Nájdeš nás aj na:

Novinky

Zátoku Maya Bay známu z filmu Pláž otvorili len prednedávnom a už ju opäť zavrú. Tu je dôvod

Zátoku Maya Bay známu z filmu Pláž otvorili len prednedávnom a už ju opäť zavrú. Tu je dôvod

Po takmer štyroch rokoch uzatvorenia zátoky Maya Bay v Thajsku a jej opätovného otvorenia prichádza ďalšia uzávera. Pláž, ktorú preslávil film Beach v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom, bude čoskoro opäť uzatvorená a to pre nadermný počet turistov, ktorí sú aj naďalej hrozbou pre tamojšiu faunu a flóru. Informuje tom portál Traveloffpath. Nová uzávera by mala trvať len niekoľko mesiacov.

Reklama

300-tisíc turistov od začiatku roka

Thajské autority uviedli, že od opätovného otvorenia zátoky navštívilo Maya Bay už viac ako stotisíc turistov, ktorí prispeli do cestovného ruchu približne 20 miliónmi bahtov. Udialo sa tak aj pod podmienkou dodržania obmedzeného počtu ľudí – 380 návštevníkov za hodinu. Krajina sa však bojí ekologickej katastrofy a tak aj napriek značným ziskom plánuje opätovné uzavretie oblasti.

Rozhodnutie o uzatvorení pláže prišlo tento týždeň, očakáva sa, že k zavretiu dôjde počas letných mesiacov august až september, ktoré nie sú považované za hlavnú turistickú sezónu. To by malo postačiť na revitalizáciu oblasti.

Vstup do Maya Bay stojí aktuálne 400 bahtov (približne 11 EUR).

Popularita Maya Bay znamenala takmer jej skazu

Dramatické krasové útesy, jemnučký biely piesok a tyrkysové more je Maya Bay skutočným tropickým rajom. Je súčasťou národného parku Hat Noppharat Tara – Mu Ko Phi Phi. Popularita tohto miesta bola najväčšia v roku 2018, kedy ho odhadom navštívilo 6000 ľudí každý deň. Maya Bay sa však stala tak trochu obeťou vlastnej popularity.

maya bay

Zátoka 15 metrov široká a 250 metrov dlhá, teda relatívne malé miesto, už v minulosti nezvládala návaly turistov a s tým spojené odpadky, poškodenú flóru, vystrašené zvieratá či kotvy lodí, ktoré poškodili polovicu miestnych koralov. Domácim sa tento spôsob turizmu prestal páčiť, a tak Maya Bay v roku 2018 prvýkrát uzatvorili.

Pôvodne zodpovedné osoby plánovali, že uzávera potrvá 4 mesiace. Postupne si však uvedomili, že na regeneráciu prírody v zátoke bude potrebný omnoho dlhší čas, ako len pár mesiacov.

Zátoka dostala kvôli ochrane aj nové pravidlá

Po uzatvorení Maya Bay dôkladne vyčistili, zasadili nové stromy, rastliny a koraly. Ďalšou súčasťou obnovy bolo zavedenie novej infraštruktúry v zátoke aj jej okolí. Postavili tu chodník, ktorý by mal obmedziť poškodzovanie piesku a rastlín. Do zátoky Maya Bay tiež imiestnili plávajúci prístav za krasovými útesmi, čo znamená, že lode už nebudú môcť kotviť v samotnej zátoke.

maya bay

Najdôležitejšou zmenou bolo, že park obmedzí počet návštevníkov v Maya Bay. Môže sem príst len 300 ľudí v rámci 7 alebo 8 vstupov denne medzi 10. a 16. hodinou. V konečnom dôsledku tak bude počet návštevníkov obmedzený približne 3000 ľudí denne, čo je menej ako v minulosti.

Príroda z uzatvorenia Maya Bay vyťažila

Počas uzatvrenia pred ľuďmi sa zátoke naozaj darilo obnoviť faunu aj flóru. Na pohľad nedotknutá príroda v Maya Bay je veľkým kontrastom v porovnaní s tým, ako vyzerala v roku 2018. Vrátili sa sem aj zvieratá, ktoré zachytila podmorská kamera. Vedci, ktorý obnovu života v zátoke skúmali, narátali 100 žralokov čiernohrotých. V roku 2018 ich tu bolo len 6.

maya bay
Zdroj: Facebook Hatnoppharatthara.Nationalpark 
maya bay
Zdroj: Facebook Hatnoppharatthara.Nationalpark 

Akciové letenky do Thajska

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Krásna Menorka na leto od 50€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky2 dni dozadu
Barcelona volá: Leť z Viedne na jeseň od 45€! https://t.co/RB0m4l4L2b #letenky2 dni dozadu
PECKA DŇA: Romantický pobyt na Zámku Vígľaš s polpenziou, wellnessom a prehliadkou za 219€ (využi HAPPY HOUR zľavu) https://t.co/ov9HJmMhQl #dovolenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: 5 dní na Menorke s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 289€ https://t.co/9wM4wpOK5R #dovolenky2 dni dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 659€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky2 dni dozadu
Chystáš sa na najväčší ostrov Grécka? Tieto tipy budeš na Kréte potrebovať https://t.co/r403GRZIAn #cestopisy2 dni dozadu
10 miest, ktoré treba zažiť v Krakove (+letenky na jeseň od 43€) https://t.co/GIBPuVpp9B #cestopisy2 dni dozadu
Pribskô, Hills aj Hotel Pošta. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 129€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky2 dni dozadu
LACNÉ LETENKY: Brusel, Viedeň, Košice a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky2 dni dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste tieto tipy na hotely 2022 https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore