Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

15 zaujímavostí, ktoré ste možno o Mexiku nevedeli

Pláže posiate dlhými palmami, kuchyňa voňajúca chilli korením, hemžiace sa mestá, veľkolepé živé oslavy. Mexiko je nielen zaujímavou krajinou, ale i dôležitou v histórii ľudstva. Prinášame vám 15 vecí a faktov, ktoré ste možno o tejto úžasnej a farebne latinskej krajine nevedeli.

Reklama

1. Bez Mexika by prakticky neexistovala pizza

Kolonizácia Nového sveta Španielmi predstavila zvyšku zeme mnoho produktov. Obohatila ho o viaceré, dnes už celkom bežné ingrediencie, ako sú rajčiny, arašidy, avokádo, kukurica, vanilka či papriky. Predstavte si, ako by chutili mnohé vaše obľúbené jedlá bez týchto prísad!

2. Prvú antikoncepciu na svete vytvoril Mexičan

Je to tak. Luis Ernesto Miramontes Cardenas, 25-ročný chemik, prišiel v roku 1951 s chemickou zlúčeninou, ktorá sa stala súčasťou prvých antikoncepčných tabletiek. Miramontes spolu s kolegami vedcami predformoval prvú syntézu noretisterónu, hlavnú zložku prvých antikoncepčných piluliek.

3. Mexiko má 59 endemických odrôd kukurice

Mexiko nie je len pôvodným miestom jednej z hlavných plodín sveta, nájdete tu dokonca viac ako 59 jej odrôd. Mexičania pestujú kukuricu po celé stáročia. Napriek ohrozeniam, vyplývajúcich z medzinárodných obchodných dohôd a geneticky modifikovaných dovozov, poľnohospodári pokračujú v tradícii pestovania kukurice, zbierania semien a zachovania odrôd pre budúce generácie.

4. V Mexiku sa rozpráva 68 domorodými jazykmi

Mexické právo uznáva 68 oficiálnych domorodých jazykov, i keď španielčinu tu používa väčšina obchodných a vládnych inštitúcií. V rámci týchto 68 jazykov možno nájsť i desiatky ďalších variácií, a preto počet domorodých dialektov, ktorými sa v Mexiku rozpráva, dosahuje takmer číslo 200. Mnohé z nich sa používajú len v rámci malých komunít a často nimi hovoria iba staršie generácie. Preto sú v súčasnosti ohrozené.

5. Vznikol tu jedinečný poľnohospodársky systém

Planina Valley of Mexico sa stala úrodným a obývateľným regiónom, práve vďaka dômyselnému poľnohospodárskemu systému, za ktorým stoje rané domorodé skupiny a ktorý neskôr rozvinuli Aztékovia. Systém kanálov a „plávajúcich záhrad“, ktoré dnes nájdete na juhu krajiny, mal vtedy nakŕmiť masy, kontrolovať záplavy a prepravovať tovar po celej oblasti. Chinampas, ako sa tieto technológie nazývajú, boli v histórii globálneho poľnohospodárstva takmer také dôležité, ako údolie rieky Níl či čínske ryžové polia.

 

6. Mexická španielčina v sebe obsahuje viac arabských slov, ako tá v Španielsku

Mexické arabské dedičstvo datujeme na historickej osi späť k Maurom, severoafrickým moslimom, ktorí v roku 711 napadli Španielsko a vládli na jeho území takmer 800 rokov. Maurovia mali na Pyrenejskom polostrove veľký vplyv. Obohatili ho o vedecké, matematické a filozofické koncepty, ktoré sa používajú dodnes. Po kolonizácii Mexika Španielmi prešla Španielčina na starom kontinente evolúciou, zbavujúc sa arabského vplyvu. Španielčina, ktorou sa hovorí v Mexiku, si však tento vplyv zachovala. Možno ho rozoznať v používaní viacerých slov ako alberca (bazén), almohada (vankúš) či Ojalá (čo by sme mohli preložiť ako „dúfam“ alebo „ak si to Boh praje“).

7. Mexiko je domovom tretieho najvyššieho vrchu Severnej Ameriky

Pico de Orizaba sa týči na hranici medzi mexickými spolkovými štátmi Veracruz a Puebla. Po Mount McKinley v Spojených štátoch a Mount Logan v Kanade je tretím najvyšším vrcholom v Severnej Amerike. V súčasnosti je nečinným stratovulkánom. Táto nevyhasnutá sopka stúpa do výšok 5 636 metrov nad morom. Je obľúbenou destináciou pre turistov a horolezcov, ktorí do Mexika prichádzajú.

 

8. Mexiko je druhou „najväčšou“ krajinou na svete

Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že Mexiko dobehlo svojho súpera USA a stalo sa “najobéznejšou” krajinou sveta. Bohužiaľ, až jeden zo šiestich dospelých v Mexiku má cukrovku či trpí na srdcové choroby, nehovoriac o ďalších zdravotných problémoch, súvisiacich s nadváhou. Prečo tu miera obezity stúpa? Vzhľadom na pokračujúcu industrializáciu potravinárskeho systému v Mexiku sa spracované a tučné potraviny a sladké nápoje stali dostupnejšie, než ich zdravšie alternatívy.

9. Mexiko prispelo k vývoju farebnej televízie

Bez Mexika by bol svet o niečo viac čierno-biely. Guillermo González Camarena bol vynálezcom, ktorý vytvoril chromoskopický adaptér pre televízne zariadenia, čo prispelo ku vzniku skorého farebného televízneho prenosového systému. V roku 1942 mal pritom iba sedemnásť rokov. Prvý farebný televízny prenos prebehol v Mexico City v roku 1946. Aj napriek tomu, že Guillermo González Camarena nevynašiel prvý farebný televízor, podstatne prispel k vývoju farebného vysielania.

10. Mexiko sa nachádza v jednej z najviac seizmicky aktívnych oblastí sveta

Ohnivý kruh (angl. The Pacific Ring of Fire), v ktorom Mexiko leží, je oblasť okolo Tichého oceánu, charakteristická častým výskytom vulkanickej činnosti a zemetrasení. Nachádza sa pozdĺž tichomorskej platne a niektorých menších dosiek vo Filipínskom mori a spomínanom Tichom oceáne.

11. Prvý tlačiarenský stroj v Severnej Amerike bol použitý v Mexico City

Mexičan Juan Pablos použil v roku 1539 prvú tlačiareň v Severnej Amerike. Od roku 1535 do jeho smrti v roku 1560 vytlačil až 35 kníh. Jeho pôvodná dielňa bola premenená na múzeum a nájdete ju v Centro Historico v Mexico City. V roku 1539 prebral tlač Španiel Juan de Zumárraga, ktorý pôvodne tlačil materiály pre koloniálnu cirkev a miestokráľovstvo.

12. Mexické hlavné mesto každoročne klesá nadol

Mesto Mexico City bolo pôvodnými kmeňmi postavené na vrchole jazier. Na rozdiel od Aztékov, ktorí tu vytvorili komplikované systémy hrádzí a kanálov na kontrolu povodní, Španieli trvali na vypúšťaní jazera. V dôsledku toho sa kanály premenili na ulice a rieky sa stali súčasťou kanalizačného systému mesta. Podstatná časť vody, ktorú dnes obyvatelia mesta využívajú, sa čerpá z vodonosnej vrstvy pod povrchom. Kvôli piesočnatému stavu pôdy mesto pomaly klesá hlbšie.

13. Je domovom najväčšej arény na býčie zápasy

Nie je žiadnym prekvapením, že Mexiko je domovom najväčšej arény na býčie zápasy na svete – Plaza de Toros Mexico. Nachádza sa vedľa štadiónu Estadio Azul a má kapacitu 41 262 divákov. Dokončená bola za 180 dní, kedy na jej výstavbe pracovalo 10 000 ľudí, počas troch šícht denne.

14. Nájdete tu 34 svetových pamiatok UNESCO

Mexiko je domovom viacerých miest, zaradených do zoznamu svetového dedičstva. V súčasnosti je v UNESCO zapísaných 34 miest. V zozname sa nachádzajú napríklad historické centrá miest Guanajuato, Mexico City či Puebla, spolu s desiatkami starobylých ruín, polia agávy v Tequile v štáte Jalisco i „veľrybie útočisko El Vizcaíno“ v štáte Baja California Sur. Stoja určite za vašu návštevu!

15. Mexiko je domovom jedného zo siedmich divov sveta

Aj keď zoznamov siedmich divov sveta existuje hneď niekoľko, pravidelne sa medzi nimi vyskutujú i mayské ruiny a archeologické nálezisko Chichen Itza. Zo starobylého mayského slávnostného mesta na polostrove Yucatán ostali dnes zrúcaniny. Lokalita je známa tým, že sa na schodoch jeho veľkej pyramídy El Castillo objavuje v deň zimného slnovratu tieň hada.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore