Nájdeš nás aj na:

Cestovatelia

Dubaj je už destináciou pre všetkých. Oproti ostatným krajinám Blízkeho východu má obrovský náskok (rozhovor)

Jeho priezvisko pozná azda každý Slovák, aj keď (zatiaľ) nie je hollywoodskou hviezdou. Žarty bokom. Vyspovedali sme jedného z bratov Dubajovcov, Michala Dubaja, ktorý dlhé roky vedie cestovateľský portál Dubaj.sk. V našom exkluzívnom rozhovore pre Pelipecky.sk rozoberáme zaujímavosti o Emirátoch, ale napríklad aj to, ako sa do krajiny cestovalo v minulom storočí.

Reklama

Ahoj Michal. Rád by som náš rozhovor začal najdôležitejšou otázkou. Kedy si prvýkrát navštívil Emiráty? 

Prvú návštevu som absolvoval na jeseň roku 1998. Takže, dnes je to 25 rokov od prvej návštevy Emirátov.

Bola to dovolenka alebo pracovná cesta?

Bola to rodinná dovolenka s bratom a ďalšími členmi rodiny. Ja som bol v tom čase čerstvý absolvent školy. Následne otec dostal nápad rozbehnúť Dubaj ako destináciu u nás na Slovensku. Celé to začalo viac-menej náhodným kontaktom, medzi nami a Emirátmi, ešte v roku 1996. 

Takto vyzeral Dubaj v roku 2002 (Foto – Plamen Galabov)

Skús to popísať bližšie. 

Boli to porevolučné časy. Keď sa otvorili hranice, zrazu Slováci mohli začať cestovať. Veľa ľudí cestovalo aj za tým, že niečo si už konečne mohli aj kúpiť a nemuseli len čakať na zostatkový tovar v slovenských obchodoch. V počiatkoch to teda bola tak trochu aj nákupná turistika. 

Myšlienka založiť cestovnú kanceláriu prišla spontánne, pri diskusii u nás na záhrade. Otec chcel začať robiť zájazdy do Mníchova, za nákupmi, resp. výpredajmi. Ten moment možno považovať za vznik cestovnej kancelárie Dubtour. Naši prví zákazníci nám platili poštovým poukážkami, veľa sme používali fax, čo už je v dnešnej dobe, samozrejme úsmevné. 

Neskôr sa pridalo Chorvátsko a iné destinácie a potom, na jednej výstave cestovného ruchu v Brne, v roku 1996, sa prvýkrát objavili aj zástupcovia Emirátov. Otec sa zastavil v ich stánku, nechal im vizitku na ktorom bolo priezvisko Dubaj. Zrejme aj to ich mohlo zaujať a onedlho prišla otcovi a mame prvá pozvánka na návštevu. A tá prvá, vyššie spomínaná rodinná dovolenka v Dubaji, sa odohrala rok na to.

Čiže, boli ste medzi prvými Slovákmi, ktorý navštívili Emiráty ešte v minulom storočí. 

V tom čase tam zo Slovenska nechodil takmer nik. Ja som Dubaj poznal akurát tak zo zemepisu (dnešná geografia, pozn. redakcie) a to tiež len zo školského atlasu. Za komunizmu sa dalo cestovať akurát tak do Juhoslávie. 🙂 

Dá sa teda povedať, že ste boli úplne prví, kto na Slovensku ponúkal zájazdy do Emirátov?

Dovolím si povedať, že áno. A dokonca, taká zaujímavosť, vtedy tam už lietalo ČSA z Bratislavy s medzipristátím v Prahe, prípadne Swiss Air cez Zürich. Pamätám si, že keď sme leteli prvýkrát, bolo to s medzipristátím napr. v Larnake. Tam bolo treba dotankovať palivo. V tom čase sa bežne používali stroje, ktoré takú cestu na jedno natankovanie nezvládli.

Ako to vtedy bolo s vízami? Mohli Slováci cestovať do Dubaja bez problémov?

Už v tom čase to nebol problém. Víza sa dali vybaviť pár dní pred odletom, teda aj na poslednú chvíľu. Dnes je to ešte viac jednoduché. 

Takže už v tom čase ste cestovali ako rodina do menej známych kútov sveta. Koľkokrát si vlastne navšívil Dubaj?

Čo sa týka počtu návštev Emirátov, som v tomto z našej rodiny asi rekordér. Bol som tam myslím viac ako 20-krát. Viem, že keď som raz menil cestovný pas, mal som v ňom pečiatky len zo Spojených arabských emirátov. Všimli si to neskôr pri vstupe do USA, vtedy bola ešte vízová povinnosť, ale skôr ich to zaujalo. Dostal som vtedy bez problémov víza do Ameriky na 10 rokov.

Ako vnímaš to, že Emiráty sa zmenili zo sezónnej destinácie na celoročnú?

Je to zaujímavé, pretože Dubaj sme kedysi v lete neodporúčali. No mesto sa odvtedy neuveriteľne zmenilo. Pribudlo množstvo atrakcií, ktoré spríjemňujú dovolenku aj počas horúčav. Ak je človek zdravotne v poriadku a nevadia mu vyššie teploty, užije si Dubaj naplno aj v letnej sezóne. 

Cestuješ s rodinou do Dubaja pravidelne alebo máš aj inú exotickú destináciu, do ktorej sa rád vraciaš?

Okrem Dubaja je to určite Maurícius. Tento typ exotiky sa mi veľmi páči. Vie vám napríklad poskytnúť všetko, čo Maldivy a ešte navyše aj s možnosťami turistiky a prírodných atrakcií. Z takých tých tradičných rodinných destinácií určite odporúčam Taliansko. My sme si naposledy spravili neplánovaný roadtrip a bolo to skvelé. Benátky, Toskánsko, Cinque Terre, Verona, atď.

Dubaj pred rokmi a teraz. Metropola sa mení z roka na rok, niekedy z mesiaca na mesiac. Ako na teba pôsobí toto mesto teraz? Vnímaš nejaké zásadné zmeny?

Dubaj kedysi vyzeral ako typická arabská krajina. Dnes už je to tak trochu New York v púšti. Veľkým míľnikom tohto zmodernizovaného mesta bolo aj spustenie metra, ktoré ešte viac zatraktívnilo a zjednodušilo cestovanie po metropole. 

Keď si človek pozrie také tie porovnávačky na videách, tak tie zmeny uvidí v najväčšej miere. Ale skvelým príkladom je aj Sheikh Zayed Road, čo je najväčšia dopravná tepna v Dubaji. Kedysi to bola dvoj-, trojprúdovka a zápchy boli neskutočné. Dnes už na tejto dopravnej magistrále nájdete sedem či osem pruhov, čo nie je módny výstrelok, ale je to naozaj potrebné.

Dokonca kedysi pri tejto diaľnici bola jedna z najvyšších budov v Emirátoch. Dnes by ste ju možno medzi ostatnými mrakodrapmi a budovami sotva našli. Pamätám si, keď sme s otcom pred rokmi chodievali do Dubaja a videli sme ako sa metropola mení pred očami. 

Aj takto vyzeral Dubaj v roku 2002 (Foto – Plamen Galabov)

Vieš si predstaviť, že by si sa presťahoval do Dubaja? Alebo ti to nikdy nenapadlo?

Kedysi som nad tým uvažoval. Najmä v začiatkoch podnikania. Dnes si to už neviem predstaviť. 

Prečo?

Život tam plynie rýchlo, je to futuristická metropola. Ja mám rád pokoj.

Bývanie v Emirátoch je nákladnejšie ako kedysi?

Vždy platilo, že pokiaľ si dostatočne šikovný, tak si si dokázal zarobiť na bývanie. Pokiaľ si odborník vo svojom obore, v Dubaji stále platí, že tamojšie firmy ťa vedia veľmi dobre zaplatiť. A ak ti nevadí dochádzať pár minút, môžeš bývať v neďalekých Emirátoch ako Sharjah alebo Ras Al Khaimah, kde sú ceny bývania objektívne nižšie.

Ras Al Khaimah, sused Dubaja

Dubaj je metropola, kde môžeš doobeda lyžovať, na obed si dávaš kávu na púšti a poobede tráviš leňošením na pláži. Človek má pocit, že tam môže zažiť naozaj čokoľvek a všetko je na dosah. Máš počas tých rokov nejaké bizarné príhody spojené s Emirátmi?

Neviem či úplne priamo z Emirátov. Ale otec kvôli nášmu priezvisku zažil rôzne zábavné situácie. Všade ho chválili, že má dobrú slovenčinu, pretože si mysleli, že zrejme pochádza zo zahraničia, resp. arabských krajín. Niekedy sa stalo, že keď klient alebo obchodný partner prišiel ku nám osobne do kancelárie, tak očakával, že budeme oblečení ako Arabi.

Ja sám som v minulosti mával zábavné príhody na letiskách. Vždy keď sa ma pýtali na moje meno, za každým ma opravili, že veď my sme sa pýtali na meno a nie na destináciu. Na našom priezvisku sa dobre „bavili“ aj v Ománe, kde kvôli tomu pracovník na prepážke volal aj ďalších kolegov, ktorí sa prišli pozrieť na priezvisko na cestovnom doklade.

Dnes už Dubaj nie je len destináciou pre najbohatších, ale človek tam často môže letieť za pár eur. Dá sa povedať, že Dubaj je najdostupnejšou exotikou pre Slovákov?

Určite áno. Za päť a pol hodiny si v skutočnej exotike. A tým myslím aj to, že kvalita služieb je tu neporovnateľne vyššia oproti ostatným exotikám, ktoré mali alebo majú Slováci takto na dosah. 

Dá sa povedať, že Dubaj sa veľmi zmenil aj po príchode manažérov z Európy a iných vyspelých krajín, ktorí tu pracujú a žijú. Lokálnych obyvateľov je tu veľmi málo, sú v porovnaní s expatmi minorita.

Dubajské metro

Sú Emiráty destináciou pre každého dovolenkára? 

Dubaj a celé Emiráty sú veľmi unikátny mix. Nájdete tu futuristickú metropolu, pieskové pláže, gastronómiu, zábavu, skvelé miesta pre deti… Máme skúsenosť, že ako destinácia sa vie zapáčiť naozaj rôznym typom ľudí. Nie je to už ani zďaleka len o luxuse, Dubaj vie byť aj veľmi cenovo dostupný a áno, vedia sa tu vyblázniť aj tí najnáročnejší. Dubaj je miesto kde sa ľudia zastavia cestou ďalej kamkoľvek na svete, alebo len tak na týždeň na otočku. Myslím si, že práve ta univerzálnosť tohto miesta je veľmi zaujímavá a dáva tomu miesto takú dynamiku. Emiráty majú víziu, ktorá sa naozaj tvorí pred očami a to láka vracať sa tam pravidelne.

Dubaj je okrem iného aj výborná prestupová destinácia. Posledné roky vnímame aj to, že Saudská Arábia či Katar vyvíjajú úsilie k tomu, aby ich svet vnímal podobne, ako vníma metropolu Dubaj. Myslíš, že sa im to raz podarí? Máš precestované aj tieto metropoly?

V spomínaných krajinách som zatiaľ nebol. Saudskú Arábiu som zvažoval najmä teraz, keď som krajinu videl cez jej prezentácie na EXPO. Dubaj však má veľký náskok oproti týmto destináciám. Kapacita hotelov, ktorou tento Emirát disponuje, je viac ako stotisíc lôžok, To znamená, že viac ako stotisíc turistov môže byť v letovisku v jednom momente. 

Nepopieram, že Saudská Arábia môže byť v budúcnosti veľký hráč a má to dobre našliapnuté, avšak Dubaj je už roky silnou destináciou aj vďaka tomu, že má veľký objem turistov, ktorí sa sem vracajú. To je veľmi hodnotné.

“Stánok“ Saudskej Arábie na EXPO2020 v Dubaji

Aká je ďalšia vízia Dubaj.sk po akvizícii s Pelikánom?

Dubaj.sk je cestovateľský web, ktorý vyrástol na destinácii Dubaj, resp. Emirátoch a primárne sa zameriava na ubytovanie a doplnkové služby v týchto končinách. Vo svojom repertoári však má aj ďalšie exkluzívne destinácie sveta ako Maurícius, Maldivy či Seychely. Tie patria aj medzi prudko rastúce destinácie Pelikána a po expanzii ich budeme spoločne rozvíjať. Cieľom nášho spojenia s Pelikánom je spoločná vízia moderných cestovných služieb, kde pre tieto destinácie budeme ako „Apple“ v konkurencii mobilných telefónov.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore