Nájdeš nás aj na:

Novinky

Rakúšania zaviedli novú ekologickú taxu. Letenky z Viedne môžu zdražieť

Rakúšania zaviedli novú ekologickú taxu. Letenky z Viedne môžu zdražieť

Rakúska vláda včera ohlásila záchranný balík pre ich vlajkového dopravcu Austrian Airlines a oznámila tiež viaceré opatrenia spojené s reguláciou trhu. Najväčším prekvapením je zavedenie tzv. anti-dumpingového pravidla pri letenkách, informuje o tom portál Slovakaviation.sk.

Reklama

Nové opatrenie presadila rakúska Strana Zelených, ktorá chce bojovať s veľmi lacným lietaním a snaží sa všetky krátke trasy presunúť na železnicu.

Zjednotili ekologické taxy

Rakúsko s okamžitou platnosťou zjednotilo tzv. eko taxy na všetkých letiskách. Tá bola doposiaľ rozdelená na tri úrovne a to podľa dĺžky letu. Pri krátkych letoch letecké spoločnosti platili 3,50 eura, pri stredne dlhých letoch 7,50 eura a pri diaľkových letoch 17,50 eura.

Po novom sa za všetky lety platí ekologický poplatok 12 eur avšak s výnimkou veľmi krátkych letov, kde sa bude platiť jednotný poplatok 30 eur. Za veľmi krátke lety sa považujú tie so vzdialenosťou kratšou ako 350 kilometrov.

Toto ustanovenie môže byť likvidačné pre niektoré spojenia, všíma si portál Slovakaviation.sk: „Kým linka Viedeň – Košice je s odretými ušami nad 350 km limitom, spojenia ako Viedeň – Praha či Viedeň – Budapešť sú kratšie ako rakúskou vládou stanovený limit.“

Koľko budú stať letenky po novom?

Suma letenky by už po novom nemala byť nižšia ako suma letiskových poplatkov. Pri odletoch z letiska Viedeň tieto nové poplatky predstavujú približne 40 eur. Žiaden dopravca by teda nemal ponúkať lety za menej ako túto sumu.

Doposiaľ sme boli svedkami veľmi lacných leteniek za 10 eur, letecká spoločnosť LEVEL dokonca ponúkala niekoľkokrát aj letenky za 1 cent. Dopravcovia tak už v minulosti ponúkali letenky za dumpingovú cenu a doplácali za každého cestujúceho, ktorý letenku za túto sumu zakúpil.

Ak budú chcieť letecké spoločnosti ponúkať letenky lacnejšie než 40 eur, budú musieť siahnuť omnoho hlbšie do vrecka.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

LIMITOVANÁ PONUKA: New York z Budapešti koncom roka za 299€! https://t.co/Royh1vRpeO2 dni dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj pobyt na 3 noci, jednu dostaneš grátis https://t.co/jVYgZ69JDa #dovolenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky2 dni dozadu
Slovinsko zaradilo Česko na tzv. žltý zoznam krajín – karanténa pri vstupe povinná https://t.co/D86hM3ASaR #novinky2 dni dozadu
Seychely teraz s 5*Qatarom za peckové ceny! Letenky od 599€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky2 dni dozadu
Bangkok v top sezóne od 429€! Letíš z Viedne alebo Budapešti https://t.co/E1R4YgOmsP #letenky2 dni dozadu
O tom, ako vznikol najfantazijnejší festival na Slovensku https://t.co/i3r6euYTzB #novinky2 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Tipy na letné výlety pohodlne autobusom z Bratislavy za pár eur https://t.co/VBghs9cTUU #novinky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore