Nájdeš nás aj na:

Ázia

Takto ošéfovať Malajziu, Kambodžu a Vietnam jednou cestou

Neodolateľné trio. Supermoderné Kuala Lumpur, tajomný Vietnam a dych vyrážajúca Kambodža. Jedna z najobľúbenejších kombinácií Multicity leteniek sa teraz dá rezervovať už od 719 eur a letieť môžete TOP aerolinkou z Viedne, Budapešti alebo Prahy. Behom jednej cool cesty zažijete pamiatky, pláže a nádherné ázijské mestá. Ako na to? Pozrite si náš článok a rezervujte si nezáväzne super cenu na 3 ázijské destinácie jednou cestou vyplnením krátkeho dotazníka. 

Reklama

Preferujete skôr Viedeň alebo Budapešť? Vyberte si letisko, ktoré vám viac vyhovuje a do ďalekej Ázie poletíte špičkovou leteckou spoločnosťou Qatar Airways alebo Emirates.  Samorejmosťou je podpalubná batožina do 20kg, výborný palubný servis a ak by ste si radi pozreli Dubaj alebo Dohu, prestup v Katare či Emirátoch nie je problém predĺžiť aj na niekoľko dní. To isté platí o ceste späť.

Malajzia – Kambodža – Vietnam

✈ Rezervujte teraz nezáväzne od 829 eur  ✈

[otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/multicity/malajzia-kambodza-vietnam“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“middle“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]PREJSŤ NA PONUKU[/otw_shortcode_button]

Všetko to začne v Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je jedno z najmodernejších miest Juhovýchodnej Ázie. Plné mrakodrapov, skvelého street-foodu a ešte lepších zážitkov. Najväčšie mesto Malajzie je miestom, kde môžete zažiť malajskú, indickú, ale aj čínsku kultúru. A ak chcete precestovať Juhovýchodnú Áziu, tak práve sem smeruje jedno z najlepších leteckých spojení z Európy. Kuala Lumpur je moderným, rozvíjajúcim sa mestom, ktoré sa čoraz viac začína podobať západným metropolám – kombinuje sa tu luxus Západu okorenený ázijskými vôňami a európskym životným štýlom.

Navštívte pýchu Malajzie, Petronas Towers – nádherné a fotogénické veže, na ktoré sa dá dívať azda z každého kúta tohto veľkolepého mesta. Vezmite si vlak a nechajte sa odviezť k najmodernejšej stavbe Malajzie, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou panorámy mesta. Z najvyšších poschodí je úžasný výhľad a turistom sa najviac páči výhliadka Sky Bridge. Vidíte pod sebou celé mesto a krásnu fontánu v areáli. Veže sú najkrajšie večer, keď sa osvetlenie rozžiari a vy z nich nemôžete strhnúť zrak. V Petronas Towers nájdete všetko, čo hľadáte. Nákupné centrá, reštaurácie, kiná. Tí z vás ktorí majú radi umenie, určite zaraďte do programu medzinárodne uznávané galérie, koncertné sály a obrovské akváriá. Lístky sa dajú kúpiť na mieste alebo online za jednotnú cenu 18 eur.

petronas towers

A čo Menara Tower? 421 metrov vysoká veža, ktorá sa týči nad mestom. Vidíte ju z veľkej diaľky a je dokonca vyššia ako slávne dvojičky Petronas Towers. Ak pôjdete pozrieť slávne Petronas Towers, sem to máte už len 30 minút pešo. Vo vnútri sa nachádza aj reštaurácia, ktorá rotuje a ponúka panoramatický pohľad na veľkomesto, no jedna večera vyjde pokojne aj 50 eur.

Menara Tower

Nenechajte si ujsť bájne jaskyne Batu. 400 miliónov rokov staré jaskyne vápencového pôvodu, v ktorých je ukrytý storočný hinduistický chrám. Je strediskom náboženského festivalu, ktorý sa koná každý rok. Pohodlne sa sem dopravíte za necelú hodinu z mesta a cena je len 40 centov! Čaká vás 272 schodov, obrovská socha hinduistického boha Murugana a nádherná prírodná scenéria. A pozor na drzé makaky, ktoré vám behom pár sekúnd vedia odcudziť celý obsah batohu.

sochy v batu

A napokon street-food. Jedlá sú tu tak rozmanité, že nemáte šancu ich všetky ochutnať. Mieša sa tu okrem domácej malajskej kuchyne aj indická s čínskou. Ochutnávajte každý deň niečo nové a nebojte sa ani cudzích názvov. Nasi znamená ryža, nasí lemak sú zase typické raňajky – ryža varená v kokosovom mlieku so sušenou rybou, vajíčkom a štipľavou pastou. A samozrejme nasi goreng – smažená ryža pôvodom z Indonézie. Najväčšiu koncentráciu street-foodu nájdete v štvrti Bukit Bintang.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je našou prvou zastávkou a vo všeobecnosti tiež výborný východiskový bod pre cestovanie po Juhovýchodnej Ázii.

Pokračovanie v sladkej Kambodži

Dych vyrážajúca a exotická krajina, ktorá si vás získa ohromnou prírodnou scenériou, búrlivou históriou a dokonalými plážami. Krajina Kmérov, ktorá ešte stále nie je tak preplnená turistami ako napríklad susedné Thajsko. Nečudo, že patrí medzi 50 najkrajších miest Ázie.

Malajzia – Kambodža – Vietnam

✈ Rezervujte teraz nezáväzne od 829 eur  ✈

[otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/multicity/malajzia-kambodza-vietnam“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“middle“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]PREJSŤ NA PONUKU[/otw_shortcode_button]

Krajina, ktorú v sedemdesiatych rokoch takmer zdecimoval jeden z najkrutejších diktátorských režimov na svete sa už zo svojej temnej minulosti pomaly spamätáva a nastupuje na cestu kapitalizmu. Aj preto môžete v hlavnom meste Phnom Penh vidieť kontrasty, ktoré sú v Ázii absolútne bežné. Na jednej strane luxusné hotely a najnovšie automobily, na druhej strane chudobné a preplnené ulice. Ale žiaden strach, z pohľadu bezpečnosti sa nemusíte vôbec báť. Na miestach, kde je frekventovanejší pohyb ľudí si len treba dať pozor na vreckových zlodejov a potom ešte nedávať deťom na ulici peniaze – budete mať veľký problém sa ich zbaviť… ???? V Kambodži možno používať dve meny. Kmérsky riel a americký dolár. 1 dolár je v prepočte asi 4000 rielov.

Siem Reap je zrejme najrušnejšie mesto Kambodže. Ako z jeho návštevy vymačkať čo najviac? Platí, že doprava je veľmi lacná a turisti hojne využívajú najmä tuk-tuky. Ak sa však chcete dostať do symbiózy s miestnymi a vidieť skutočný život domácich, odporúčame požičať si bicykel so zámkom a presúvať sa menšími, menej zaplnenými uličkami. Požičanie stojí málo a už po jednej jazde toho uvidíte omnoho viac, ako tradičnými motorovými dopravnými prostriedkami.

Angkor Wat v preklade znamená mestský chrám. Ide o najväčšie a zároveň jediné náboženské centrum Ázie. Najskôr bolo zasvätené hinduizmu, neskôr budhistickému náboženstvu. Postavené v 12. storočí pre kráľa Súrjavarmana II., mu slúžilo ako jeho chrám i hlavné mesto. V kmérskom stavebnom štýle sa vyníma ako symbol Kambodže, je dokonca súčasťou i jej vlajky. Obkolesený vodnou priekopou, v zajatí obrovských koreňových systémov nechá každého svojho návštevníka v nemom úžase.

shutterstock_167952836-min

Angkor bol kedysi hlavným mestom Kmérskej ríše. Aj preto sa dnes obyvatelia Kambodže nazývajú Kméri. P.S.: Vstupenka do Angkor Watu na deň stojí približne 37 amerických dolárov a vstupné na 3 dni v prepočte okolo 70 amerických dolárov.

A napokon pláže, ktoré ocenil aj National Geographic. Ak pôjdete do Kambodže, nespravte rovnakú chybu, ktorú robí približne 90% ľudí. Väčšina turistov totiž chodí len do svetoznámeho chrámového komplexu Angkor Wat, ktorý sa nachádza na severozápade krajiny a iba malá časť ľudí ide na juh. Prečo by ste tam mali ísť? Napríklad aj preto, že má približne 430 kilometrov pobrežia a krása miestnych pláží sa dostala aj do merítka National Geographic a magazínu Forbes, ktorý medzi top 22 ázijských pláží zaradil práve tri z Kambodže. Odporúčame prenajať si skúter a navštíviť ich čo najviac!

Skrátka výborná kombinácia lacnej dovolenky spojenej so spoznávaním neznáma a nádherných pláží. Phnom Penh je druhou zastávkou.

Posledná zastávka, Hočimin

Posledná zastávka, vietnamský Hočimin. Je hlučný, prekvapivo zelený, lacný a nádherný. Motorové vozidlá sa valia zovšadiaľ, sú ich tu milióny, rovnako ako ponúk na masáže, kvalitné jedlo, slnečné okuliare či oblečenie. Aleje s obrovskými stromami lemujú takmer každú ulicu a miestni váš európsky vzhľad ocenia úsmevom a milým kývaním. Vitajte v Hočimine!

vietnam ho chi minh

Vietnam sa v poslednej dobe dostal oveľa viac do hľadáčika cestovateľov. Je plný nádherných miest a srdečných ľudí. Oplatí sa naň vyhradiť omnoho viac času, ako na predošlé dve destinácie. Je tu toho omnoho viac, čo by ste chceli vidieť, verte mi.

shutterstock_348000791

Napríklad taký Halong Bay je asi turisticky najznámejším a najfotogenickejším miestom Vietnamu. Nachádza sa na severe v Bacboskom zálive ťahajúcom sa 500 kilometrov pozdĺž pobrežia. Ha Long Bay sa skladá približne z 3000 ostrovov a zažiť tu západ či východ slnka môže byť zážitkom, na ktorý budete spomínať ešte veľmi dlho. Zaujímavosťou sú tu napríklad tzv. malé dedinky na vode – sú to domčeky plávajúce na hladine mora (nie je problém medzi nimi nájsť školu či trhovisko). Od roku 2011 je Ha Long Bay zaradené medzi Sedem divov sveta a o čosi dlhšie patrí oficiálne aj do dedičstva UNESCO.

ha long bay

Určite treba navštíviť aj hlavné mesto. Na prvý pohľad vám síce môže pripadať Hanoj ako chaotické mesto. Má však svoj pevný poriadok, ktorý cudzincom zostane navždy nevypovedaný. Je tu veľmi zachovalé staré mesto s neopakovateľnou atmosférou. Napríklad na chodníku tu toho zažijete oveľa viac, ako kdekoľvek inde. Používa sa na všetko iné, len nie na chodenie. Napríklad na takú jazdu na skútri je chodník ideálnym miestom a domáci vás o tom budú veľmi často presviedčať. A nie je problém sa kdekoľvek rozložiť a urobiť si piknik v strede chodníka.

Malajzia – Kambodža – Vietnam

✈ Rezervujte teraz nezáväzne od 829 eur  ✈

[otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/multicity/malajzia-kambodza-vietnam“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“middle“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]PREJSŤ NA PONUKU[/otw_shortcode_button]

Jednou z veľmi typických turistických atrakcii vo Vietname je nepochybne bábkové divadlo na vode Thang Long v Hanoj. Namiesto javiskových dosiek tu máte vodnú nádrž, na ktorej sa pohybujú postavičky znázorňujúce najznámejšie vietnamské legendy a národných hrdinov, roľnikov, či zvieratká. Prečo na vode? Pretože voda a pestovanie ryže má pre Vietnam asi najväčší význam.

vietnam theatre

Takmer uprostred Vietnamu nájdete nádherné a veľmi populárne mestečko Hoi An. Najkrajšie je v noci, keď sa zmení v mestečko svietiacich lampiónov. Nájdete tu nádherné loďky a možnosť dať si miestnu špecialitu na pojazdnej či plávajúcej reštaurácii.

hoi an

Strýko Ho. Tak Vietnamci nazývajú legendárnu postavu svojej histórie a prvého prezidenta Severného Vietnamu. Človek, ktorý sa zjednotenia Vietnamu už nedožil a zomrel počas Vietnamskej vojny v roku 1969. Jeho zabalzamované telo možno nájst práve v Hočiminovo Mauzóleu v Hanoji aj napriek tomu, že si želal byť spopolnený. Leží v sklenenom sarkofágu a vyzerá ako vosková figurína.

mausoleum

Cu Chi tunely sú neuveriteľné miesto a z tohto diela doteraz behá mráz po chrbte. Vietnamská vojna totiž prinútila ľudí v okrsku Cu Chi vytvoriť pozoruhodný systém tunelov. Vietkong tu vybudoval niečo vyše 200 km chodieb, v ktorých mohli ľudia normálne existovať. Obytné priestory, kuchyne, dielne, operačné sály, a pod. Neskôr boli tunely určené pre boj zo zálohy a slúžili na prekvapenie nepriateľov. Fascinujúce je, že všetky tunely boli vybudované len pomocou lopát a krompáčov. Ak trpíte klaustrofóbiou, sem radšej nechoďte…

cu chi

A kde sú najkrajšie pláže? Skúste Phu Quoc. Od vietnamskej pevniny leží necelých 50 km západne, bližšie je to do Kambodže, ktorá je vzdialená približne 15 km na sever od ostrova. Obe krajiny si na základe histórie na ostrov nárokujú, dnes je ale Phu Quoc súčasťou Vietnamu. Južné a západné pobrežie patrí najkrajším plážam a tu sa sústreďuje väčšina dovolenkových rezortov. Exotická klíma ostrova má dve hlavné ročné obdobia. V období sucha, ktoré pripadá na mesiace november – apríl, prichádza na Phu Quoc až 69% všetkých turistov. Teploty sú približne 24 – 32 stupňov Celzia s nízkou vlhkosťou a množstvom slnečných hodín. V období dažďov (máj – október) sú teploty iba o dva stupne nižšie, ale výrazne stúpa vlhkosť vzduchu.

shutterstock_280926449

Malajzia – Kambodža – Vietnam

✈ Rezervujte teraz nezáväzne od 829 eur  ✈

[otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/multicity/malajzia-kambodza-vietnam“ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“middle“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]PREJSŤ NA PONUKU[/otw_shortcode_button]

Bližšie informácie o vízach

Víza Malajzia – návšteva do 90 dní – nie sú potrebné víza

Víza Vietnam – potrebné zabezpečiť víza – návod na oficiálnej stránke mzv.sk

Víza Kambodža – potrebné zabezpečiť víza – návod na oficiálnej stránke mzv.sk

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia. Práve tam nájdete najaktuálnejšie informácie ohľadom víz.

Kedy cestovať

Všetky tri destinácie sú pomerne blízko rovníka, čo znamená, že sú celoročne veľmi atraktívne z pohľadu teploty vzduchu a vody. Hlavná sezóna Juhovýchodnej Ázie sa vo všeobecnosti začína v polovici novembra a končí posledným marcovým týždňom. Apríl a máj sa vyznačuje väčším výskytom zrážok, no rastie aj teplota vzduchu. Letné mesiace prinášajú vysoké teploty vzduchu, no i krátke a intenzívne dažde. Čím bližšie sú zimné mesiace, tým je pokojnejšie aj počasie a pribúda aj turistov.

Náš tip: Ak chcete cestovať v hlavnej sezóne, vyberte si február alebo marec, z pohľadu leteniek a ubytovania ide o cenovo najatraktívnejšie obdobie. Ak chcete menej turistov na pláži, výpredajové ceny a nevadí vám občasný dážď, vyberte si termín mimo hlavnej sezóny (apríl – október).

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Splň si sen za pár eur: Zimný Island už od 35€! (BLACK FRIDAY ZĽAVA) https://t.co/bZjqXhRAFH #letenky13 hodín dozadu
BLACK FRIDAY PECKA DŇA: All inclusive Egypt s letenkami a 5*hotelom za 651€ https://t.co/EqxHIc2OCK #dovolenky13 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Srí Lanka s letenkami, 4*hotelom a raňajkami za 1014€ https://t.co/79lRROl7Yd #dovolenky14 hodín dozadu
Leteli sme do Dubaja s flydubai a týchto 5 vecí nám spríjemnilo let https://t.co/5AgXODxlGc #cestopisy16 hodín dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 389€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky17 hodín dozadu
Všetky letenky Emirates sú flexibilné, bezplatné poistenie na COVID platí opäť až odvolania! https://t.co/p2HgumuMD8 #letenky17 hodín dozadu
Slovak Lines spustil akciu: Každý druhý lístok zadarmo https://t.co/ostFcb7ylZ #novinky17 hodín dozadu
Digitálny COVID pas na cestovanie: kde ho získam, koľko platí a ako si ho stiahnuť do mobilu? https://t.co/k2p1IUqqTI #letenky17 hodín dozadu
Ryanair bude mať novú základňu na Madeire https://t.co/4aBgdp1wMX18 hodín dozadu
Cestovanie do Portugalska: od 1. decembra treba ku vstupu negatívny test https://t.co/p2CGtKnTeo #novinky18 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore