Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Cestovanie do Švajčiarska: od 8. februára treba k vstupu test, karanténe sa však nevyhneme

Cestovanie do Švajčiarska: od 8. februára treba k vstupu test, karanténe sa však nevyhneme

Od 6. júla 2020 platí pre osoby vstupujúce na územie Švajčiarska z vysoko rizikových regiónov povinná karanténa. Od 1. februára 2021 je Slovenská republika zaradená na zoznam rizikových krajín, po príchode z ktorých platí povinná 10-dňová karanténa.

Reklama

Od 8. februára sa musia preukázať všetci cestujúci z rizikových krajín taktiež negatívnym testom PCR, nie starším ako 72 hodín. Predloženie negatívneho testu nie je alternatívou ku karanténe. (Aj napriek negatívnemu PCR testu pri príchode do Švajčiarska je cestujúci povinný absolvovať 10-dňovú karanténu).

V prípade leteckej dopravy do Švajčiarska bude potrebný negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín, na letoch zo všetkých krajín, nielen rizikových. Negatívny PCR test je potrebný aj pri tranzitných letoch, pričom test nemôže byť starších ako 72 hodín od prvého nástupu na let. Výnimku z predloženia testu majú deti do 12 rokov.

Od 8. februára je možné skrátiť 10-dňovú karanténu na 7 dní, avšak len za predpokladu získania negatívneho AG alebo PCR testu na 7. deň karantény.

Od 8. februára platí taktiež povinnosť pre všetkých cestujúcich leteckou, autobusovou, lodnou alebo vlakovou dopravou vyplniť online formulár pri príchode do Švajčiarska.

Výnimky z povinnosti registrácie.

Upozornenie: Občania z rizikových tretích krajín nemôžu tranzitovať cez Švajčiarsko do iného štátu v rámci Schengenu (teda ani do SR) ak nemajú v danom štáte povolený pobyt. Ak cieľová schengenská krajina udelila občanovi tretej krajiny povolenie na krátkodobý vstup do 90 dní musí daná osoba cestovať do cieľovej krajiny len priamym spojom!!!


Aktuálny zoznam vysoko rizikových krajín/regiónov, ako aj povinnosti cestujúcich z rizikových regiónov po príchode do Švajčiarska a možné výnimky sú zverejnené na webovej stránke Spolkového ministerstva zdravotníctvaV prípade nedodržania karantény po príchode z vysokorizikovej krajiny môže byť udelená pokuta do výšky 10 000 CHF.

Švajčiarsko aplikuje tzv. regionálny prístup pri susedných krajinách, čo v praxi znamená, že žiadna zo susedných krajín nebude zaradená do zoznamu vysoko rizikových krajín ako celok, ale len jej najviac postihnuté regióny. Výnimkou sú prihraničné regióny susediace priamo so Švajčiarskom, ktoré na zoznam zaraďované nebudú z ekonomických, sociálnych a kultúrnych dôvodov.)

Spoločenské opatrenia a nosenie ochranného rúška

Spolková vláda zaviedla ešte začiatkom marca infokampaň zameranú na zvýšenú hygienu – časté umývanie si rúk, kýchanie do lakťa, zahadzovanie použitých vreckoviek do uzavretých zariadení na odpad, vyhýbanie sa priamemu kontaktu – zavedené je nepodávanie si rúk pri všetkých oficiálnych aj neoficiálnych príležitostiach.

Povinnosť nosenia rúška sa vzťahuje na celom území Švajčiarska a Lichtenštajnska na všetky verejnosti dostupné vnútorné priestory, vrátane železničných staníc, vlakových nástupísk, letísk a všetkých zastávok hromadnej dopravy. Od 29. októbra 2020 je povinnosť nosenia rúška rozšírená na vonkajšie podujatia (obchody, stánky, reštaurácie a bary, farmárske trhy a vianočné trhy) a tiež na preplnených peších zónach, kde nemôže byť dodržaná bezpečná vzdialenosť. Povinnosť nosenia rúška je rozšírená od II. stupňa základných škôl vyššie. Povinnosť nosenia rúška platí na pracoviskách, na ktorých nie je možné dodržať bezpečnú vzdialenosť. Rúško nemusia nosiť deti do 12 rokov, osoby, ktoré sú zdravotne znevýhodnené, hostia v reštauráciách a baroch, pokiaľ sú usadení.

Od 18. januára 2021 je obmedzený počet osôb, ktoré sa stretnú v súkromí alebo na verejnosti na 5 osôb.

Od 2. novembra 2020 vysoké školy prešli na distančné vzdelávanie. Povinná školská dochádzka zostáva v prezenčnej forme na I. aj II. stupni základných a stredných škôl.

Od 2. novembra 2020 môžu byť použité aj rýchle antigénové testy (okrem už využívaných PCR testov) na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19. Využitie rýchlych testov je odporúčané pre tie osoby, ktoré vykazujú symptómy. Asymptomatické osoby môžu byť testované rýchlymi testami, pokiaľ dostali upozornenie prostredníctvom Swiss Covid app., ktorú je možné si dobrovoľne a bezplatne stiahnuť od 25. júna 2020. Náklady na testovanie rýchlotestami budú za určitých podmienok hradené vládou.

Od 12. decembra 2020 Švajčiarsko obmedzilo otváraciu dobu obchodov, reštaurácií, barov, trhov, múzeí, knižníc, športových a voľnočasových centier do 19.00 h. Reštaurácie a bary musia zostať zatvorené v nedele a počas štátnych sviatkov. Verejné podujatia sú od tohto dátum zakázané s výnimkou bohoslužieb (do 50 osôb), pohrebov (len rodina a blízki priatelia), parlamentných zhromaždení a politických demonštrácií. Amatérske športové aktivity môže spolu vykonávať len skupina do 5 osôb. Kontaktné športy sú zakázané. Amatérske kultúrne aktivity sú taktiež obmedzené na 5 osôb.

Od 20. decembra 2020 do 28. februára 2021 sú zakázané v Lichtenštajnsku všetky podujatia, zavreté všetky kultúrne, zábavné a rekreačné zariadenia. Reštaurácie musia zostať zavreté, avšak môžu poskytovať donáškové služby.

Od 22. decembra 2020 do 28. februára 2021 budú vo Švajčiarsku zatvorené všetky stravovacie zariadenia – cez sviatky bez výnimky, mimo nich môžu byť otvorené iba podnikové a školské jedálne a reštaurácie pre hotelových hostí. Výdaj jedla cez okienko a donáškové služby sú naďalej povolené. Zatvorené sú športové zariadenia. Športovanie vonku bude naďalej možné v skupinách do päť ľudí. Športové a kultúrne aktivity detí a mladých ľudí do 16 rokov sú tiež povolené, s výnimkou súťaží. Otvorená zostáva väčšina lyžiarskych stredísk vo Švajčiarsku pri uplatňovaní striktných epidemiologických opatrení. Múzeá, kiná, knižnice, kasína, botanické a zoologické záhrady a ďalšie kultúrne a rekreačné zariadenia budú takisto zatvorené. Kultúrne aktivity sú naďalej možné v malých skupinách, no podujatia s prítomnosťou publika sú zakázané. Konať sa môžu alternatívne formy podujatí, napríklad ak sú vysielané on-line.

Od 18. januára 2021 je vo Švajčiarsku požadovaná práca z domu (pri činnostiach, kde je to možné). Obchody, ktoré nepredávajú tovar každodennej spotreby sú zavreté. Stále je platný inštitút domácej karantény, v prípade príznakov ochorenia a tiež povinnosť zaregistrovať sa na príslušnom kantonálnom úrade verejného zdravotníctva po príchode z krajín červenej zóny a povinnosť 10-dňovej domácej karantény.

V prípade jej nedodržania môže byť udelená pokuta do výšky 10 000 CHF.

Sprievodné ochranné opatrenia sú v kompetencii jednotlivých prevádzkovateľov a posúdení ich dostatočnosti je na kantónoch, mestách a obciach.

V prípade pandémie na základe medzinárodného práva štát vykonáva suverenitu nad všetkými osobami, ktoré sa nachádzajú na jeho území, vrátane cudzincov a tých, ktorí požívajú privilégiá a imunity.

Podmienky návratu do SR zo Švajčiarska

Švajčiarsko a Lichtenštajnsko boli zaradené v SR od 16. novembra 2020 medzi rizikové krajiny, po príchode z ktorých platí povinná domáca karanténa. To sa nevzťahujú na osoby, ktoré sú pri vstupe na územie Slovenskej republiky schopné preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu na chorenie COVID-19 vykonaným v laboratóriách mimo územia Slovenskej republiky, nie starším ako 72 hodín.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky2 dni dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky2 dni dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky2 dni dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky2 dni dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky2 dni dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ2 dni dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky2 dni dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy3 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore