Nájdeš nás aj na:

Tipy

Cestovanie cudzincov na Slovensko: ako sa dostanú do našej krajiny a koľko tu môžu zotrvať?

Cestovanie cudzincov na Slovensko: ako sa dostanú do našej krajiny a koľko tu môžu zotrvať?

Zatiaľ čo vstup občanov schengenských krajín na Slovensko nie je v zásade obmedzený, komplikácie s cestovaním na Slovensko môžu mať cudzinci, ktorí sú občanmi iných (tzv. tretích) krajín. V tomto článku Veronika Michalíková z advokátskej kancelárie AKMV priblíži, aké sú možnosti cestovania cudzincov z krajín mimo Európskej únie na Slovensko. 

Reklama

Víza alebo pobyt?

Cudzincom tretích krajín je umožnené vstúpiť na územie Slovenska v prípade:

  1. ak im boli udelené víza (C – schengenské alebo D – národné)
  2. ak im bol udelený pobyt na Slovensku (najčastejšie prechodný alebo trvalý)
  3. ak prichádzajú z krajín, ktorých štátni príslušníci nepodliehajú vízovej povinnosti pri vstupe na Slovensko. 

Zatiaľ čo víza sú na krátku dobu, najčastejšie na 90 dní, pobyt sa udeľuje v závislosti od účelu na niekoľko rokov. 

Cestovanie na Slovensko s udelenými vízami

Niektorí cudzinci z tretích krajín si musia pri zámere cestovať na Slovensko zabezpečiť víza, za účelom turistiky ide o tzv. schengenské, udeľované na maximálne 90 dní v jenom polroku s možnosťou jedného alebo viacerých vstupov. Udeleniu týchto turistických víz predchádza podanie žiadosti o schválenie pozvania na cudzineckej polícii a následne absolvovanie pohovoru pri podaní žiadosti o víza na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v zahraničí. Pozvanie overuje cudzinecká polícia do 15 dní, lehota na udelenie víz je ďalších 30 dní. 

Tieto víza typu C sa využívajú aj na pozvanie cudzinca na Slovensko za účelom obchodnej návštevy, napríklad pri pozvaní obchodného partnera a oprávňujú zdržiavať sa na celom území členských štátov schengenského priestoru. 

Národné víza D sa využívajú v špeciálnych prípadoch, napríklad ak bol cudzincovi udelený pobyt a potrebuje za týmto účelom vstúpiť na Slovensko.

Pobyt cudzinca na Slovensku

Ak sa chce cudzinec zdržiavať na Slovensku dlhšie ako je lehota, na ktorú sa udeľujú víza (štandardne viac ako 90 dní), môže požiadať o udelenie pobytu. Prechodný pobyt je viazaný na jeden konkrétny účel – najčastejšie ide o podnikanie, štúdium či zamestnanie a udeľuje sa v závislosti od tohto účelu aj na niekoľko rokov. Trvalý pobyt je zas určený napríklad pre cudzinca – manžela slovenského občana, pokiaľ chcú spolu žiť na Slovensku. 

Získanie pobytu na Slovensku je časovo náročný proces a cudzinecká polícia má na rozhodnutie vo väčšine prípadov aj 90 dní. Po udelení pobytu majú navyše cudzinci viaceré povinnosti, okrem iného musia absolvovať lekárske vyšetrenie pre cudzineckú políciu. 

Bezvízový styk

Cestovanie na Slovensko je najjednoduchšie pre občanov z krajín s bezvízovým režimom. V rámci bezvízového styku môžu cudzinci cestovať na Slovensko na maximálne 90 dní v rámci polroka. Zoznam všetkých krajín s bezvízovým režimom je prístupný na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Ten je typický napríklad pre občanov USA, Ukrajiny, Srbska, avšak momentálne po brexite aj pre občanov Spojeného kráľovstva.

Článok vznikol v spolupráci s AKMV advokátska kancelária s.r.o.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore