Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako zažiť autentické Thajsko? Vyber sa na sever krajiny, do Chiang Mai

Ako zažiť autentické Thajsko? Vyber sa na sever krajiny, do Chiang Mai

Zelené, autentické a plné mega luxusných hotelov za výborné ceny. Zabudni na chvíľu na piesok, palmy a typické plážové promenády. Chiang Mai je skutočné Thajsko. Oáza severu, ktorá na teba zanechá diametrálne odlišný dojem. Ak miluješ prírodu, chrámy, pohodu či skvelé jedlo, sever Thajska si skrátka zamiluješ. Poď sa s nami na chvíľu vybrať na miesto, kde sa človek pred sto rokmi dostal len na chrbte slona.

Reklama

Úplne iný ako metropola Bangkok

Už len porovnanie s hlavným mestom Thajska ti ukáže, že Chiang Mai je niečo úplne iné. Bangkok je pulzujúca metropola, ktorá nikdy nespí a je extrémne presýtená turistami, mrakodrapmi, dopravnými prostriedkami všetkého druhu…  Chiang Mai má len niečo cez 150 000 obyvateľov a oproti nemu pôsobí ako dokonalá oáza oddychu obklopená kopcami a pretkaná úžasnou chrámovou architektúrou.

Chiang Mai ako vstupná brána do Zlatého trojuholníka

Batôžkari ho milujú a každoročne húfne navštevujú. Chiang Mai je totiž považovaný za vstupný bod do tzv. Zlatého trojuholníka. Leží medzi riekami Ruak a Mae Khong, čo sú oblasti hraničiace s dvomi ďalšími úžasnými destináciami – Laosom a Mjanmarskom a je teda výborným východiskovým bodom pre objavovanie ešte stále nie príliš komerčnej Juhovýchodnej Ázie. Spomínaná oblasť bola kedysi známe aj z iného dôvodu, pestovalo sa tu extrémne veľa maku a ópia.

Akciové letenky do Thajska

Mesto, kde sú desiatky chrámov

Chiang Mai je prvom rade mestom chrámov. Vo vnútri mestských hradieb je ich vyše tridsať a ďalšie stovky sú roztrúsené po celom meste. Miestni považujú za najdôležitejšie práve tieto tri: najstarší Wat Chiang Man, nádherný Wat Phra Singh a napokon Wat Phra That Doi Suthep, ležiaci na vrchole mesta.

Severné Thajsko a jeho špecifiká

Na ženy z kmeňa Padaungov s trblietavo vyzdobenými „žirafími“ krkmi natrafíš, keď sa vyberieš do dedín v horách severného Thajska. Prvý kruh im slávnostne navlečú, keď majú päť či šesť rokov, pri rituáli, ktorý vedie dedinský šaman. Každý rok dievčatám pribudnú na krku ďalšie dve obruče, a to až do ich šestnástich rokov. Už sú súce na vydaj a krk sa im predĺži približne na dvadsaťpäť centimetrov.

Pláže na Chiang Mai nie sú, ale…

Pláže na Chiang Mai nenájdeš. Za to ich plne nahrádzajú hotelové bazény, ktoré vyzerajú veľmi lákavo už len z fotografií. A ak sa o bazén nechceš deliť s nikým cudzím, jednoducho si objednaj vilku s bazénom či vírivkou len pre seba.

Hlavná sezóna je v zime

Kedy navštíviť Chiang Mai? V zime. Ani príliš teplo, ani príliš zima a dážď sa ukáže len zriedka. V najlepšom prípade máš cez deň 25 až 30 stupňov, a nočná teplota pohybuje okolo 20 stupňov. V porovnaní s večne rozpáleným Bangkokom je to raj!

Ceny sú pre Slovákov veľmi priaznivé, tak ako to už v Thajsku býva zvykom. Denne na stravu neminieš viac ako pár eur.

A napokon jedna zaujímavosť na záver. Tripadvisor pred rokmi označil Chiang Mai medzi jednu z 25 najlepších destinácií na svete.

Ako do Thajska v roku 2022?

Vstup do Thajska je od 1. februára 2022 povolený na základe troch modelov – Test & Go, Sandbox modelu a alternatívnej karantény. Vybavenie žiadosti Thailand Pass trvá približne 3 – 7 dní, požiadať o ňu môžete zároveň maximálne 60 dní vopred.

Medzinárodným príletom v rámci ktorejkoľvek zo súčasných troch vstupných schém – TEST & GO, Sandbox a Alternatívna karanténa (AQ) – je umožnený od 1. apríla vstup do Thajska bez potreby preukázať sa dôkazom o negatívnom teste RT-PCR do 72 hodín od cesty.

Plne zaočkované osoby sú oslobodené od povinnej sedemdňovej karantény za podmienky, že pricestujú s negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín. Od 1. marca budú turisti v rámci programu Test & Go povinní zostať v jednom z hotelov SHA+ len 1. noc svojho pobytu. Ďalšou zmenou je, že po prílete do Thajska absolvujú len 1 PCR test v 1. deň, na 5. deň bude stačiť antigénový samotest – výsledok bude potrebné nahrať do aplikácie Thailand Pass.

UPOZORNENIE: Ak letíte do Thajska v rámci programu Test & Go a napríklad prestupujete v Bangkoku, musíte PCR test a 1-dňovú karanténu absolvovať v Bangkoku. Na prípojný let vás totiž nepustia, kým to neabsolvujete. Letenku smerujúcu ďalej do Thajska je preto potrebné plánovať až na ďalší deň, resp. dni. Pri prestupe v Bangkoku je preto potrebné zakúpiť vopred ubytovanie v SHA hoteli, objednať sa na PCR test a vybaviť si tiež transfer z letiska na hotel.

Očakáva sa, že program Test and Go a registrácia na Thailand Pass budú zrušené najneskôr do 1. júna. Thajská vláda zvažuje kompletné uvoľnenie vstupných podmienok za predpokladu, že v apríli počas festivalu Songkran nedôjde k významnému nárastu infekcií alebo úmrtí na koronavírus. K uvoľnovaniu má dôjsť postupne, ďalšie úľavy by mali nastať už v máji.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore