Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najmalebnejších dediniek sveta

Veľké mesta vyzerajú až príliš často rovnako. Mrakodrapy, biznis centrá, preplnené ulice a uponáhľaní ľudia v oblekoch. Pri cestovaní po mestách sa stane, že jedna krajina tak nejako záhadne splynie s tou druhou. Práve dediny alebo menšie mestečká sú oknom do duše národa, ktoré vedia poskytnúť azda najautentickejší cestovateľský zážitok. Čo tak sa prejsť úzkymi uličkami tých desiatich najmalebnejších?

Reklama

10. Alberobello, Taliansko

Dedinka Alberobello sa nachádza v talianskom regióne Apúlia. Je preslávená svojimi bielymi domčekmi trulli s kužeľovitými strechami. Korene dedinky siahajú len do 16. storočia. Pôvod účelu špecifickej konštrukcie domčekov nie je istý, ale špekuluje sa, že ju vymysleli miestni v snahe vyhnúť sa zdaneniu. Stavby z kameňa a bez malty totiž môžu byť rozobraté v priebehu pár hodín – tesne pred príchodom vyberačov daní. Zaujímavosťou je aj to, že strechy trulli sú označené mytologickými symbolmi, ktoré majú chrániť obyvateľov pred zlom.

9. Savoca, Taliansko

Hovorí sa, že ten, kto nevidel Savocu, nebol nikdy na Sicílii. Savoce sa nejakým zázrakom podarilo zachovať čaro starodávnej „necivilizovanej” sicílskej dedinky. Svojský šarm uchvátil aj režiséra Krstného otca Francisa Coppolu, ktorý tu nakrúcal scény pre tento fenomenálny film. V Savoce môžete dokonca navštíviť aj legendárny Bar Vitelli, ktorý fanúšikovia isto poznajú z filmu. Cez deň je v Savoce mnoho turistov, a preto, ak chcete zažiť jej skutočné čaro, zostaňte na noc. Ošarpané budovy, prázdne kľukaté uličky, krásna príroda a nostalgický západ slnka. Noc v Savoce je zážitkom na celý život!

8. Göreme, Turecko

Göreme v centrálnej Anatólii sa nachádza priamo v srdci Turecka. Domčeky vytesané do kužeľovitých skál a okolité sopečné doliny vyvolajú dojem, že ste práve pristáli na doteraz neznámej planéte. Göreme je jednoducho z iného sveta. Tento dojem silne podporujú aj lietajúce balóny, ktoré tu každé ráno zaplavia oblohu.

7. Júzcar, Španielsko

Až donedávna bol Júzcar len jednou z mnohých typických španielskych snehobielych dediniek, ktoré nájdete v Andalúzii v tuctoch. Všetko sa však zmenilo v roku 2011, keď boli steny domov natreté na modrú farbu za účelom privítania premiéry filmu Šmolkovia. Zmena imidžu sa stala tak populárna medzi domácimi, aj turistami, že miestni odmietli ponuku Sony Pictures premaľovať domy opäť na bielu po odvysielaní filmu. Vďaka šmolkolskému náteru je dnes Júzcar jedným z najpopulárnejších miest regiónu.

6. Reine, Nórsko

Reine je súčasťou súostrovia Lofoty, ktoré nájdete na ďalekom severe Nórska – až za polárnym kruhom. Fjordy, divoké zvery a tradičné rybárske domčeky. Reine je synonymom slova Nórsko. Žije tu len približne 300 obyvateľov, ktorých hlavný zdroj obživy je rybolov a turizmus. Počas leta si tu môžete užiť nočné výlety pod polnočným slnkom a počas zimy pozorovať polárnu žiaru. Reine je jednoducho pravý neotesaný diamant Škandinávie.

5. Burano, Taliansko

Burano je malá dedinka rozkladajúca sa na súostroví v Benátskom zálive. Časopis Forbes ju dokonca označil minulý rok za druhé najkrajšie miesto sveta. Prečo? Dedinku robia absolútne výnimočnou drobné pestrofarebné domčeky – práve vďaka ním sa Burano považuje za jedno z najfarebnejších miest sveta. Tradične rybárske mesto začalo používať pestrofarebné až svietivé farby, aby uľahčilo rybárom trafiť bezpečne domov cez hustú hmlu. Dnes potrebujú obyvatelia pred vymaľovaním domčeka súhlas radnice.

4. Bibury, Anglicko

Tisícročná dedinka v západnom Anglicku býva označovaná za najkrajšiu dedinku v krajine. Turistov priťahuje ako magnet najmä prechádzka popri domčekoch z cotswoldských skál popri rieke Coln, ktorá pripomína cestu v čase. Kópiu dedinky dokonca nájdete aj v parku Mini-Európa v Bruseli.

3. Hallstatt, Rakúsko

Jazerný Hallstatt sa nachádza juhovýchodne od Salzburgu. Dedinka je nielen mimoriadne malebná, ale má aj za sebou strhujúcu históriu. Podľa nej bola dokonca pomenovaná doba rozmachu starovekých Keltov v strednej Európe, známa najmä priekopníckym spracovaním železa. Príťažlivosť Hallstattu je skutočne silná – v Číne dokonca postavili v skutočnom pomere vernú repliku dedinky.

2. Oia, Grécko

Týčiac sa nad sopečnými útesmi Santorini, idylická dedinka Oia ponúka jeden z najlepších výhľadov na sopečnú priehlbinu (kalderu) ostrova, ktorú zaplavilo more. Biele budovy, modré strechy, bludisko úzkych uličiek a jaskynné domy. Oia je jednoducho magická. Najväčším zážitkom je však pozorovanie západu slnka nad kaldérou. Nečudo, že Santorini býva považované za jedno z najromantickejších miest sveta.

1. Eze, Francúzsko

Klenot Francúzskej riviéry, Eze, sa nachádza v blízkosti mesta Nice. Dedinku postavenú na kopci preslávil najmä očarujúci výhľad na more a akýsi vlastný nostalgický šarm. Okrem výhľadu zaujme dedinka aj skvelo zachovalými stredovekými budovami a unikátnou botanickou záhradou. V minulosti tu žili Rimania, Mauri či Taliani, dnes však priťahuje spisovateľov, umelcov a vôbec všetky umelecké duše. Dedinka učarovala napríklad Waltovi Disneymu, Friedrichovi Nietzschemu, Lennymu Kravitzovi či Angeline Jolie.

Zdroj: Luxatic


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore