Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 znepokojivých miest z celého sveta. Navštívil by si ich?

10 znepokojivých miest z celého sveta. Navštívil by si ich?

Zimomriavková história alebo mätúce legendy. Každé z týchto miest má svoj znepokojivý príbeh. Strašidelný les, krvavý hrad či prenasledovaný dom. Odvážil(a) by si sa do nich vstúpiť?

Reklama

Les Hoia-Baciu, Rumunsko

Od chvíle, keď armádny technik zachytil na fotografii čosi, čo mnohí označovali za UFO v roku 1968 v tomto rumunskom lese, preslávil sa ako paranormálne miesto. Niektorí dokonca veria, že v lese miznú ľudia. Iní, že pri návšteve pociťovali úzkosť, nevoľnosť či dokonca vyrážky. Nezvyčajne vytvarované stromy celú atmosféru lesa, ktorý nazývajú aj Bermudským trojuholníkom Transilvánie, umocňuje.

zdroj: Alamy

Tower of London, Londýn, Anglicko

Táto pevnosť v Londýne, postavená Viliamom Dobyvateľom v roku 1066, mala v histórii mnoho funkcií. Najznámejšia je však pre svoju minulosť väznice a popraviska. Henry VIII. tu nariadil popravy svojich dvoch manželiek, Anne Boleyn a Catherine Howard. Po smrti kráľa Edwarda IV. boli na londýnskom hrade uväznené i jeho dve dcéry. V roku 1483 však záhadne zmizli a ich pozostatky boli nájdené až v roku 1647, teda o dve storočia neskôr!

Vrch Krížov, Litva

Na toto neobyčajné miesto v severejnej Litve ľudia prinášali kríže od 14. storočia, a to z rôznych dôvodov. V stredoveku boli kríže symbolom túžby krajiny po nezávislosti. Neskôr po roľníckom povstaní v roku 1831 ich sem ľudia nosili na pamiatku mŕtvym rebelom a v 20. storočí sa stal kopec miestom vzdoru sovietskej okupácie. Hoci sa Sovieti pokúsili kríže i kopec zničiť trikrát buldozérom, ich snaha nevyšla. Miestni ho vždy postavili znova. Dnes sa tu nachádza viac ako 100 tisíc krížov rôznych veľkostí, farieb a tvarov.

Edinburghský hrad, Edinburgh, Škótsko

Jedna z najväčších edinburghských atrakcií je zároveň považovaná za jednu z najstrašidelnejších. Niektoré časti hradu sú staré viac ako 900 rokov. Staroveké žaláre boli príkrym domovom koloniálnych väzňov Americkej vojny za nezávislosť či francúzskych väzňov Sedemročnej vojny. Povráva sa, že po hradnom cintoríne pre psov sa prechádza duch jedného štvornohého priateľa.

Hrad Leap, Coolderry, Írsko

Hrad s krvavou povesťou bol postavený medzi 13. a 15. storočím. Legenda hovorí, že kvôli boju o moc v klane O’Carroll (ktorý vraj mal záľubu v pridávaní jedu do večere svojich hostí), jeden z členov klanu prepichol mečom svojho brata – kňaza, počas omše v hradnej kaplnke. Tá sa teraz nazýva Krvavou kaplnkou a hovorí sa, že duch kňaza sa ešte stále prechádza hradbami. To však nie je všetko. Aspoň podľa oficiálneho webu hradu Leap. Tá hovorí, že počas renovácie v roku 1900 našli robotníci v kaplnke tajný žalár, v ktorom bolo množstvo ľudských kostier. Žalár bol navrhnutý tak, aby väzni prepadli dverami pasce, prepichli si pľúca drevenými hrotmi a zomreli strašnou a pomalou smrťou v počuteľnej vzdialenosti od členov klanu.

zdroj: Alamy

Ostrov Poveglia, Benátky, Taliansko

Ani nie kilometer od benátskych kanálov sa nachádza ostrov Poveglia. Kedysi slúžil ako zóna karantény pre obete bubonického, teda žľazového moru, sklad pre Napoleonove zbrane a v 20. storočí zasa ako blázinec. Blázinec bol však i miestom ohavných medicínskych experimentov a zatvorený bol až po tom, čo miestny doktor skočil z jeho zvonice. Lokálni obyvatelia tvrdia, že občas ešte počujú zvon, hoci bol z budovy pred mnohými rokmi odstránený. Návšteva ostrova je nelegálna.

zdroj: Getty

Fara Vorgvattner, Ragunda, Švédsko

Na fare, postavenej v roku 1876, sa vraj od 60.-tych rokov diali zvláštne veci. Sivý drevený domček v súčasnosti slúži ako „bed&breakfast“, hostia tu však zaznamenali záhadné kroky, hudbu a plač troch dám. Na konci pobytu dokonca dostaneš certifikát ako potvrdenie, že si na fare zvládol prenocovať.

zdroj: cntraveler.com

Palác Taj Mahal, Bombaj, India

Palác Taj Mahal, 5* hotel v srdci Bombaja, je označovaný za jeden z najlepších v krajine. Popri úžasných výhľadoch a interiéri, ktorý by vyhovel aj kráľovskej rodine, sa k nemu viaže i nešťastný príbeh. Podľa legendy, keď hlavný architekt zistil, že je hotel otočený na nesprávny smer, skočil z piateho poschodia a zabil sa.

Katakomby, Paríž, Francúzsko

Po dlhých silných dažďoch a odkrytí hrobov na preplnenom cintoríne Les Innocents v Paríži na jar roku 1780, sa na pozemok vedľajšej budovy vyrútila hŕba hnijúcich tiel. Podľa parížskeho portálu Smitbsonian Mag, táto hrozná udalosť odštartovala 12-ročný projekt odstraňovania tiel z parížskych cintorínov. Novým miestom mali byť bývalé podzemné vápencové lomy. Podzemné tunely boli nakoniec naplnené až 6 miliónmi tiel. V súčasnosti je asi 1,5 kilometra dlhý úsek podzemného labyrintu otvorený pre verejnosť.

Dom Höfði, Rejkjavík, Island

Dom s výhľadom na nábrežie v islandskom Rejkjavíku je slávny najmä vďaka stretnutiam historicky známych osobností. V roku 1986 sa tu stretol Ronald Regan s Michailom Gorbačovom, išlo o historický moment na konci Studenej vojny. Hosťami domu boli aj kráľovná Alžbeta, Winston Churchill a mnohí britskí ambasádori. Podľa legendy práve jeden z ambasádorov zažil ako prvý „Bielu dámu“, ducha, ktorý je podľa mnohých obeťou samovraždy. Duch očividne ambasádora vystrašil natoľko, že požiadal Britské ministerstvo zahraničia, aby okamžite dom predalo.

zdroj: Alamy

Zdroj informácií: cntraveler.com

Mohlo by ťa zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore