Nájdeš nás aj na:

Afrika

Štyri arabské krajiny ukončia blokádu vzdušného priestoru pre Katar. To výrazne skráti dĺžku letov

Štyri arabské krajiny ukončia blokádu vzdušného priestoru pre Katar. To výrazne skráti dĺžku letov

Rok 2021 sa začal pozitívnou diplomatickou správou pre spoločnosť Qatar Airways a jej vzťahy so susednými krajinami. Saudská Arábia totiž po viac ako troch rokoch otvorí svoje pozemné a námorné hranice, ako aj vzdušný priestor s Katarom. Oznámil to kuvajtský minister zahraničia. Rijád, SAE a Bahrajn vinili Katar z podpory „teroristických“ skupín. K blokáde sa neskôr pripojil aj Egypt.

Reklama

Katar sa podľa USA zmieril so štyrmi arabskými štátmi. Proti Kataru sa v roku 2017 postavili S. Arábia, Bahrajn, Egypt a SAE, vinili ho z podpory terorizmu a spolupráce s Iránom. Aktuálna dohoda má umožniť zrušenie obchodných a cestovných embárg. Benefitovať z toho môžu najmä aerolinky Qatar Airways.

Najväčšou výhodou spoločnosti Qatar Airways po skončení blokády bude prístup do vzdušného priestoru nad Saudskou Arábiou, Egyptom, SAE, Bahrajnom a ďalšími krajinami. Prístup do týchto krajín umožní Kataru obnoviť lety do mnohých uzlov na Blízkom východe vrátane Džiddy, Dubaja, Abu Dhabi a Manamy.

Otvorenie vzdušného priestoru bude mať vplyv aj na mnohých cestujúcich, ktorí boli úkratení o priamy let do Kataru. Lety z Dubaja do Dohy v súčasnosti trvajú viac ako sedem hodín z dôvodu medzipristátia v tzv. neblokovanej krajine, ako sú Turecko, Omán alebo Jordánsko. Najnovšie bude cesta trvať maximálne hodinu.

Jednou z najvýznamnejších zmien pre cestujúcich budú oveľa kratšie lety na západ z Kataru. To znamená, že aj pri trasách do Európy, Afriky a USA sa skrátia časy letov odkiaľkoľvek od desiatich minút do celej hodiny.

Qatar Airways nie sú jedinými aerolinkami, ktoré využije výhody ukončenia blokády. Dopravcovia ako Emirates, Saudia a Gulf Air budú mať odteraz tiež prístup do Dohy a prepravia viac cestujúcich. Pre letectvo na Blízkom východe tak bude rok 2021 omnoho silnejším rokom ako bol ten posledný.

Katarský vlajkový dopravca plánuje ďalej pridávať staro-nové trasy až do konca roka 2021. Katarské aerolinky počas pandémie v podstate nikdy neprestali lietať.

Diaľkové trasy dopravcu z Kataru budú prevádzkované lietadlami Airbus A350 a Boeing 787 Dreamliner. Superjumbo A380 zostane zatiaľ na zemi.

Akciové letenky Qatar Airways

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky22 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky1 deň dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky1 deň dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky1 deň dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky1 deň dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky1 deň dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ1 deň dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky1 deň dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy2 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore