Nájdeš nás aj na:
Londýne

Cestopisy

TOP 15 miest v Londýne, ktoré stoja za to + tip na lacné letenky

Londýn patrí medzi tie mestá, ktoré majú čo ponúknuť, snáď naozaj každému. Mesto plné histórie, ale i kultúrnej rozmanitosti si zamilujete. Rušné centrum mesta plné pubov, pred ktorými zväčša postávajú miestni v oblekoch s pivkom v ruke, viete v slnečné dni rýchlo vymeniť za pokojné miestne parky ako stvorené na piknik či prechádzku. Záleží len na vás, akú stránku Londýna chcete objavovať. V tomto článku vám predstavím mojich 15 tipov na miesta, ktoré by ste mali určite vidieť, ak ste v Londýne prvý raz. 🙂

Reklama

Akciové letenky do Londýna

Miesta, ktoré musíte vidieť v Londýne

1. NOTTING HILL A PORTOBELLO ROAD

Londýn v sebe skrýva veľa pekných mestkých častí, medzi ktoré jednoznačne patrí aj Notting Hill. Tento názov vám môže byť povedomý práve z rovnomenného filmu, pre ktorý je príznačný modrý obchodík s knihami o cestovaní. Ten môžete obdivovať práve na ulici Portobello Road, na ktorej sa každý deň konajú trhy s oblečením, starožitnosťami, šperkami či jedlom. Určite sa sem choďte pozrieť. Najviac stánkov tu nájdete práve cez víkend.

Londýne

2. LITTLE VENICE

Neďaleko už spomínanej Portobello Road sa nachádza čať mesta známa aj ako Little Venice. Jej ústredným motívom je, ako inak, kanál plný malých osobných lodí, kaviarní a okolitej prírody. Ide o ideálne miesto, ak chcete ujsť od mestského ruchu a len tak sa poprechádzať.

Londýne

3. HYDE PARK A KENSINGTONSKÉ ZÁHRADY

Hyde Park patrí medzi najväčšie parky v Londýne. Jeho súčasťou sú Kensingtonské záhrady, niekoľko fontán, jazero či Dianin pamätník. Môžete tu stretnúť veľa miestnych, ktorí si do parku chodia zabehať alebo na prechádzku so psom.

Londýne

4. PICCADILLY CIRCUS

Piccadilli circus je jednoznačne najznámejší dopravný uzol v Londýne, ktorý môžete poznať z rôznych filmov. Vďaka neónovým reklamám je často označovaný za malý Time Square. Večer je plný miestnych tanečníkov, ktorí zabávajú turistov, ale i miestnych.

Londýne

5. TRAFALGAR SQUARE

Námestie plné historických pamiatok, múzeií či galérií je pomenované podľa bitky pri Trafalgare. Jeho asi najvýraznejším bodom je socha admirála Horatia Nelsona, ktorý bol námorným veliteľom počas spomínanej bitky.

Londýne

6. BUCKINGHAM PALACE

Na zozname miest, ktoré nesmiete vynechať, pri návšteve Londýna, nesmie chýbať všetkým dobre známy Buckinghamský palác. Nakoľko ide o sídlo kráľovskej rodiny, vstup do vnútorných priestorov je veľmi obmedzený. Niektoré miestnosti sú však verejnosti prístupné počas augusta a septembra.

Buckingham palace

7. WESTMINSTER ABBEY

Ďalšou zastávkou je Westminster Abbey alebo aj Westminsterské opátstvo. Môžeš ho nájsť neďaleko Westminsterského paláca, ktorý slúži ako sídlo britského parlamentu. Budovu opátstva určite poznáte z televíznych prenosov, korunovácií, kráľovských svadieb či pohrebov anglických panovníkov.

Westminster Abbey

8. ELIZABETH TOWER – BIG BEN

Medzi neodmysliteľné pamiatky na vašom bucket liste nesmie chýbať Big Ben alebo po novom Elizabeth Tower. Ide o tretiu najväčšiu zvonicu na svete a spolu s parlamentom a London Eye vytvára táto stavba ikonickú panorámu Londýna. Ak chcete mať krásnu fotku, ako z pohľadnice, choďte na druhú stranu Temže. Odtiaľ sa vám naskytne krásny výhľad práve na samotnú vežu. 

BIG BEN

9. LONDON EYE

London Eye je obľúbená hlavne u turistov, ktorí si chcú užiť výhľad na Temžu a mesto. Podľa môjho názoru sú v Londýne miesta s krajším výhľadom a za menej peňazí. Ak ste však rohodnutý sem ísť, pamätajte, že nie ste jediný a lístky si kúpte online na webovej stránke. Cená lístka je £32,50.

London Eye

10. MILLENIUM BRIDGE & ST. PAUL’S CATHEDRAL

Jeden z ikonických výhľadov na katedrálu Sv. Pavla môžete objaviť práve na moste Millenium Bridge. Ide o most, ktorý môžete poznať z filmu o Harry Potterovi, ale i mnohých ďalších. Most a jeho vizuálna stránka sa značne líši od ostatných mostov v Londýne, tak si ho nenechajte ujsť. 🙂 Samotná katedrála rovnako patrí medzi jedinečné historické budovy v Londýne. Slúži ako miesto posledného odpočinku rôznych osobností, hlavne z politickej sféry. Medzi najznámejšie určite patrí Margaret Thatcherová či Winston Churchill. Ak si budete chcieť užiť výhľad na mesto a katedrálu z rooftopu, mám tu pre vás malý tip. Vyvezte sa výťahom na strechu nákupného centra ONE NEW CHANGE. Ak nemáte práve chuť na žiaden drink v bare, nebojte sa. Vstup je zadarmo a po streche sa môžete poprechádzať aj bez vstupu do baru. 🙂

Millenium Bridge

11. SKY GARDEN

Sky Garden je miesto, kam idem vždy, keď som v Londýne a vrelo to odporúčam aj vám. Ak patríte medzi milovníkov výhľadov, zamilujete si to tu. Tento 360 stupňový výhľad, ktorý sa nachádza na dvoch vrchných poschodiach budovy The Fenchurch Building (The Walkie-Talkie), si môžete užiť úplne zadarmo. Stačí, keď si rezevujete vstup na ich webe. Bežný vstup vám odporúčam rezervovať cca 3 až 4 týždne vopred.

SKY GARDEN

12. TOWER BRIDGE

Tower Bridge je zaraďovený medzi najznámejšie mosty na svete. Zdvíhací most nad riekou Temžou priťahuje každý rok milióny turistov a v prípade, že sa chcete prejsť aj po vrchnej časti mosta, viete si zakúpiť vstup za £9,80.

TOWER BRIDGE

13. WARNER BROS. STUDIO

Ak partríte medzi fanúšikov filmov o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi, toto miesto nesmiete pri návšteve Londýna vynechať. 🙂 Vo Warner Bros. Studio si príde na svoje každá veková kategória. Prehliadka vám zaberie cca 3 až 4 hodiny, počas ktorých budete obklopení svetom čarov a kúziel. Prejdete cez Šikmú uličku, dom Dursleyovcou, Rokfort, môžete ochutnať ďatelinové pivo a ešte omnoho viac. Ak sa chcete dozvedieť viac o nákupe lístkov, ale aj tom, ako sa dostať z Londýna do štúdií, prečítajte si článok TU.

WARNER BROS. STUDIO

14. PRIMROSE HILL

Po Hyde Parku tu pre vás máme ešte jeden zaujímavým mestský park s názvom Primrose Hill. Určite vybehnite až na vrch, odkiaľ sa vám naskytne jedinečný pohľad na panorámu celého mesta. Pri západe slnka je výhľad na mesto neskutočný. 🙂

Primrose Hil

15. CHINATOWN

Ako v inom meste, sa budete cítiť práve v mestskej časti známej ako Chinatown. Miesto plne červených lampiónov a dobrého jedla sa večer premení na miesto plné zábavy a pouličných umelcov. 🙂

CHINATOWN v Londýne

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (8 votes)
Komentáre

Zuzana doma dlho neobsedí a najčastejšie ju môžete stretnúť na letisku či na horách. Cestovanie si okamžite zamilovala a stalo sa jej neodmysliteľnou súčasťou. Aj napriek tomu, že pracuje a má k dispozícii len 20 dní dovolenky, naučila sa ako voľno využiť čo najefektívnejšie aby si mohla splniť všetky cestovateľské sny.

Hore