Nájdeš nás aj na:

Európa

Cyprus zvýhodní zaočkovaných cestujúcich, od marca im plne otvorí hranice

Cyprus zvýhodní zaočkovaných cestujúcich, od marca im plne otvorí hranice

Cyprus sa stal prvým členským štátom Európskej únie, ktorý otvorene hovorí o zrušení vstupných požiadaviek ako sú testovanie a karanténa pre cestujúcich s očkovaním proti COVID-19.

Reklama

Podľa vládneho plánu, ktorý má vstúpiť do platnosti v marci budúceho roka, nebudú musieť očkovaní cestujúci spĺňať ďalšie pravidlá vstupu týkajúce sa COVID-u.

„Očakáva sa, že zmenený a doplnený akčný plán ešte zvýši záujem leteckých spoločností o ďalšie lety na Cyprus, zlepší spojenia a zvýši osobnú dopravu,“ uviedli cyperské autority.

Pokiaľ ide o cestujúcich, ktorí nebudú očkovaní v čase, keď spomínaný akčný plán nadobudne účinnosť – budú musieť splniť požiadavky Cypru založené na krajine ich pôvodu – toto pravidlo platilo napríklad aj tento rok.

Cyprus sa tiež plánuje od nasledujúceho mesiaca riadiť európskym semaforom (ECDC) s jednotnými pravidlami pre cestujúcich z EÚ.

Európska komisia medzičasom už schválila piatu zmluvu s európskou farmaceutickou spoločnosťou CureVac na počiatočný nákup 225 miliónov dávok v mene všetkých členských štátov EÚ vrátane Cypru.

Slovensko, ČR i Maďarsko majú zatiaľ zákaz

Cyperská republika sa tento rok v júni otvorila v dvoch fázach. Obe medzinárodné letiská v Larnake a v Pafose privítali turistov z krajín, ktoré mali dobrú epidemiologickú situáciu. Dlho medzi ne patrilo aj Slovensko, avšak od jesene sa u nás situácia zhoršila a Cyprus nás zaradil do kategórie C. Aktuálne tam majú zákaz cestovať Slováci, Česi i Maďari.

Osoby, ktorým je umožnené vstúpiť na územie Cyperskej republiky z krajiny kategórie C sú nasledovné: 

  • cyperskí občania a ich rodinní príslušníci – manžel, manželka, ich maloleté deti a rodičia cyperských občanov,
  • osoby, ktoré majú povolenie na pobyt v Cyperskej republike,
  • osoby, ktorým je povolený vstup do Cyperskej republiky na základe Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch (1961) alebo Viedenského dohovoru o konzulárnych stykoch  (1963)
  • osoby, bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť, ktoré majú špeciálne povolenie Cyperskej republiky.

Pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich na Cyprus bez ohľadu na kategóriu platí povinnosť pred odletom sa zaregistrovať, vyplniť dotazník a podpísať série vyhlásení na stránke cyprusflightpass.gov.cy , cez ktorú bude následne vystavený tzv. flightpass. Uvedený registračný formulár má za cieľ pomôcť tzv. „contact tracking“- sledovaniu všetkých kontaktov v prípade pozitívneho nálezu a ich následného testovania. Informuje o tom mzv.sk.

Používanie lekárskeho rúška na tvári je povinné počas celého pobytu v budovách terminálov.

Akciové letenky na Cyprus

Zdroj: SchengenVisaInfo

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky23 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky1 deň dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky1 deň dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky1 deň dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky1 deň dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky1 deň dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ1 deň dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky1 deň dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy2 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore