Nájdeš nás aj na:

Novinky

Turbulencie: 8 vecí, ktoré by ste o nich mali vedieť

Turbulencie: 8 vecí, ktoré by ste o nich mali vedieť

Turbulencie patria k tým nepríjemnejším zážitkom z lietania. Niekedy sú tak jemné, že ak by nebolo rozsvieteného bezpečnostného pásu nad našimi hlavami, ani by sme si ich nevšimli. Tie silnejšie však môžu nahnať strach aj skúsenému pasažierovi. Piloti a experti na leteckú dopravu však odkazujú, že štatisticky turbulencie nebezpečné nie sú a pri správnej prípave a postupe sa dajú ľahko zvládnuť. Tu je niekoľko faktov, ktoré by ste o nich mali vedieť:

Reklama

1. Turbulencie sú vo všeobecnosti celkom neškodné

Turbulencie sú relatívne bežné a väčšinou neškodné, hoci sa tak nemusí na prvý pohľad zdať. Existuje mnoho stupňov a druhov turbulencií, ktoré môžu byť spôsobené vzostupnými a zostupnými prúdmi búrok, prúdmi teplého vzduchu alebo turbulencie z rýchlo meniacej sa rýchlosti vetra či smeru.

2. Úrazy spôsobené turbulenciou sú zriedkavé

FAA (Federal Aviation Administration) hovorí, že zaznamenali približne 58 úrazov následkom turbulencie ročne. Dve tretiny z toho sú letušky alebo pasažieri, ktorí neboli pripútaní. Symboly vyzývajúce na pripútanie nie sú len pro-forma a naozaj sa vyplatí ich rešpektovať.

3. Piloti vedia, kedy sa to stane

V mnohých prípadoch vedia piloti o turbulencii vopred. Práve vtedy rozsvietia symbol bezpečnostného pásu. Pomáha im predletová predpoveď počasia, kokpitový radar a správy z okolitých lietadiel.

4. Čistá turbulencia je iný príbeh

Tzv. čistá turbulencia je najnebezpečnejšia. Keďže sa vyskytuje v bezoblačnej oblohe s perfektnou viditeľnosťou, nemôže byť predvídaná ani radarom zachytávajúcim zmeny počasia. Počas takejto turbulencie má posádka veľmi málo času na to, aby upozornila cestujúcich. Nárast takýchto druhov turbulencií je spôsobený klimatickými zmenami.

5. Turbulencia nespôsobí pád lietadla

Hoci sa niekedy môže zdať, že lietadlo v následku turbulencie každú chvíľu padne, takáto extrémna situácia nastane len veľmi zriedka. „Lietadlá sú výrabané tak, aby dokázali zniesť veľa trestov,“ povedal Patrick Smith, autor knihy Cockpit Confidential.

6. Piloti sú na to trénovaní

Aby sa dokázali turbulenciám vyhnúť. piloti podrobne študujú vzorce počasia, učia sa plánovať vopred a zvoliť najlepšiu cestu pred každým letom. Mnohí piloti sa v znepokojujúcej situácii snažia cestujúcim priamo prihovoriť, vysvetliť čo sa deje a upokojiť ich.

7. Laserom proti turbulenciám

Aerolinky testujú technológiu, ktorá by mala lietadlám pomôcť celkom sa vyhnúť turbulencii vďaka ultrafialovým laserom. Tie by mali vysielať impulzy do vzduchu pred lietadlom.

8. Pomôže ti pero

Kapitán Ron Nielsen, pilot a veterán leteckého priemyslu, ktorý vyučuje na hodinách strachu z lietania, odporúča pri turbulencii zamestnať myseľ spôsobom, na aký nie je zvyknutá: „Chyťte pero do ruky, s ktorou bežne nepíšete a snažte sa napísať vaše meno. “

zdroj informácií: cntraveler.com

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Thajsko dnes zatvára hranice pre všetkých cudzincov https://t.co/KjLWUT1x6a #novinky1 týždeň dozadu
RegioJet spúšťa mimoriadne autobusové linky z Európy do ČR https://t.co/ScXTqh5q7x #novinky1 týždeň dozadu
15 najlepších cestovateľských filmov všetkých čias https://t.co/MHirDKcbFc #cestopisy1 týždeň dozadu
Prvá repatriácia Čechov z Thajska bude v nedeľu 29. marca. Prihlásiť sa môžu aj Slováci https://t.co/3gU7RWOQgM #novinky1 týždeň dozadu
Lietadlá Ryanair zostanú zrejme uzemnené až do júna https://t.co/T5nDMbApeR #novinky1 týždeň dozadu
Wizz Air zruší všetky lety z Viedne do 1. mája 2020 https://t.co/GZVCnE29xd #novinky1 týždeň dozadu
Turecko pozastavuje lety a sprísňuje podmienky tranzitu https://t.co/1uJsydrqwD #novinky1 týždeň dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky1 týždeň dozadu
Emirates dočasne stopnú väčšinu letov https://t.co/w2sjQRV59r #novinky1 týždeň dozadu
Repatriácia Slovákov zo Švédska prebehne v nedeľu 29. marca https://t.co/FazptMvIZz #novinky1 týždeň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore