Podmienky vstupu do USA: okrem očkovania treba aj negatívny test nie starší ako 24 hodín
Od 8. novembra 2021 je umožnené do Spojených štátov amerických letecky cestovať všetkým osobám, ktoré sú plne zaočkované proti ochoreniu COVID-19. Zmenila sa tiež platnosť testu z 3 na 1 deň: Pred nástupom do lietadla smerujúceho do Spojených štátov amerických sú všetci cestujúci od 2 rokov veku povinní preukázať sa negatívnym výsledkom testu (PCR alebo antigén) na COVID-19, ktorého vzorka bola odobratá najdlhšie 1 deň pred plánovaným odletom.
Od 6. decembra 2021 sa od cestujúcich smerujúcich do USA vyžaduje potvrdenie vo forme prehlásenia, že všetky informácie, ktoré o sebe uviedli sú pravdivé. Tlačivo prehlásenia a podrobnejšie informácie sú uvedené na webovom sídle Centra kontroly a prevencie chorôb.
Obsah článku
Podmienky vstupu do USA: očkovanie je povinné
Za plne zaočkovanú osobu je považovaná osoba, ktorá:
- bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná dávkou jednodávkovej vakcíny;
- bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná druhou dávkou dvojdávkovej vakcíny;
- bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná kompletnou sériou aktívnej vakcíny (nie placebo) od AstraZeneca alebo Novavax;
- bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná druhou dávkou kombinovanej vakcíny od rôznych výrobcov (tzv. mix-match vaccination).
Podrobnejšie informácie a zoznam vakcín akceptovaných v Spojených štátoch amerických je uvedený na webovom sídle Centra kontroly a prevencie chorôb (CDC).
Registrácia pred vstupom do USA
Od 6. decembra 2021 sa od cestujúcich vyžaduje potvrdenie vo forme prehlásenia, že všetky informácie, ktoré o sebe uviedli sú pravdivé. Tlačivo prehlásenia a podrobnejšie informácie sú uvedené na webovom sídle Centra kontroly a prevencie chorôb.
Pred odletom do USA treba negatívny test
Pred nástupom do lietadla smerujúceho do Spojených štátov amerických sú od 6. decembra všetci cestujúci od 2 rokov veku povinní preukázať sa negatívnym výsledkom testu (PCR alebo antigén) na COVID-19, ktorého vzorka bola odobratá najdlhšie 1 deň pred plánovaným odletom.
Alternatívnym riešením je predložiť doklad o nedávnom prekonaní choroby COVID-19 (Recovery Documentation). Viac informácií je dostupných na webovom sídle Centra kontroly a prevencie chorôb (CDC).
Je po príchode do krajiny povinná karanténa?
Od plne nezaočkovaných osôb je navyše možné vyžadovať, aby sa podrobili testu na ochorenie COVID-19 3-5 dní po vstupe na územie Spojených štátov amerických, zostali v samoizolácii 7 dní po vstupe na územie Spojených štátov amerických (to aj v prípade negatívneho výsledku testu). V prípade, ak sa takáto osoba plánuje na území Spojených štátov amerických zdržať viac ako 60 dní, je od nej možné vyžadovať, aby sa nechala v Spojených štátoch amerických plne zaočkovať.
Po prílete do Spojených štátov amerických je potrebné rešpektovať aj prípadné štátne ustanovenia týkajúce sa karantény
Aké sú podmienky vstupu do USA pre deti
Osoby, ktoré ešte nedovŕšili 18 rokov, môžu cestovať do USA bez obmedzení. Podmienkou ich nástupu na palubu lietadla smerujúceho na územie Spojených štátov amerických (ak ú staršie ako 2 roky) je predloženie negatívneho výsledku testu (PCR alebo antigén) na COVID-19, ktorého vzorka bola odobratá najdlhšie 1 deň pred plánovaným odletom.
Akciové letenky do Ameriky
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.
Špeciálne zľavy pre našich čitateľov
- Zľava 10€ na letenky - stiahni si našu novú appku, pri objednávke letenky zadaj zľavový kód PECKYAPPKA a máš to o 10€ lacnejšie.
- Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
- Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
- Ubytovanie cez Booking.com za špeciálne ceny, klikni a vyhľadaj si konkrétnu destináciu.
- Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
- Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
- Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
- Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
