Nájdeš nás aj na:

Európa

Taliansko uvoľňuje hranice zaočkovaným a tým, ktorí prekonali COVID. Ostatným stačí ku vstupu antigén

Taliansko uvoľňuje hranice zaočkovaným a tým, ktorí prekonali COVID. Ostatným stačí ku vstupu antigén

Taliansko oficiálne otvorilo hranice pre turistov koncom mája, no doposiaľ neakceptovalo potvrdenie o očkovaní. Po novom sa však už našinci môžu dostať do Talianska aj na zelený COVID pas – čiže ak majú negatívny PCR test alebo antigénový test (max. 48 hodín starý), prípadne absolvovali kompletné očkovanie / prekonali COVID. Znamená to, že aj Taliansko sa už naplno pripravuje na spustenie COVID ceritifikátu.

Reklama

Pri vstupe do Talianska sa cestujúci z krajín kategórie štátov C, kde patrí aj Slovensko, musí preukázať jedným z nasledujúcich dokladov

 • negatívnym antigénovým (vykonaný výterom) alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín od odberu. (Platí pre príchod z EÚ, krajín Schengenu.) 
 • alebo zeleným certifikátom (v papierovej, či digitálnej forme) v zmysle Nariadenia EÚ č. 2021/953 a 2021/954 (Nariadenia EÚ v oblasti Digital Covid Certificate), ktorý potvrdzuje:
  • že držiteľ bol zaočkovaný kompletným cyklom vakcíny odporúčanej EMA – Corminaty Pfizer-BioNtech, Moderna, Vaxzevria, Jansen (Johnson&Johnson) a uplynulo aspoň 14 dní od jeho kompletného zaočkovania;
  • že držiteľ prekonal COVID-19 (platnosť certifikátu je 180 dní od prvého pozitívneho testu);
  • že držiteľ sa podrobil antigénovému testu 48 hodín pred vycestovaním s negatívnym výsledkom (deti do 6 rokov majú výnimku z testovania); 

   Taliansko uznáva zelené certifikáty v štyroch jazykových mutáciách: talianska, anglická, francúzska a španielska. Od 1. júla 2021 budú zelené certifikáty na COVID-19 nahradené európskym EU digital COVID certificate, ktorý uľahčí cestovanie do a zo všetkých krajín Európskej únie a schengenského priestoru. V digitálnom alebo papierovom formáte bude certifikát identifikovateľný pomocou QR kódu. EU digital COVID certificate Taliansko dáva do obehu od 28. júna 2021.

Povinná registrácia pred vstupom do Talianska

Od 24. mája musí každý cestujúci pred vstupom do Talianska vyplniť a odoslať digitálny elektronický formulár, tzv. digital Passenger Locator Form (dPLF). Dieťa môže byť zaregistrované spolu so sprevádzajúcou dospelou osobou. Vo formulári sa uvádzajú základné informácie o plánovanej ceste, telefonický kontakt a miesto pobytu v Taliansku. 

Formulár treba vyplniť pred odletom, nakoľko sa uvádza číslo sedadla v lietadle, avšak je možné ho upresniť aj neskôr. Návod na vyplnenie formuláru nájdete na stránke talianskeho ministerstva zdravotníctva v anglickom jazyku.

Po vyhodnotení formuláru dostane cestujúci na e-mail dPLF v PDF formáte a individuálny QR kód, ktorým je potrebné preukázať sa pri vstupe do dopravného prostriedku (tento môže byť priamo z mobilu alebo v tlačenej forme). Vo veľmi výnimočných prípadoch, pokiaľ nemáte možnosť vyplniť digitálny elektronický formulár, je možné sa preukazovať aj naďalej čestným vyhlásením (autodichiarazione):

Na stiahnutie:

Taliani a uvoľňovanie opatrení v regiónoch

Uvoľňovanie opatrení bude prebiehať postupne až do júla. Keďže aktuálne v Taliansku hodnotia riziko nákazy ako mierne, krajina prejde na tzv. žlté zóny, čo bude znamenať väčšie uvoľnenie reštrikcií.

Zatiaľ sú v Taliansku zavedené len vysoko-rizikové červené a stredne-rizikové oranžové zóny. V novej žltej zóne sa napríklad zruší zákaz pohybovania sa medzi regiónmi, píše Ansa. Ľudia sa tak budú môcť premiestňovať v rámci žltej zóny a dostanú zelený pas na cestovanie do oranžovej a červenej zóny. Pas bude platný šesť mesiacov a získať ho môžu ľudia, ktorí sú zaočkovaní, prekonali COVID-19 alebo sa nechali otestovať najneskôr 48 hodín pred vstupom.

Talianska vláda chce digitálne zelené pasy pre zaočkovaných zaviesť skôr ako Európska únia. Krajina plánuje tiež covid-free železničnú dopravu pre približne 90 destinácií. Podmienkou vstupu by malo byť otestovanie na COVID-19 pre všetkých pasažierov. Ďalšou možnosťou pre bezpečnú dovolenku sú kontrolné body na obľúbených turistických miestach.

Ďalšou zmenou bude otvoreníe divadiel, múzeí a kín. Povolená bude tiež organizácia open-air koncertov. Reštaurácie môžu podávať jedlá počas obedov a večerí vonku. Tie, ktoré nemajú terasy, budú musieť počkať do 1. júna. Od 15. mája sa budú môcť otvoriť vonkajšie bazény v žltých zónach.

Akciové letenky do Talianska


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4/5 - (4 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore