Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Rady, ako na cestách vyriešiť akýkoľvek problém

Zastavte sa a uvoľnite všetky svoje zmysly, radí vám reklama cestovnej kancelárie, ktorú zbadáte pri rannom náhlení sa do práce. Vyberiete sa teda na dovolenku, nie všetko však ide podľa vašich plánov. Prečítajte si naše rady, ako na cestách vyriešiť akýkoľvek problém a buďte pripravení na všetko.

Reklama

Ak vás okradli

Prvotný šok z krádeže žiaľ nekončí pri samotnom akte. I keď ste mali šťastie a vyviazli ste z nepríjemnej situácie bez akejkoľvek straty či zranenia, je lepšie to nahlásiť na polícii. Ak vám ukradli pas, peniaze či akýkoľvek iný majetok, kópiu policajnej správy budete potrebovať na získanie náhrady či poistnej úhrady. Niektoré cestovné poistenia pokrývajú ošetrenie pri zranení spôsobenom prepadnutím. Zvyčajne však len čiastočne –malou sumou, aj to je však lepšie ako nič. Pokiaľ sú to vážnejšie zranenia, kontaktujte svojho poisťovateľa a ubezpečte sa, že dostanete tú najlepšiu liečbu, na akú máte nárok. Ak cestujete s cestovnou kanceláriou, informujte jej zástupcu, ktorý vám pomôže spolupracovať s políciou a poradí vám správne kroky na využitie služieb lekárskej starostlivosti.

kradez-na-ulici

Strata dokladov

Ak ste stratili kartičku poistenca, zavolajte do svojej zdravotnej poisťovne. Hneď ako to bude možné, kontaktujte svoju banku a zablokujte si svoje kreditné a platobné karty. Novú kreditnú kartu by vám za tú stratenú mala vydávajúca banka vystaviť od 24 hodín do troch dní. Ak v zahraničí prídete aj o svoj pas, oznámte to miestnej polícii a následne slovenskému veľvyslanectvu, ktoré vám pomôže s návratom na Slovensko. Ak potrebujete pomoc so zmenou dátumu príletu, informujte leteckú spoločnosť, ktorou cestujete a tiež svoju poisťovňu. Ošetrite sa ešte pred odchodom; urobte si fotokópiu pasu či občianskeho preukazu a vložte si ju do inej tašky. Pas či občiansky preukaz si zoskenujte a uchovajte i v elektronickej podobe, napríklad v „úložnom priestore“ vášho mailu. Poznačte si adresu a kontaktné čísla veľvyslanectva v krajine, do ktorej cestujete; jednoducho buďte pripravení na všetko.

najdene-doklady

Hotovosť radšej vyberajte debetnou kartou

Pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí sú pri použití debetnej karty poplatky nižšie. Platba takýmto typom karty je pre klientov väčšiny bánk v krajinách eurozóny nespoplatnená. Pred odchodom na dovolenku sa však vo svojej banke informujte, či váš balík služieb zahŕňa i predplatené platby kartou v zahraničí. Na bezhotovostné platby využite svoju kreditnú kartu; nebude vás to stáť žiadne extra peniaze. Výberu hotovosti s týmto typom karty z bankomatu či z pobočky banky sa však v zahraničí radšej vyhnite. Poplatky za ne sú vysoké. Preto ak si z bankomatu musíte vybrať nejakú čiastku, radšej tak urobte raz, s väčšou čiastkou.

bankomat

Ako sa vyhnúť podvodu

Nastúpite do taxíka, vodič vás informuje o tom, že jeho taxameter nefunguje a na konci vám zaúčtuje neuveriteľnú sumu. Veľmi často sa s týmto môžete stretnúť napríklad v Strednej Amerike. Taxikár odmietne vašu požiadavku, aby svoj taxameter zapol alebo vám povie, že cesta bude bez neho bude lacnejšia. V takom prípade radšej vystúpte a vyberte si iného vodiča. Niektoré reštaurácie či hotely s takto zmýšľajúcimi taxikármi spolupracujú. Vodič vám povie, že hotel či obchod, ktorý ste si vybrali je zavretý ale po ceste je iný, lepší, ktorý by ste mali určite navštíviť! Samozrejme za takéto „rady“ potom dostanú svoje provízie a vy za toto miesto potom zaplatíte omnoho viac. Dobre vyzerajúca miestna slečna osloví turistu, ktorý po krátkom prvotnom rozhovore súhlasí, že ju pozve na drink do neďalekého baru. Ona si potom odskočí a už sa nevráti. Prichádza čašník s niekoľkonásobne väčším účtom ako je len cena za miešaný drink. Ani tento scenár nie je pri cestovaní žiadnou raritou. Vyhýbajte sa tiež všetkým podozrivým obchodníkom na ulici a neprijmite nič, čo vám kladú do ruky akože zadarmo.

ilegalny-obchod

    Zdroj fotografie: lucag_g / Shutterstock.com

V prípade prírodnej katastrofy

Je ťažké pripraviť sa na niečo také ako je prírodná katastrofa. Ak však prilietate do oblasti, ktorá je dlhodobo ohrozená, uistite sa, že si svoj výlet neplánujete v období roka, kedy k ním v tomto regióne dochádza. Samozrejmosťou je cestovné poistenie, ktoré eventuálne pokryje istú časť vášho poškodenia či straty. Vyviazli ste z tejto situácie živí a zdraví, je dôležité zachovať maximálny pokoj. Po tom, čo sa situácia vyrieši, zavolajte svojim známym a priateľom a uistite ich, že ste v poriadku.

prirodna-katastrofa

Zdroj fotografie: think4photop / Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore