Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 vecí, ktoré by mal vedieť každý pred vycestovaním do Španielska

10 vecí, ktoré by mal vedieť každý pred vycestovaním do Španielska

Chystáš sa tento rok na parádnu dovolenku do Španielska? Čakajú ťa nádherné zážitky, to je isté. Život v tejto večne dobre naladenej krajine vyzerá asi nejak takto:

Reklama

1. Španielčina je ako soľ nad zlato

To, že Slováci v angličtine nevynikajú je fakt, ale o nič lepšia situácia nie je ani v Španielsku, ktoré sa tým vôbec netají. Španieli si myslia, že španielčina je jazyk, s ktorým si vedia vystačiť. Uznávam, španielčina je jeden z najrozšírenejších jazykov sveta, ale to iba vďaka Južnej a Strednej Amerike, a keďže Španielsko sa stále nachádza v Európe, tak tu to o španielčine neplatí. Takže akonáhle zídete z turistických „chodníčkov“ musíte oprášiť svoje základy španielčiny a angličtinu nechať bokom.

2. Víno je základom pitného režimu

Latinská fráza In vino veritas dokonale vystihuje túto atmosféru. Prostredníctvom vína dokážete veľké zázraky a ako hovorí fráza vyššie, aj pravdu v ňom viete nájsť, ale musíte dlho hľadať, čiže dlho piť. Víno sa tu nepije preto, aby ich doviedlo do stavu iného, ale aby si vychutnali posedenie s kamarátmi, porozprávali sa alebo si len tak vychutnali večer, či ráno. Áno, aj ráno sa tu pije víno. U nás by to asi znamenalo isté kroky k alkoholizmu, no v Španielsku to vôbec nič neznamená. Takže ak si ráno objednáte pohár vína a croissant, nikto na vás pozerať nebude.

3. Čas je nepodstatný

Toto je zrejme najťažšie prijateľná situácia pre nedomácich. Je úplne normálne, keď sa s niekým dohodnete na 8 večer a dotyčný príde o 9 večer. Vy ste ten, ktorý spravil chybu, tiež ste mali prísť o 9. Raz sa mi dokonca v Španielsku stalo, že som pozvali veľkú skupinu ľudí na večeru o 9 večer. Všetci boli zahraniční až na jedného chlapca, ktorý bol domáci. Všetci prišli načas okrem domáceho, ktorý mi dal aj odôvodnenie. Myslel si, že ešte nebudem mať nič hotové, tak mi dal polhodiny na viac. Čakali sme už iba naňho a on bol prekvapený ako to, že sme stihli všetko načas.

4. Ráno začína o 9

Rána tu nezačínajú klasicky o 6 ako u nás, že sme nastúpený v potravinách na čerstvé rožky a tresku. Tu by sa to sotva podarilo aj o 8 ráno. Supermarkety sú otvorené od 9 rána, no pozor, ak ste ozaj kajnšmentke, tak si môžete zájsť do lokálneho baru už aj o 7 ráno na kávičku a niečo pod zub. Pripomínam, že je to veľmi lokálne a určite stretnete miestnych štamgastov s cigaretkou v ruke a novinami na stole, ktoré zdobí čierna káva. Atmosféra je veľmi priateľská, keďže tento rituál opakujú každé ráno a stále tí istí ľudia. Sú to viac-menej ako priateľské stretnutia. Rovnako na každom rohu sú tzv. „chino“ obchody, ktoré sú otvorené vždy vtedy, keď ich potrebujete. Sú to také malé večierky, kde nájdete takmer všetko.

5. Vlaky sú síce rýchle a pohodlné, ale neuveriteľne drahé

Spoločnosť RENFE prevádzkuje vlaky, ktoré sú svojou rýchlosťou vo svetovom rebríčku na piatom mieste. Prekonali dokonca aj nemecké železnice a francúzske TGV. Ide o AVE vlaky, čo znamená Alta Velocidad Española v preklade vysoko-rýchlostné vlaky. Prepravia vás veľmi rýchlo a pohodlne, ale, žiaľ, nie ekonomicky výhodne. Tu si človek musí rozmyslieť, či šetrí čas alebo peniaze. Každopádne je to dobrý zážitok, ak človek bežne cestuje slovenskými vlakmi, tak tu akoby vošiel do inej dimenzie. Pred odchodom vlaku odporúčam prísť o čosi skôr na vlakovú stanicu a nie o 5 minút 12, pretože sú tam kontroly, ktoré na veľkých staniciach vedia zabrať dosť veľa času.

6. Španieli sú komunikatívni, no ťažko sa im dostať pod kožu

Toto je čistý fakt, ktorému som nechcela veriť ani ja, čo som si skúsila život v Španielsku na vlastnej koži. Hocikedy sa vám stane, že na ulici začnete konverzáciu s úplne cudzím človekom, ktorého ste v živote nevideli a pravdepodobne ho už ani neuvidíte. Aj napriek tomu, že je to cudzí človek, konverzácia naberá na obrátkach a vy sa neviete zastaviť. Takto konverzovať dokážete aj 30 minút, no ak prejavíte záujem o priateľstvo, tak vaša „žiadosť“ bude zamietnutá. Španieli sú pre nás celkovo priateľskí a komunikatívni ľudia, ale ak sa chcete dostať pod ich kožu, tak vás tam len tak nepustia. V porovnaní so Slovákmi je to iné. My zasa nebudeme na ulici len tak komunikovať s niekým koho nepoznáme, ale vieme zasa rýchlejšie prijať niekoho nového. U nich je to naopak.

7. Tapas je pre Španielov ako chlieb pre Slovákov

Tapas je súčasť kultúry. Nedá sa mu vyhnúť ani v tej najmenšej dedine. Je vždy a všade. Musím priznať, že je celkom návykový. V niektorých mestách lokálne bary ponúkajú aj TAPAS TOUR, čo je pre turistov veľmi zaujímavé. V každom bare ochutnáte novú dobrotu a vypijete pohár vína, ktoré je mimochodom aj napriek nízkej cene takmer všade kvalitné. To všetko stihnete počas jednej noci zopakovať aj 10 krát, no tu už vy musíte cítiť, kedy máte dosť.

8. Španieli pri návšteve reštaurácie hádžu všetko pod seba

Pre nás nepochopiteľné, pre nich časť kultúry. Aj napriek tomu, že to vyzerá ako v chlieve, dá sa na to zvyknúť. Funguje to tak, že u nás keď dojeme, tak servítku, ktorú ste použili, aby ste sa utreli položíte na tanier pod príbor, Španieli ju hodia pod seba. Takisto aj ohorok z cigarety, špáradlo a všetko ostatné, čo im príde pod ruky. Pre čašníkov to nie je nič nezvyčajné. Je to súčasť kultúry, avšak, raz som sa o tom rozprávala s jedným čašníkom, ktorý mi povedal, že je to okey, ale preňho je pohodlnejšie, ak to nechajú na tanieri, pretože nemá toľko práce so zametaním.

9. Nie je siesta ako siesta

My poznáme len jednu siestu, tú čokoládovú. Španieli zasa tú poobednú. Musím upozorniť, že siesta je dosť návyková. Rýchlo sa na ňu zvyká. Každopádne, keď sa vyberiete do mesta počas siesty, tak veľa nevybavíte. Všetko je pozatvárané. Španieli sú nočné tvory. Takto to funguje v malých, neturistických mestách, samozrejme, že mestá ako Madrid, či Barcelona si nedovolia počas dňa všetko zatvoriť. Ak však chcete zažiť pravú atmosféru poobedňajšieho Španielska, tak si to určite nasmerujte do malého mestečka.

10. Dobrá nálada, regeaton a hluk nesmú chýbať

Ak ste do Španielska prišli hľadať ticho a pokoj, tak ste pravdepodobne na zlej adrese. To je presne to, čo vám táto krajina neponúkne. Je známe, že je to krajina živá a temperamentná a to za každých podmienok. Všade je dobrá nálada, hudba z Latinskej Ameriky a zvodné pohyby dievčat, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Melódia donúti aj to najväčšie drevo pohnúť svoje boky a roztočiť to. Je to silno návykové. Domáci sú veľmi hluční a pri bežnej návšteve kaviarne sa často stáva, že musíte prekrikovať svoj vlastný hlas. Rozprávajú hlasno a jasne. Je nemožné ich nepočuť, dávajú najavo akí sú. Buď to tu milujete alebo nenávidíte.

Ak ste si pozorne prešli všetkých 10 bodov, tak viete, čo vás v tejto zemi čaká a čo vás neminie, ale aspoň že ste na to psychicky a duševne pripravený. Dúfam, že vám tento zoznam neodmysliteľných súčasti Španielska pomohol.

LOVU ZDAR, STE PRIPRAVENÍ VYCESTOVAŤ!

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4/5 - (4 votes)
Komentáre

Radka je absolventka štúdia prekladateľstva a vášnivá cestovateľka, ktorá rada objavuje svet tak, ako ho poznajú iba domáci ľudia. Je milovníčka mačiek, jazykov a netradičných veci. Nemá rada stereotyp a holduje dobrodružstvu.

Hore