kláštorov v okolí mesta, niekoľko románskych lokalít, napríklad ako je Scupi či skopský Akvadukt. Najvýraznejšiu stopu ale v meste zanechali Turci, ktorí Macedónsku vládli stovky rokov a vybudovali tu množstvo mešít ale i iných dôležitých budov.

Skopský akvadukt

Živá atmosféra mesta

Každá z eklektického mixu kresťanskej a islamskej kultúry sa v tomto meste snažila roky prejaviť sa. Práve táto kultúrna zmes tu vytvára živú a pestrú spoločnosť. Pri rannej prechádzke popri kaviarňach stretnete napríklad ľudí hrajúcich šach. Keď sa zvečerí, Skopje opäť ožíva, miestni sa zhrnú do reštaurácií a neskôr mieria na pohárik či dva do barov, hudobných klubov, z ktorých mnohé sú otvorené až do svitania.

Ulice v Skopje

Alexander Veľký

I keď tá neprehliadnuteľná štrnásťmetrovo vysoká socha nie je pomenovaná po tomto najslávnejšom macedónskom kráľovi – volá sa „Bojovník na koni“ – v roku 2011, kedy ju odhalili, spôsobila poriadny rozruch. Zatiaľ čo domáci obyvatelia boli dojatí šťastím, predstavitelia Európskej únie či susední Gréci veru nadšení neboli. Konkrétne grécki obyvatelia tvrdia, že Alexander je čisto Helénska postava, preto patrí práve im.

Bojovník na koni v Skopje

Múzeá a galérie

Budova starej železničnej stanice bola čiastočne zničená v roku 1963, kedy mesto zasiahlo silné zemetrasenie. Múzeum mesta Skopje je dnes kultúrnou inštitúciou, kde nájdete stálu expozíciu histórie mesta, z obdobia najstarších zmienok o Skopje po súčasnosť. Ďalším zaujímavým miestom je napríklad Múzeum súčasného umenia, zasadené do impozantnej budovy na vrchu kopca s pekným výhľadom na mesto a výnimočnou zbierkou s menami ako Hockney, Léger, Picasso, Alexander Calder, Jasper Johns či Bridget Riley. Určite sa tiež pozrite do Archeologického múzea Skopje.

Archeologické múzeum Skopje

Matka kaňon

Матка, či po slovensky „lono“, je jednou najpopulárnejších vonkajších destinácií v Macedónsku, zaberá približne 5 000 hektárov. Vyberte sa na túru, zaplávajte si v jazere alebo si požičajte kajak. V tejto oblasti nájdete i množstvo stredovekých kláštorov.

Matka kaňon Macedónsko

Kamenný most

Камен мост je asi dvesto metrov dlhým mostom, týčiacim sa nad riekou Vardar. Most sa stal symbolom mesta, hlavným prvkom erbu mesta, ktorý je zas súčasťou mestskej vlajky. Vyberte sa na nočnú romantickú prechádzku, jeho osvetlenie je naozaj nezvyčajne krásne.

Skopje kamenný most

Starý bazár v Skopje

Na východnom brehu rieky Vardar leží tzv. Starý bazár, teda Стара чаршија. Keďže jeho korene takisto siahajú k vplyvu Turkov, nájdete tu približne tridsať mešít, mnoho sôch, múzeí, galérií a tradičných budov. Architektúra je tiež výrazne turecká, i keď sa tu nachádza i množstvo prvkov byzantskej kultúry či dokonca modernej architektúry.

Starý bazár v Skopje

Starý bazár Skopje

Tie najlepšie macedónske reštaurácie

Aká je macedónska kuchyňa? Je v prvom rade súčasťou tej balkánskej a zaujímavou kombináciou prvkov stredomorskej kuchyne a tradičných jedál Stredného východu. Teplé podnebie krajiny poskytuje výborné podmienky pre rast rôznych druhov zeleniny, byliniek a ovocia. Okrem toho sú Macedónčania pyšní na svoje kvalitné mliečne výrobky, vína a miestne alkoholické nápoje, ako je rakija. Trip advisor ocenil najvyššou priečkou reštauráciu Skopski Merak, ktorí mnohí návštevníci oceňujú aj kvôli bohatému výberu tradičných jedál. Výbornú atmosféru pri vode vám poskytne reštaurácia Vodenica Mulino a zaujímavou alternatívou pre vás môžu byť raňajky či pizza v reštaurácii Piazza Liberta s jemným anglickým nádychom interiéru, v obklopení kníh.

Jedlo v Macedónsku

Tie najlepšie macedónske kaviarne

Keď si počas objavnej prechádzky potrebujete urobiť prestávku, jednoznačne vám odporúčame kaviareň Squeeze Me, ktorej už názov napovedá, že sa v nej môžete osviežiť výbornými čerstvými šťavami ale napríklad i kvalitnou kávou. Pre tých, ktorí si radi doprajú poctivý cheescake či poriadny kopec zmrzliny, určite odporúčame navštíviť kaviareň K8.

Lacné pobyty v Macedónsku

Skopje alebo Ohrid? Pozri si naše pobyty od 119 EUR PREJSŤ NA PONUKU

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Poď na relaxačný víkend do Rezortu Demänová rezort v júni za 69€ https://t.co/o3H6OxO5b6 #dovolenky3 hodiny dozadu
Dánsko sa otvára pre cestujúcich z EÚ. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy https://t.co/qEfX9UIv3S #letenky3 hodiny dozadu
British Airways sú prvými aerolinkami, ktoré skúšajú nový rýchlý Pelican test na COVID-19. Má 100% špecifickosť a využíva sliny https://t.co/Pn7erBxW1h #novinky4 hodiny dozadu
Dobré správy! V okresoch s lepšou situáciou sa od pondelka môžu otvoriť aj wellness služby https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky5 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test, poistenie a ubytovanie v hoteli Level 1 https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky5 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky5 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky5 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky5 hodiny dozadu
Seychely, Maldivy i Malta. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky5 hodiny dozadu
Cestovanie do Rakúska: od 19. mája sa výrazne uvoľnia opatrenia, stačí mať test, očkovanie alebo imunitu https://t.co/TdiKgttXsV #novinky5 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore