Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Cestovanie do Švajčiarska: od 22. apríla už Slovensko nie je na zozname rizikových krajín!

Cestovanie do Švajčiarska: od 22. apríla už Slovensko nie je na zozname rizikových krajín!

Slovenská republika bola v ponímaní Švajčiarska od 22. apríla 2021 vyňatá zo zoznamu rizikových krajínTo znamená, že po príchode zo Slovenska do Švajčiarska už nie je potrebné absolvovať povinnú desaťdňovú karanténu.

Reklama

V prípade leteckej dopravy do Švajčiarska je potrebný negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín, na letoch zo všetkých krajín, nielen rizikových. Negatívny PCR test je potrebný aj pri tranzitných letoch, pričom test nemôže byť starších ako 72 hodín od prvého nástupu na let. Výnimku z predloženia testu majú deti do 12 rokov.

Pre vstup do Švajčiarska naďalej treba negatívny test

Ak priletíte lietadlom, musíte sa preukázať negatívnym výsledkom testu dva krát:

1. pri nástupe do lietadla predkladá pasažier na kontrolu:

  • Test PCR vykonaný za posledných 72 hodín
  • Rýchly antigénový test vykonaný za posledných 24 hodín

2. na švajčiarskom letisku (pri prekročení švajčiarskych hraníc) môžete byť orgánom hraničnej kontroly v tranzitnej oblasti letiska kontrolovaný na negatívny výsledok testu PCR nie starší ako 72 hod.

Upozornenie: odporúčame nariadenia preveriť priamo s leteckou spoločnosťou.

Ak nemáte negatívny výsledok testu PCR (napr. pretože ste absolvovali rýchly antigénový test pre vstup na palubu lietadla), musíte byť čo najskôr testovaný vo Švajčiarsku. Hláste sa zodpovednému kantonálnemu úradu a po konzultácii s týmto orgánom čo najskôr vykonajte test PCR alebo antigénový test. Ak je tento test pozitívny, musíte sa okamžite izolovať.

Od 8. februára platí taktiež povinnosť pre všetkých cestujúcich leteckou, autobusovou, lodnou alebo vlakovou dopravou vyplniť online formulár pri príchode do Švajčiarska.

Upozornenie: Občania z rizikových tretích krajín nemôžu tranzitovať cez Švajčiarsko do iného štátu v rámci Schengenu (teda ani do SR) ak nemajú v danom štáte povolený pobyt. Ak cieľová schengenská krajina udelila občanovi tretej krajiny povolenie na krátkodobý vstup do 90 dní musí daná osoba cestovať do cieľovej krajiny len priamym spojom!!!

Aktuálny zoznam vysoko rizikových krajín/regiónov, ako aj povinnosti cestujúcich z rizikových regiónov po príchode do Švajčiarska a možné výnimky sú zverejnené na webovej stránke Spolkového ministerstva zdravotníctvaV prípade nedodržania karantény po príchode z vysokorizikovej krajiny môže byť udelená pokuta do výšky 10 000 CHF.

Švajčiarsko aplikuje tzv. regionálny prístup pri susedných krajinách, čo v praxi znamená, že žiadna zo susedných krajín nebude zaradená do zoznamu vysoko rizikových krajín ako celok, ale len jej najviac postihnuté regióny. Výnimkou sú prihraničné regióny susediace priamo so Švajčiarskom, ktoré na zoznam zaraďované nebudú z ekonomických, sociálnych a kultúrnych dôvodov.)

Spoločenské opatrenia a nosenie ochranného rúška

Spolková vláda zaviedla ešte začiatkom marca infokampaň zameranú na zvýšenú hygienu – časté umývanie si rúk, kýchanie do lakťa, zahadzovanie použitých vreckoviek do uzavretých zariadení na odpad, vyhýbanie sa priamemu kontaktu – zavedené je nepodávanie si rúk pri všetkých oficiálnych aj neoficiálnych príležitostiach.

Povinnosť nosenia rúška sa vzťahuje na celom území Švajčiarska a Lichtenštajnska na všetky verejnosti dostupné vnútorné priestory, vrátane železničných staníc, vlakových nástupísk, letísk a všetkých zastávok hromadnej dopravy. Od 29. októbra 2020 je povinnosť nosenia rúška rozšírená na vonkajšie podujatia (obchody, stánky, reštaurácie a bary, farmárske trhy a vianočné trhy) a tiež na preplnených peších zónach, kde nemôže byť dodržaná bezpečná vzdialenosť. Povinnosť nosenia rúška je rozšírená od II. stupňa základných škôl vyššie. Povinnosť nosenia rúška platí na pracoviskách, na ktorých nie je možné dodržať bezpečnú vzdialenosť. Rúško nemusia nosiť deti do 12 rokov, osoby, ktoré sú zdravotne znevýhodnené, hostia v reštauráciách a baroch, pokiaľ sú usadení.

Od 18. januára 2021 je obmedzený počet osôb, ktoré sa stretnú v súkromí alebo na verejnosti na 5 osôb.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Poď na relaxačný víkend do Rezortu Demänová rezort v júni za 69€ https://t.co/o3H6OxO5b6 #dovolenky5 hodiny dozadu
Dánsko sa otvára pre cestujúcich z EÚ. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy https://t.co/qEfX9UIv3S #letenky6 hodiny dozadu
British Airways sú prvými aerolinkami, ktoré skúšajú nový rýchlý Pelican test na COVID-19. Má 100% špecifickosť a využíva sliny https://t.co/Pn7erBxW1h #novinky6 hodiny dozadu
Dobré správy! V okresoch s lepšou situáciou sa od pondelka môžu otvoriť aj wellness služby https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky7 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test, poistenie a ubytovanie v hoteli Level 1 https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky8 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky8 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky8 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky8 hodiny dozadu
Seychely, Maldivy i Malta. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky8 hodiny dozadu
Cestovanie do Rakúska: od 19. mája sa výrazne uvoľnia opatrenia, stačí mať test, očkovanie alebo imunitu https://t.co/TdiKgttXsV #novinky8 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore