Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Taiwan: Krásy Ázijského ostrova, ktoré ti nemôžu ujsť!

Taiwan: Krásy Ázijského ostrova, ktoré ti nemôžu ujsť!

Taiwan je jedinečnou kombináciou prírodných krás, kultúrneho bohatstva, teplého počasia, skvelého jedla a veľmi milých ľudí. Ako po ostrove cestovať a kam sa pozrieť? Pripravili sme pre teba niekoľko rád a tipov. Z dovolenky v Taiwane sa ti nebude chcieť vrátiť.

Reklama

Pozri si akciové letenky na Taiwan.

Vitaj v Taiwane!

Všetko sa začína v Tchaj-peji

Hlavné mesto Tchaj-pej je veľmi modernou ázijskou metropolou, kde sa určite nudiť nebudeš. Okem množstva budhistických a čínskych chrámov sa môžeš tešiť na prehliadku gastronómie.

Hlavné mesto Tchaj-pej

Zájdi na nočný trh Shillin, kde ochutnáš všetky miestne špeciality. Morské plody, polievky aj ovocie je tu veľmi čerstvé a taiwanská kuchyňa je vychýrená po celom svete.

Nočný trh Shillin v Tchaj-peji
Taiwan je rajom jedla!

Tchaj-pej je miestom, kde sa často prestupuje, napríklad pri ceste do Austrálie alebo na Nový Zéland. Čo všetko stihnúť behom krátkej zastávky sa dozvieš v tomto článku: Deň v Tchaj-Pej: ako vymačkať zo svojho stopoveru čo najviac.

Doprava v Taiwane

Taiwan je veľmi moderne organizovaná krajina, čomu zodpovedá i úroveň dopravy. Toalety v metre hlavného mesta Tchaj-pej boli tak čisté, že nás to až zaskočilo. Po cestovaní v Číne to bola naozaj príjemná zmena. Sever a juh ostrova spájajú autobusy a rýchlovlaky. Najviac obývaný je západ ostrova, kde je diaľničná sieť veľmi hustá. Na východe a najmä v strede Taiwanu je krajina hornatá a ciest je menej.

Na Taiwane sme si požičali auto, aby sme mohli cestovať do národných parkov

Požičanie auta a jazda po ostrove

V Tchaj-peji sme si požičali auto a vyrazili po východnom pobreží. Cesta ubiehala dosť pomaly, pretože na tejto strane ostrova nie je dialnica a rýchlosti sú dosť obmedzené. Daj si pozor, lebo za nedodržanie rýchlosti sú na Taiwane veľké pokuty! Kamrový systém je okrem toho umiestnený po celom ostrove a je vraj veľmi presný. Výhodou je lacný benzín a tiež to, že sa s prenajatým autom môžeš ísť pozrieť aj na odľahlejšie zaujímavé miesta. Môžeš si požičať aj motorku a obísť ostrov dookola.

Občas je dobré sa pozrieť do spätného zrkadla!

Čo Taiwan ukrýva?

Národný park Taroko

Po niekoľkých hodinách cesty z Tchaj-peja narazíš na východnom pobreží na odbočku k národnému parku Taroko. Tento park patrí k najkrajším miestam celého ostrova. Do parku spravidla mieri veľa turistických autobusov. Pokiaľ sa však vyberieš od Taroko kamkoľvek do hôr, ocitneš sa v divokej prírode úplne sám. Horské treky sú dobrodružné a plné tropickej vegetácie, vodopádov a visutých mostov.

Kaňon v národnom parku Taroko

Čo ešte v Taroku nevynechať?

V Taroku objavíš i termálne pramene alebo zaujímavú jaskyňu Cave of Water Curtain, kde na teba bude prúdmi padať voda. Dávaj si pozor na jedovaté hady a vždy si dopredu over predpoveď počasia.

Národný park je plný visutých mostov a krásnych chodníkov

v období výdatných dažďov a tajfúnov sa do Taroka rozhodne nevydávaj. Dialnica v kaňone je zaraďovaná k najnebezpečnejším na svete, a to hlavne kvôli padajúcim kameňom a zosuvom pôdy. V národnom parku môžeš buď kempovať, alebo si rezervovať hotel v jednej z dedín.

Jedna z najnebezpečnejších dialníc sveta nie je taká zlá, keď neprší

Národný park Yu-Shan

Ďalšie pekné cesty ukrýva národný park Yu-Shan, ktorý sa volá podľa najvyššej taiwanskej hory. Vrchol Yu-Shanu je vysoký takmer 4 tisíc metrov nad morom. Výstup na najvyššiu horu je obmedzený a je nutné povolenie. Prekvapilo nás, že povolenie je vyžadované snáď na všetky horské túry v národných parkov. Vždy sa preto informuj v informačnej kancelárii daného parku. Pokuta za nedodržanie pravidiel by mohla byť, podobne ako na dialnici, veľmi vysoká. S informáciami vám radi pomôžu miestni aj turisti, ktorí milujú chodenie po horách. Ľudia sú na ostrove milí a nápomocní!

Návštevu Taiwanu môžeš spojiť s cestou do Číny.

Taiwan – kam na pláž?

Taiwan nie je typickou plážovou destináciou, no napriek tomu ponúka niekoľko krásnych pláží. Zamier napríklad na samotný juh ostrova, kde sa rozprestiera národný park Kenting. Pláže ako Chateau Beach alebo Dawai patria k najlepším v krajine. Sú čisté a oceán má tyrkysovú farbu. Ďalšou krásnou plážou je Laomei Beach na severnom cípe ostrova. Uvidíš tam i kamennú priekopu a typický maják. Obľúbenou plážou severu krajiny je Fulong Beach, kde sa každoročne koná festival piesočných sôch.

Taiwan má aj svoje pekné pláže

Okúp sa pod horúcim vodopádom!

Najkrajším miestom na Taiwane pre nás boli divoké termálne pramene Sileng Hot Springs. Taiwan ukrýva prírodné termálne pramene na rôznych miestach. Sileng Hot Springs sú však jedinečné! Cesta k nim nie je úplne jednoduchá, pretože sa musíš pomocou pripravených lán dostať do kaňonu k rieke. Nechoď tam počas dažďa, kedy môže byž terén veľmi klzký.

Posledná časť cesty k termálnym prameňom

A v čom sú termálne pramene tak výnimočné?

Po niekoľkých skalách steká veľmi horúca voda, ktorá vytvára termálny vodopád, pod ktorým sa môžeš okúpať. Pod vodopádom sa zároveň tvoria malé termálne lagúny. Minerálna voda okrem toho krásne zafarbuje okolité skaly a utvára jedinečnú atmosféru miesta. Pokiaľ ti bude teplo, jednoducho skočíš do studenej rieky. Je to raj!

Prírodné termálne pramene Silent Hot Springs
Na Taiwane na teba čakajú príjemní milí ľudia!

Pozri si akciové letenky na Taiwan.

Pre Pelipecky napísal cestovateľ Karel Štěpánek.

Pozri si tiež:

Mount Everest nie je len pre horolezcov. Vydaj sa do Himalájí!

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Diana, Hanka a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Qatar Airways už na let vyžadujú lekárske osvedčenie https://t.co/EDl0q1TiSZ #novinky15 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhHZqLu #novinky15 hodín dozadu
Do SND, SNG aj na koncert z obývačky. Slovensko ponúka umenie online https://t.co/xlGrLt3N3R #novinky1 deň dozadu
Ďalšia repatriácia z USA: Priamy let z Miami do Bratislavy https://t.co/k0o2fNZUQR1 deň dozadu
Repatriácia Slovákov z Nórska sa chystá už tento piatok https://t.co/7O8gFieMvb #novinky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 dni dozadu
Svet sa mení. Ľudia budú cestovať iba digitálne, aspoň na čas https://t.co/4mPds81Mrq #novinky2 dni dozadu
British Airways stopli všetky lety z Gatwicku https://t.co/XfXLagR0Hs #novinky2 dni dozadu
Koronavírus: Madridčania hrajú so susedmi balkónové Bingo https://t.co/qKrlilsSBR #novinky3 dni dozadu
Posledná šanca na repatriáciu občanov zo zahraničia https://t.co/yr1hviGFPz #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore