Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Mala to byť svadobná cesta. Ich pobyt v Južnej Amerike sa kvôli korone trocha natiahol

Mala to byť svadobná cesta. Ich pobyt v Južnej Amerike sa kvôli korone trocha natiahol

Veronika a Boris plánovali netradičnú svadobnú cestu po Južnej Amerike, ktorá sa nečakane stala ešte o štipku netradičnejšou. Pôvodne totiž malo ísť o trojmesačné cestovanie naprieč kontinentom, ktoré sa kvôli koronavírusu stalo predĺženým pobytom v Čile. Čo všetko chceli vidieť, čo z toho v skutočnosti stihli a ako znášajú karanténu v cudzine, nám prezradili v tomto rozhovore z ďalekého juhoamerického Coquimbo.

Reklama

Cesta na do Južnej Ameriky mala byť vašou svadobnou, ak sa nemýlim. Gratulujem! Kedy ste sa zosobášili a prečo padol návrh práve na túto destináciu? Vybrala si ju ty alebo manžel?

Nemýliš, naozaj malá táto cesta byť trošku netradičnou svadobnou cestou. Zosobášili sme sa 1. novembra 2019. Precestovať Južnú Ameriku bolo dlho mojím snom a preto by sa dalo povedať, že som bola hlavný iniciátor. Ale musím povedať, že aj manžela to lákalo a preto sme sa na tom veľmi rýchlo zhodli.

Kedy ste cestu naplánovali? Kupovali ste si všetko, letenky a ubytovanie, prípadne iné záležitosti v Čile a ďalších krajinách, ktoré ste chceli navštíviť, vopred?

O takejto ceste sme sa rozprávali dlhšie, ale definitívne rozhodnutie padlo v septembri, keď sme kúpili letenky. Paradoxne neboli to letenky do ale z Južnej Ameriky, lebo boli vtedy veľmi lacné. Letenky na cestu sem sme kúpili asi 10 dní neskôr. Od vtedy som začala plánovanie. Prvé čo sme kupovali, bolo miesto v campoch v Národnom parku Torres del Paine, pretože niektoré z nich sú obsadené aj viac ako pol roka dopredu. Som typ človeka, ktorý si cestovanie podrobne naplánuje, a preto sme väčšinu leteniek a ubytovaní mali rezervované dopredu.

Vycestovali ste do južnej Ameriky ešte predtým, ako vypukla globálna pandémia v Európe?

Vycestovali sme 1. marca. Situácia v Taliansku bola už vtedy dosť vážna, ale vyzeralo to, že sa týka iba Talianska. Leteli sme cez Madrid a v celom Španielsku mali vtedy asi 80 prípadov, čo sme nepovažovali za problém.

Spomínala si, že ste plánovali svoju svadobnú cestu na 3 mesiace. Čo všetko ste mali v pláne vidieť a zažiť?

Chceli sme za tie tri mesiace vidieť čo najviac, ale zároveň sa neponáhľať. Plán bol prejsť z juhu na sever a zahŕňaľ 5 dňový W trek v Národnom parku Torres del Paine v Čile, ľadovec Perito Moreno, pár ďalších trekov a zastávok v Patagónii, Buenos Aires, vodopády Iguazu, vinohrady v Mendoze, Atacamskú púšť a soľné pláne Uyuni. Potom sme mali naplánovaný týždeň dobrovoľníctva v Bolívii, aby sme mali aj inú ako turistickú skúsenosť s miestnou kultúrou. Ďalej sme chceli pokračovať do Peru na Machu Picchu a Colca Canyon. Predposledná krajina mala byť Ekvádor, kde sme chceli vidieť Galapágy a navštíviť Amazonský prales. Cestu sme mali končiť v Kolumbii v Medelline. Toto sú asi najznámejšie miesta, ktoré sme mali v programe, ale bolo tam ešte veľa menších miest na ktoré som sa naozaj tešila.

„Napriek tomu na cestovanie medzi regiónmi treba „zdravotný pas“ a do niektorých oblastí sa bez trvalého pobytu alebo zamestnania nedá dostať vôbec.“

Kedy ste sa dozvedeli, že celková situácia v Európe a v južnej Amerike sa komplikuje?

Tesne po príchode – 5. marca, sme začínali 5-dňový trek. V národnom parku nebol absolútne žiadny signál, takže sme boli 5 dní bez správ a bez starostí. V autobuse cestou odtiaľ mi prišla SMS od sestry, že sa v Bratislave zatvárajú školy. Správa bola asi 3 dni stará, ale vtedy sme sa dozvedeli, že sa situácia komplikuje.

Kedy sa začala vaša dovolenka komplikovať?

Asi o týždeň neskôr. Musím povedať, že nás to prekvapilo, pretože prípadov v Južnej Amerike bolo v tom čase veľmi málo. 16. marca ale Argentína a Peru zatvorili hranice. Obe tieto krajiny to spravili dosť rýchlo a prísne a veľa ľudí sa tak ocitlo v neľahkej situácii. My sme mali celkom šťastie, pretože sme 14. marca prešli z Argentíny do Čile. O dva dni neskôr to už nebolo možné. Čile vyhlásilo výnimočný stav 18. marca, zatvorili všetky národné parky, prírodné rezervácie a turistické atrakcie. Cestovať sa ešte dalo, ale každý deň som čítala správy, aké sú nové opatrenia a čo to pre nás znamená. Samozrejme sme už vtedy dávali veľký pozor a chodili len na miesta, kde bolo minimum ľudí.

Stihli ste vidieť niečo z toho, čo ste si naplánovali?

Áno. Prvých 18 dní sme išli podľa plánu bez obmedzení. Ďalšie 3 dni sme si požičali auto a prešli ostrov Chiloé, avšak bez možnosti plavby k tučniakom, alebo návštevy národných parkov. Musím povedať, že po vyhlásení výnimočného stavu sme veľmi váhali čí pokračovať, ale do mesta, ktoré sme si vybrali na prečkanie sme sa nemali skôr ako dostať, tak sme sa rozhodli pokračovať podľa plánu. Taktiež sme boli v regiónoch, kde zatiaľ neboli prípady a vyhýbali sme sa ľuďom, a teda sme si boli takmer istí, že neohrozujeme domácich.

Ako to vyzerá teraz? Kde sa presne nachádzate a kde ste ubytovaní?

Aktuálna situácia v Južnej Amerike je stále komplikovaná, hoci to už konečne začína mierne klesať. Momentálne sa nachádzame v meste Coquimbo v Čile. Je to pobrežné mesto a bývame v prenajatom byte s výhľadom na oceán.

Dovoľuje situácia v Čile opustiť miesto, kde ste ubytovaní?

Čile má z okolitých krajín najmenej prísne opatrenia a karanténa platí iba v najviac zasiahnutých regiónoch. Napriek tomu na cestovanie medzi regiónmi treba „zdravotný pas“ a do niektorých oblastí sa bez trvalého pobytu alebo zamestnania nedá dostať vôbec. Sme ale radi, že sa môžeme ísť aspoň slobodne prejsť alebo si zabehať.

Podnikla vláda nejaký repatriačný let, ktorým by ste sa mohli dostať na Slovensko, resp. aspoň do okolitých krajín?

Na začiatku sme nečakali, že táto výnimočná situácia bude tak dlho trvať, a preto sme o repatriačný let nežiadali. Keď však vyhlásili, že po 2. apríli sa uzatvárajú žiadosti o repatriáciu, tak sme aspoň informačne kontaktovali veľvyslanectvo v Buenos Aires. Povedali nám, že Slovensko nebude organizovať repatriačný let, ale že bude nejaký do Viedne a ďalší do Nemecka, kde by sme sa mohli pridať.

„V neposlednom rade verím, že náš vzťah to určite upevnilo. Okrem toho nás to asi naučilo, že nikdy sa nedá naplánovať všetko.“

Vzhľadom na to, že nám za vopred rezervované letenky ponúkli iba vouchre, alebo možnosť zmeny dátumu, rozhodli sme sa tu ostať. Stále dúfame, že nám teda neprepadnú. Navyše, repatriačné lety boli drahšie ako ceny komerčných leteniek pred pandémiou, a preto sme si povedali, že radšej tie peniaze využijeme na to, aby sme tu vydržali.

Situácia, v ktorej sa nachádzate, je určite neľahká. Nielen, že sa vám pokazila vaša vytúžená cesta, ale aktuálne ste sa ocitli v extrémnych podmienkach, na ktoré by si tak rok dozadu nikto ani len nepomyslel. Myslíte, že napriek týmto faktorom si niečo z vašej cesty odnesiete? Či už zážitky, umocnenie vzťahu alebo možno poznatky do budúcna?

Určite. Zážitky hlavne zo začiatku, zopár aj odtiaľto a verím, že ešte niečo uvidíme/zažijeme. Okrem toho sme sa snažili nejak využit tento čas a naučiť sa po španielsky alebo nadobudnúť iné zručnosti cez online štúdium. A v neposlednom rade verím, že náš vzťah to určite upevnilo. Okrem toho nás to asi naučilo, že nikdy sa nedá naplánovať všetko.

Naučili ste sa v tejto situácii aj niečo o druhom?

Určite niečo áno, hoci mi nenapadá nič konkrétne. Skôr to boli také menšie veci a nič také čo by ma/nás nejak prekvapilo. Minimálne sme sa naučili, ako spolu vydržať zavretí 3 mesiace, odkázaní iba jeden na druhého.

„Sú lepšie a horšie dni. Väčšinu času sa snažíme na to nesústrediť a držať sa nejakého denného harmonogramu, ale občas to na nás doľahne.“

Ako znášate uzavretie na jednom mieste? Sú domáci nápomocní? Stretli ste vo vašom okolí krajanov v podobnej situácii?

Sú lepšie a horšie dni. Väčšinu času sa snažíme na to nesústrediť a držať sa nejakého denného harmonogramu, ale občas to na nás doľahne. Napríklad 29. mája sme mali cestovať domov, a to bol dosť ťažký deň. Potom tiež keď vidíme na sociálnych sieťach fotky ľudí ktorí cestujú, chodia na turistiku a na výlety, tak je to náročnejšie, byť spokojný s našou situáciou. Výhľad na oceán ale veľmi pomáha a dokáže celkom ukľudniť.

Čo sa týka domácich, tak v tejto situácii je to asi iné, pretože celkovo je všade menej ľudí a nie je taká príležitosť dať sa s niekým do reči. Náš domáci (ujo, ktorý nám prenajíma byt) je ale veľmi ochotný, milý a zorganizoval nám dva výlety tu po okolí, na prechádzku na kone. A čokoľvek sme potrebovali, tak nám vždy ochotne pomohol. Krajanov a ani žiadnych cudzincov sme tu v okolí nestretli, ale môže to byť aj tým, že sa snažíme ľuďom vyhýbať.

Aké sú vyhliadky na vašu cestu domov? Kedy bude reálne, vzhľadom na situáciu v krajine, dostať sa niekam blízko Slovenska?

Čile oficiálne nezatvorilo letiská, a teda teoreticky by sa na Slovensko možno dalo dostať. Asi raz za týždeň je let do Európy (Francúzsko alebo Španielsko) a trikrát za týždeň do Miami. Avšak aj na tieto cesty by sme museli splniť viacero podmienok a možno aj karanténu po príchode do danej krajiny. Odtiaľ by sme si museli vybaviť ďalej spôsob dopravy na Slovensko. Celkovo je to teda dosť komplikované. Ako som však už spomínala, rozhodli sme sa prečkať situáciu tu a dúfame, že ešte aspoň niečo uvidíme. Dohodli sme sa ale, že ak sa do konca júla situácia nevyjasní, tak to vzdáme a skúsim sa vrátiť domov.

Máte v pláne, po návrate na Slovensko, nejaké ďalšie cesty alebo si radšej užijete domovinu? 🙂

Myslím, že naše prvé cesty budú hlavne po Slovensku a minimálne do konca roka nám to bude stačiť. Musím sa ale priznať, že keď dal Wizz Air akciu za 10€ z Viedne tak som už začala pozerať aj letenky ????

Viac o Veronikiných a Borisových cestách, ale napríklad aj o tom, ako sa vlastne spoznali, si môžeš prečítať na ich blogu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore