Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zanzibar: Tipy, ako si užiť dovolenku naplno a neminúť celú výplatu

Zaujíma vás, čo je za luxusnými rezortmi, aká je skutočná Afrika, chceli by ste vedieť, či Zanzibar stojí zato? Ľudia sa tu neponáhľajú, každý má čas a vás premkne pocit, že nič nie je problém. Hakuna Matata, ide sa dovolenkovať!

Reklama

Čoraz viac cestovateľov sa na nás obracia s otázkami ohľadom tohto exotického raja. Pravidelne radíme, kedy sa Zanzibar najviac oplatí, ktoré pláže stoja za to, aj či sú miestne klinčeky naozaj extra klasa. A preto sme sa s kolegyňou rozhodli vydať sa preskúmať ostrov korenia na vlastnú päsť.

A ako to dopadlo? Päť dní dobrodružstva, vozenia sa lokálnymi rozheganými autobusmi, nie veľmi fungujúcej wi-fi a tých najkrajších zážitkov, ktoré z dvoch kolegýň spravili super kamošky. Toto je 10 dôvodov, prečo sme sa do Zanzibaru úplne zamilovali:

1. Pláže ako v raji a miznúci oceán

Zanzibar má dokonalé pláže. Kilometre a kilometre bieleho piesku, ktorý je tak jemný, že pripomína múku a do toho Indický oceán v neuveriteľných odtieňoch tyrkysovej. Úplnou špecialitou a prírodným divadlom na Zanzibare je príliv a odliv. Na niektorých miestach more ustúpi až o niekoľko stoviek metrov. Na jeho mieste tak zostanú iba plytké „bazény“ s kopou krásnych mušlí, morských hviezdic a rias, ktoré domáci zbierajú a následne varia. O pár hodín sa však oceán vráti a to taký teplý, že sa budete cítiť ako v termálnom bazéne.

dovolenka zanzibar

Pláž Bwejuu na východnej strane ostrova je známa vysokánskymi palmami a menšími roztrúsenými hotelmi. Ak preferujete súkromie, menej turistov a nerušené dlhé prechádzky, toto miesto je pre vás ako stvorené. V zimných mesiacoch more vyplavuje riasy, čo nám ale vôbec neprekážalo.

dovolenka zanzibar

Ak budete z Bwejuu pokračovať po pobreží južnejšie, narazíte na pláž Paje. Je tu výrazne viac mladých ľudí, barov, obchodíkov a naozaj veľa kite-surferov. Ak by ste tento šport radi vyskúšali, Paje má ideálne podmienky – výber inštruktorov, škôl a plytké more.

dovolenka zanzibar
Ak pred cestovaním na vlastnú päsť uprednostňujete bezstarostnú kúpu dovolenkového balíčka, väčšina známych a kvalitných rezortov sa nachádza na pláži Kiwengwa. Dobré služby, krásne more a bohatý výber hotelov.

Najznámejšia a najobľúbenejšia pláž ostrova je úplne na severe a volá sa Nungwi. More má krásnu tyrkysovú farbu, odliv a príliv nie sú tak výrazne ako na východnej strane ostrova a nie sú tu skoro žiadne riasy. Pochopiteľne tu stretnete oveľa viac turistov ale na kilometrových plážach je dosť miesta pre všetkých. Pár kilometrov od Nungwi je pláž Kengwa, kde je viac rezortov a drahších hotelov. Každý mesiac sa tu organizujú populárne Full Moon Parties.

dovolenka zanzibar

Radi by ste objavovali menej známe zákutia? Žiaden problém, na celom ostrove je viac než 25 pláži, a preto určite objavíte svoju srdcovú.

2. Príbehy, z ktorých vás bude mraziť

Zanzibar má mimoriadne zaujímavú ale tienistú históriu. V 15. storočí bol spolu s veľkou časťou východnej Afriky portugalskou kolóniou. Európsku nadvládu neskôr vystriedal Omán, ktorý si ostrov podmanil. Dlhé desaťročia bol Zanzibar centrom obchodu s otrokmi pre celú oblasť Indického oceánu, Blízkeho východu, až po Indiu. Ženy, muži, ale aj deti z rôznych afrických krajín boli nútení opustiť svoje domovy a cez trh priamo na Zanzibare boli za desivých podmienok predávaní ďalej do otroctva.

Návšteva Slave Market v Stone Town je povinná jazda pre každého, kto chce pochopiť pravú podstatu tohto ostrova. V rámci areálu môžete využiť anglicky hovoriaceho sprievodcu, ktorý vám toto miesto priblíži. Navštívite niekdajšie cely, v ktorých boli držaní otroci, pochopíte, prečo je v rámci areálu krásne zdobený anglikánsky kostol a zaujímavá výstava vám predostrie desivé príbehy, ktoré sa tu ani nie 150 rokov dozadu odohrávali.

Podľa oficiálnych záznamov prešlo cez „slave market“ v zanzibarskom Stone Town až milión otrokov, neoficiálne zdroje uvádzajú oveľa vyššie čísla.

dovolenka zanzibar

3. Po stopách korenín, banánov a parfúmov

Jedna z najznámejších atrakcií na Zanzibare je takzvaná Spice Tour. Vydáte sa na lokálnu plantáž a uvidíte „zákulisné tajomstvá“ ako sa pestujú a spracovávajú jedny z najlepších korenín na svete. Zanzibar je právom prezývaný ostrov klinčekov a vanilky. Ale pri týchto dvoch to nekončí – ideálna klíma v kombinácii s veľmi úrodnou pôdou tvoria priam dokonalé podmienky na pestovanie hocičoho.

Zistíte, ako vyzerajú kávové bôby, keď sú ešte na strome, že „peper“ je len jeden a jeho farba závisí od zrelosti a spracovania, uvidíte z čoho sa vyrába jód, že muškátový oriešok vyzerá ako malý Spiderman a pochopíte aj to, prečo sú domáci obyvatelia zdraví a nepotrebujú k tomu žiadne lieky.

Spoznáte silu klinčekového biznisu, z ktorého sultán svojho času zarábal viac ako z neslávneho obchodu s otrokmi a dodnes je kontrolovaný štátom, ktorý môže byť jeho jediný vývozcom.

dovolenka zanzibar

Niektoré farmy majú v rámci svojho programu ochutnávku zanzibarských jedál dochucovaných tými najčerstvejšími koreniami. Naši sprievodcovia nám prichystali zábavnú ochutnávku najrôznejších ovocí a po skvelom ananáse a mangu, menej skvelom „dragon fruit“ a troch rôznych druhoch banánov nám miestny frajer vyliezol asi na 30 metrov vysokú palmu a priniesol čerstvé kokosy. A to všetko za veselého spevu!

Ďalší bonus je, že babke domov nemusíte ako darček nosiť magnetku alebo šálku z mušlí – viac sa poteší balíčku pravých afrických klinčekov, škorice, vanilkovej kávy alebo miestnemu parfúmu – voňajú úžasne a ich prísady primiešavajú aj drahé značky.  🙂

4. Kamenné mesto

Súčasťou hlavného mesta Zanzibar City je aj historické centrum prezývané Stone Town, ktoré dodnes dýcha atmosférou koloniálnej minulosti. Ošarpané ale honosné paláce a úzke uličky, v ktorých sa ľahko stratíte, vám navodia pocit, že sa prechádzate po meste starobylej Perzskej ríše. Čas sa tu, ako všade na Zanzibare, akosi zastavil. Jednou z najznámejších stavieb je House of Wonders (Dom zázrakov), v ktorom za bežných okolností môžete navštíviť zanzibarské múzeum. My sme toľko šťastia nemali, keďže v čase našej návštevy interiér sultánovho paláca čakal na svoj ďalší osud – prepadla sa na ňom strecha a vstup nebol povolený. Pikoškou je, že išlo o prvú budovu vo východnej Afrike, ktorá mala výťah.

dovolenka zanzibar

Hneď vedľa House of Wonders sa neprehliadnuteľne pýši stará arabská pevnosť Old Fort, ktorá slúžila ako obranná bašta. V súčasnosti to v pevnosti skutočne žije – vnútro je prerobené na veľký amfiteáter, kde sa pravidelne konajú rôzne hudobné či filmové festivaly.

Pri prechádzke ďalej po nábreží narazíte na orientálny palác, kde sídli Palace Museum. Múzeum pokojne vynechajte z itinerára, nestojí veľmi za to. Trochu bizarné miesto s ošumelým dobovým nábytkom nám však vyčarilo úsmev na tvári – v jednej z miestností sme naďabili na obraz uhorského cisára a kráľa Franza Józefa. 🙂

Pokračujúc týmto smerom narazíte na Old Dispensary (starú ošetrovňu). Má výrazne indický štýl a je to najkrajšia budova v celom meste. Pri prechádzke mestom narazíte na každom kroku na nádherne, bohato zdobené a vyrezávané dvere. Niektoré majú v strede desivo vyzerajúce ostne. Znamená to, že dom patril zámožnej indickej rodine. Aj keď na Zanzibare ostne nemali praktické využitie, v Indii slúžili na ochranu pred nahnevanými slonami.

dovolenka zanzibar

Najznámejšou pamiatkou v Stone Town je Slave Market, miesto, ktoré bolo svedkom najtemnejšej etapy v dejinách ostrova. Ako sme už spomínali, Zanzibar fungoval ako najvýznamnejšie trhovisko s otrokmi pre celú oblasť Indického oceánu. V areáli nájdete dojemný pamätník, bývalé cely, kde sa za stiesnených podmienok tlačili desiatky ľudí, zaujímavú výstavu, ale aj významný anglikánsky kostol. Aj keď vám z návštevy tohto miesta možno bude naskakovať husia koža, ide o významnú časť histórie celého afrického kontinentu, ktorá sa odohrávala ani nie 150 rokov dozadu, a preto si zaslúži pozornosť.

dovolenka zanzibar

Pár uličiek ďalej sa nachádza známe trhovisko – Darajani Bazaar. Ak chcete zažiť niečo veľmi typické a lokálne, určite ho navštívte. Na vnemy silný zážitok je hlavne jeho rybí trh. Sardinky, tuniaky, krevety, chobotnice a ďalšie potvory, ktorých meno nepoznáme, pohádzané na kamenných pultoch, medzi nimi sediaci alebo ležiaci predajcovia a príšerný smrad rybaciny do toho. Našou hygienickou kontrolou by to asi neprešlo, ale zážitok je to stobodový. Hneď vedľa nájdete trh s mäsom, ovocím, koreninami alebo lokálnymi výrobkami. Niečo ako naše farmárske trhy, ale na africký spôsob. Jednoducho estráda farieb, pachov a hluku. 🙂

dovolenka zanzibar

Pri potulkách po Stone Town pravdepodobne natrafíte na rodný dom frontmana skupiny Queen – Freddieho Mercuryho. Spevák perzského pôvodu prežil v meste prvých 17 rokov svojho života, rodina sa neskôr presťahovala do Veľkej Británie. Fajn, že jeho dom uvidíte, ale nečakajte žiaden zázrak – pár fotiek a hotel, ťažiaci zo spevákovho mena.

V meste je plno reštaurácií, v ktorých môžete ochutnať miestnu kuchyňu. My sme si dali zanzibarské špeciality v reštaurácii Lukmaan Restaurant. Chutné jedlo, chaotická atmosféra, cena asi 2 doláre na osobu a ulica s názvom Under the Baobab Tree. Proste ďalšia trefa do čierneho.  🙂

Najlepším kulinárskym zážitkom je však street food na trhu, ktorý sa koná každý deň po súmraku vo Forodhani Gardens. Je lákadlom pre turistov, ale aj neodolateľné miesto pre domorodcov, ktorí si tu radi doprajú „ľahkú večeru do ruky“. Skvelý sea food, čerstvé ovocie, rôzne špecialitky a neopísateľná atmosféra.

dovolenka zanzibar

Stone Town je krásna zmes Afriky a Orientu so štipkou (väčšou štipkou) neporiadku a chaosu, labyrint uličiek, či jedno veľké trhovisko týčiace sa na koralovej skale. Ak sa rozhodnete pre dovolenku na Zanzibare, Stone Town, vyhlásený za Svetové dedičstvo UNESCO, nemôžete vynechať.

5. Opičky a ich záhadný prales

Ďalšou zastávkou, ktorú vrele odporúčame, je národný park Jozani Forest. Nažívajú si tu endemitické opičky z druhu červený colobus. Nemusíte mať ani extra dávku šťastia – pri návšteve je takmer isté, že colobusov uvidíte. Nie sú plaché, vyzerá, že sa radi fotia a na rozdiel od drzých opičiek v iných kútoch sveta, sa vám nebudú pokúšať vychmatnúť fotoaparát z rúk. 🙂

dovolenka zanzibar
V krásnej džungli, po ktorej sa spolu so sprievodcom vydáte, nájdete úžasné rastliny, palmy, maličké žabky, motýle, nevábne stonožky, ale aj divé prasiatka a takzvané bushbabies – niečo ako malé lemury. Domáci veria, že hlboko v džungli stále žije takmer vyhynutý leopard.

Najkrajším zážitkom v rámci Jozani Forest bol pre nás mangrovníkový les. Korene týchto zvláštnych stromov vyzerajú ako zo strašidelnej rozprávky a vy sa nimi budete kochať pri prechádzke po drevených lávkach. Mangrovníky sú jedny z mála stromov, ktoré dokážu čerpať živiny z morskej vody a prebytočné minerály jednoducho vylúčia. V blate medzi koreňmi sa motajú veľké farebné kraby a je tu množstvo vtáctva a hmyzu.

dovolenka zanzibar

6. Podmorské divadlo

Radi by ste sa zažili, čo Zanzibar skrýva pod hladinou? Žiaden problém – voda je taká priezračná, že pokojne dovidíte až do hĺbky 60 metrov. Ostrov má množstvo koralových útesov, na ktorých to poriadne žije. Chobotnice, murény, barakudy, morské koníky a hviezdice sú preto zábavným divadlom aj pre začiatočníkov. Najznámejším miestom na šnorchlovanie je Mnemba Island, na ktorý sa organizuje množstvo výletov, najmä z pláže Nungwi. Nádherným zážitkom je aj potápanie sa v oceáne s delfínmi. Tento výlet je dostupný z väčšiny miest a hotelov.

dovolenka zanzibar

7. Najstarší a najťažší obyvatelia

Iba pol hodinu loďkou od Stone Town je ostrov Changuu, častejšie však prezývaný Prison Island. Pôvodne mal slúžiť ako väzenie pre vzdorujúcich otrokov a istý čas bol využívaný aj ako karanténa pre pacientov so žltou zimnicou. Toto síce neznie trikrát lákavo, Prison Island je napriek tomu najobľúbenejším cieľom mnohých turistov. Lákajú ich nádherné lagúny s tyrkysovým morom, orientálna pevnosť ale najmä jej obyvatelia. Na Changuu žije v rezervácii asi stovka korytnačiek obrovských, s ktorými sa môžete fotiť, kŕmiť ich alebo im masírovať krk. Niektoré majú vyše sto rokov a vážia až dvesto kíl. Koralový útes okolo ostrovu je zase fajn miestom na potápanie.

dovolenka zanzibar

8. Masajskí bojovníci

Stačí pár minút na pláži a určite stretnete skupinku masajov. Spoznáte ich jednoducho – majú typický červený odev, palicu v ruke a biele ozdoby. Niektorí sú veľmi milí, iní mierne otravní. Pôvodne išlo o bojovníkov zo starého kmeňa v Keni a na severe Tanzánie. Masajovia na Zanzibare často nepochádzajú z týchto dedín, aj keď to radi o sebe tvrdia. Živia sa predajom rôznych náramkov, náhrdelníkov a suvenírov.

dovolenka zanzibar

Nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí turistom počas dovolenky radi poskytnú svoje sprievodcovstvo. Túto ponuku by sme vám však neodporúčali využiť. Keďže nepochádzajú priamo z ostrova, nedajú vám tie najlepšie tipy, ich služby sú často predražené a nie úplne seriózne. Vysokí masajovia s farebnými slnečnými okuliarmi a širokým úsmevom ale každopádne patria k zanzibarským plážam, tak ako biely piesok a tyrkysové more.

dovolenka zanzibar

9. Ako chutí pravý Zanzibar?

Keď chcete spoznať pravý Zanzibar, vyberte sa ho objavovať mimo hotelový rezort a ideálne na vlastnú päsť. Po ostrove prepravujú miestne autobusy, nazývané aj dala-dala. Niekedy natrafíte na otvorený nákladiak s lavicami, inokedy na minibus. Pripravte sa na divokú jazdu, budete natlačení s domácimi a na klímu zabudnite. Aj keď to možno neznie trikrát vábne, je to úžasný zážitok, ktorý sme si úplne zamilovali. Dlhšia cesta stojí 2000 TZS (približne 1 USD), kratšie trasy zvládnete aj za 500 TZS. Cestovný poriadok alebo označené zastávky však nečakajte. Dala-dala jazdí vtedy, keď sa naplní, keď ho zbadáte sa blížiť, zúrivo naňho mávajte a keď potrebujete vystúpiť, kričte na vodiča.

dovolenka zanzibar

Vraví sa, že keď chcete spoznať krajinu, začať musíte miestnou kuchyňou. Tá zanzibarská je naozaj výborná. Veľa rýb, mäsa, čerstvej zeleniny a ovocia, do toho indický a orientálny vplyv so skvelými koreninami. Mnoho jedál je dochutených kari, kokosovým mliekom a podáva sa s ryžou, ktorá sa pripravuje na rôzne spôsoby a príchute. Skúste ochutnať urojo (urodžo) – hustá kyslá polievka, mishkaki – marinované kúsky mäsa, pečené a podávané na ražni, pečený zelený banán, ktorý sa jedáva na slaný spôsob ako u nás zemiaky alebo špeciálnu zanzibarskú pizzu. Ako dezert sú super kúsky sušeného ovocia obaľované v prášku zo stromu baobabu.  Chutia dosť netradične – niečo medzi sladkým, kyslým a pikantným.

dovolenka zanzibar

Život ľudí na Zanzibare vám príde ako z iného storočia. Mnoho domov stále nemá zavedenú elektrinu ani tečúcu vodu, perie sa v rukách a ľudia vlastnia veľmi málo. Ženy nosia veci na hlavách, deti sa spolu hrajú a vyčíňajú v blate a na trhu sa často obchoduje bez peňazí – tovar za tovar. Na cestách bežne stretnete káričky ťahané somármi, domáci sa vozia na bicykloch po pláži, zbierajú mušle a riasy aby ich doma uvarili a pochutili si. Nikam sa neponáhľajú, sú priateľskí a aj keď to často nemajú ľahké, veľa sa usmievajú. Životné krédo na Zanzibare? Hakuna Matata – žiaden problém!

dovolenka zanzibar

10. Do Tanzánie za skutočnou Afrikou

Ak sa na Zanzibar chystáte na viac dní a chcete si priniesť domov maximum zážitkom, vydajte sa spoznať skutočnú Afriku na pevninu – do Tanzánie. Do hlavného mesta Dar es Salaam sa dostanete letecky alebo trajektom za pár hodín. Existuje množstvo cestovných agentúr, ktoré vám sprostredkujú výlet zo Zanzibaru, priamo na safari do slávnych národných parkov Ngorongoro či Serengeti. Našim horúcim tipom je však možnosť niekoľkodňovej zastávky počas letu naspäť priamo pod Kilimandžárom. Medzi vaše zážitky tak pribudne zdolanie najvyššej hory Afriky.

dovolenka zanzibar

Kedy sa vydať na Zanzibar?

Ostrov má úžasné tropické počasie takmer počas celého roka. Horúce dni sú vďaka príjemnému pofukovaniu úplne znesiteľné, oceán je tu teplý a pokojný a mikinu vám nebude treba ani večer. Od apríla do mája sa síce vyskytuje veľa dažďov, ale nájdu sa aj takí, ktorí toto obdobie bez turistov priamo vyhľadávajú.

Všetky praktické tipy z našej cesty, vrátane leteniek na Zanzibar, vám prinášame v špeciálnom článku.

dovolenka zanzibar


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (17 votes)
Komentáre
Hore