Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 najčarovnejších knižníc sveta

Zdroj titulnej fotografie – struvictory / Shutterstock.com

Reklama

Knižnica je aj v dnešnej digitálnej ére pre mnohých otvoreným a slobodným priestorom na sebarealizáciu. Pozlátené, staré, nové, hypermoderné, farebné i biele. Mnohí architekti či dizajnéri sa s vizuálom knižníc natoľko vyhrali, že z nich vytvorili doslova umelecké dielo. Pozrite sa s nami na 7 najčarovnejších knižníc sveta.

knihy

Seattle Public Library’s Central Library, Spojené štáty

Cez štyristo počítačov prístupných verejnosti, približne jeden a pol milióna kníh, rozloha takmer 34-tisíc štvorcových metrov. Verejná knižnica v najväčšom meste na severozápadnom pobreží Spojených štátov  je skvostom po každej stránke. V roku 2004, keď bola otvorená verejnosti, ju navštívilo cez dva milióny ľudí. Cieľom architektov Rema Koolhaasa a Joshuu Prince-Ramusa bolo prispôsobiť vzhľad a dizajn exteriéru tomu interiérovému. Výsledkom je futuristická presklená fasáda a unikátna knižná špirála. Milovníci faktografickej literatúry si celú jej knižničnú zbierku môžu prezrieť počas prechádzky po mierne naklonenej podlahe, ktorá sa štyrmi poschodiami pomaly zatáča do špirály. Množstvo denného svetla spríjemňuje návštevníkom čítanie i pracovné nasadenie. Stovky počítačov a odvážne dizajnové prvky v interiéry dotvárajú z priestoru knižnicu 21. storočia.

kniznica-v-seattle

Zdroj fotografie – Checubus / Shutterstock.com

Biblioteca Joanina, Portugalsko

Ako barokový sen. Aj tak by sa dala opísať unikátna knižnica pochádzajúca z 18. storočia, s názvom Biblioteca Joanina. Je súčasťou University of Coimbra–Alta and Sofia v Portugalsku. Vyrezávané exotické drevo, zložité oblúky a pozlátené obrazce. Určite neprehliadnite maľbu od Antonia Simões Ribeiroa a Vicenta Nunesa, ktorí ňou ozvláštnili strop v miestnosti. Nevšedným prvkom sú tu tiež čínske motívy na pozlátených a lakovaných drevených poličkách. Jedna z najkrajších budov Coimbraskej univerzity má však i svoju temnú stránku. Je pravdepodobne jedinou knižnicou s vlastnou väznicou, kde boli v minulosti nedobrovoľne držaní študenti i učenci. Nachádza sa v podzemí.

coimbra-kniznica

Zdroj fotografie – gary yim / Shutterstock.com

Library of Birmingham, Anglicko

Na západnej strane centra anglického mesta Birmingham sa na Centenary Square rozprestiera postmodernistický architektonický skvost. Je zložený zo štyroch obdĺžnikových blokov a na jeho fasáde narátate presne 5 357 kovových krúžkov. Je to verejná birminghamská knižnica. Jedným z jej pokladov je určite o čosi viac klasická, drevom obložená pamätná miestnosť Williama Shakespeara. Pôvodne postavená v roku 1882, neskôr  starostlivo obnovená  na najvyššom poschodí knižnice. Nájdete tam kolekciu, ktorá zahŕňa kópie prvých vydaní najväčšieho divadelného dramatika. Za oficiálne otvorenie tejto výnimočnej knižnice v septembri v roku 2013 sa vyslovila aj pakistanská aktivistka Malala Yousafzai. Budova je verejnosti prístupná denne.

birminghamska-kniznica

Stuttgart City Library, Nemecko

Zvonku sa táto deväťposchodová budova môže javiť ako monolitická kocka. Po zotmení sa na jej presklených stenách začínajú odrážať modré svetlá a celý dojem zo stavby je úchvatný a čistý. Pôvodne bola postavená, aby sa stala kultúrnym srdcom mesta. Celý interiér je dramaticky ponorený do bielej. Päťpodlažná čitáreň je vystavaná do tvaru otočenej pyramídy. Okrem nej tam nájdete i salóniky, kaviareň a strešnú terasu. Návštevníci sa tu môžu s knihou v ruke za denného svetla pohodlne usadiť. Pre tých nočných čitateľov je istá časť zbierky prístupná i v neskorých hlbokých hodinách.

stuttgardska-kniznica

Zdroj fotografie – Sasa Komlen / Shutterstock.com

Musashino Art University Museum and Library, Japonsko

Knižnica navrhnutá v dizajne knižnice. Tak o to sa pokúsil japonský architekt Sou Fujimoto, keď navrhoval 26 900 metrov štvorcových priestoru Musashino Art University Museum & Library v Tokiu. Steny sú skonštruované z drevených políc, ktoré pokrýva sklo. Vizuál budovy má byť dôležitým svedectvom o sile knihy. Nekonečný les kníh. I tak tento priestor mnohí nazývajú. Deväť metrov vysoké steny sú rozdelené veľkými otvormi. Prekvapivo snová jednoduchosť. A pritom účelná.

New York Public Library, Spojené štáty

Newyorská verejná knižnica má hneď niekoľko pozitívnych prívlastkov. Je jednou z najuznávanejších knižníc na svete, jednou z najväčších knižničných systémov v USA a jednou z najdôležitejších výskumných knižníc Spojených štátov. Obrovský priestor haly je osvetlený denným svetlom z masívnych okien a impozantnosť miestnosti dotvárajú lustre. Hlavná čitáreň sa tiahne približne v rozlohe dvoch mestských blokov. V knižnici okrem literárneho umenia nájdete i to výtvarné. Nástenné maľby newyorského umelca Richarda Haasa v miestnosti s periodikami sú pre návštevníkov nemenej pútavou pozvánkou. Knižnica od jedenástej hodiny rannej do druhej poobede ponúka hodinové prehliadky zdarma každý deň, okrem nedele.

newyorska-kniznica

Zdroj fotografie – Jorg Hackemann / Shutterstock.com

Biblioteca Nazionale Marciana, Taliansko

Národná knižnica sv. Marka v Benátkach je jednou z najstarších preživších v Taliansku. Výstavba sa začala v roku 1573 a trvala viac ako päťdesiat rokov. Steny a stropy zdobia maľby od benátskych velikánov ako Alessandro Vittoria, Titian či Tintoretto. V knižnici nájdete viac ako 750 000 kníh a 13 000 rukopisov. Prehliadky v angličtine sú vám k dispozícii na požiadanie.

kniznica-v-benatkach


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore