Nájdeš nás aj na:

Afrika

Seychely: Okrem bielych pláží majú aj pralesy, endemické rastliny a zvieratá (+letenky)

Seychely: Okrem bielych pláží majú aj pralesy, endemické rastliny a zvieratá (+letenky)

„My, Seychelský ľud, vďační Všemohúcemu Bohu, že obývame jednu z najkrajších krajín na svete, vždy sme si boli vedomí jedinečnosti a krehkosti Seychel. Zaväzujeme sa chrániť a vytvárať bezpečné, zdravé a funkčné prostredie pre nás aj pre našich potomkov,“ tak nejako znie voľný preklad úvodu ústavy seychelského národa. Prírodné bohatstvo je pre nich dôležité, je dôležité pre celý svet. Je tam toho čo ochraňovať!

Reklama

Multikultúrna fauna aj flóra

Som stereotypná, niekedy. Všetci sme. Na Seychelách som ešte nikdy nebola, len donedávna som ich považovala za ani nie turistickú destináciu, ale za destináciu vhodnú akurát tak na leňošenie na pláži. Vyzerá to tak, že som sa mýlila.

Okrem bielych pieskových pláží a príjemne teplej tyrkysovej vody Indického oceána nájdete na Seychelách prales s endemickými palmami s najväčšími semenami na svete aj kriticky ohrozený medúzový strom, obrovské korytnačky, čierneho papagája aj netopiere, vlastne, čo to rozprávam, na Seychelách žije viac ako 2 000 endemických druhov rastlín aj živočíchov a multietnický seychelský národ v harmónii.

Aj moja kolegyňa Mirka, ktorá po Seychelách zas až tak moc netúžila, sa z nich vrátila rozčarovaná.Môj strach z celodenného ležania na pláži opadol, keď som videla koľko trekových, respektíve ľahkých turistických možností Mahé ponúka,“ povedala nedávno Mirka v rozhovore o Seychelách a Réunione. Každé doobedie sa spolu s partnerom vybrali na turistiku a každé poobedie objavovať jednu novú pláž.

Akciové letenky na Seychely

Ak hľadáš ponuku ubytovania na Seychelách presne podľa tvojich predstáv, neváhaj kontaktovať naše zákaznícke oddelenie.

Vnútorné aj vonkajšie Seychely

Mahé, ktoré Mirka spomínala, je spolu s ďalšími dvoma ostrovmi, Praslin a La Digue, hospodárskym, kultúrnym a turistickým centrom Seychel. Tie tvoria dva typy ostrovov. Vnútorné seychelské ostrovy, je ich 40, sú najstaršími stredooceánskymi žulovými ostrovmi na Zemi. Obýva ich asi 90 percent populácie.

Tie vonkajšie ostrovy, je ich 115 a sú takmer neobývané, tvoria koralové útesy, atoly a piesok. Koraly tu boli v roku 1998 a 2016 vážne postihnuté vybielením v dôsledku El Niňo oteplením oceánu. Z pôvodného koralového bohatstva ostalo po dvoch katastrofách Seychelanom iba päť percent.

Mŕtve koraly.

Človek milión

Týchto päť percent koralov a ohrozený ekosystém Seychel sa rozhodol ochraňovať seychelský človek milión. Už dávno som chcela použiť toto poetické slovné spojenie Jozefa Cígera Hronského. Na Seychelanov sa hodí tak akurát, majú tak neuveriteľne multietnické korene!

Pôvod obyvateľov tu zahŕňa oslobodených otrokov, politických vyhnancov, európskych osadníkov, dobrodruhov, obchodníkov arabského, perzského, čínskeho či indického pôvodu, Francúzov aj Britov. To znamená množstvo druhov náboženstva a viery, no bez konfliktov a v mieri. Zmes kultúry a chutí, architektúry, štýlov, hudby aj tanca – aj pre toto tam už chcem ísť aj ja.

Mahé, Seychelly.

Od 25 do 32°C, stále

Seychely majú šťastie v nešťastí, sú celoročná destinácia. Tropická klíma ostrovov je v každom ročnom období okolo 25 až 32°C. „Od decembra do marca je v dôsledku monzúnu na severozápade obdobie dažďov a je tam dusno, prípadne hrozia veterné dni, pocitová teplota sa tak znižuje. Od júna do septembra je zase sezóna suchšia a mierne chladnejšia,“ vysvetlila Mirka. Všeobecne sa hovorí, že najlepší čas na návštevu Seychel je apríl, máj, október a november. Aj napriek tomu mieri na Seychely podľa štatistík najviac turistov v júli.

Mirka navštívila na Seychelách tri už spomínané vnútorné ostrovy a miestne centrá diania – Mahé, Praslin aj La Digue. Hovorí, že sú povinnou jazdou každého návštevníka. Vlastne povedala skôr toto, „zaručene ich ani len netreba zvažovať obísť. Na oboch sa nachádzajú najkrajšie pláže sveta, ktoré sa každoročne objavujú na vrcholných priečkach rebríčkov. A naozaj, to, čo sme videli na ostrove La Digue, sa nedá opísať ani odfotiť“.

Pláž Anse Source d’Argent, ostrov La Digue, Seychelly.

Veľký orech, prírodné parky aj najkrajšie pláže

Myslela tým pláž Anse Source d’Argent považovanú najkrajšiu svojou kombináciou piesku, žulových skál a oceánu. Zrejme najfotogenetickejšie miesto tohto ostrova, spolu s chúdencami, obrovskými korytnačkami. Tie od ľudí zrejme veľa pokoja nemajú. Ja by som na tomto ostrove navštívila najmä prírodnú rezerváciu, vlastne prales s názvom Veuve. Tento bujný les je domovom endemického vtáčieho druhu, ktorý prezývajú vdovec – je to malý tmavomodrý vtáčik s dlhým chvostom. Na tomto ostrove tiež radšej jazdia bicyklom ako autom. Áno!  

Endemické palmy s najväčšími semenami na svete, predovšetkým teda ich plody, nájdete na ostrove Praslin. Najväčší plod orecha na svete, volá sa Coco de Mer, vyzerá všelijako, najmä ak máte bujnú fantáziu, no je raritou svetového významu. Stojí na pláži a je snáď ťažší ako ja. Je tu ukrytý aj vodopád uprostred prírodného parku Vallée de Mai zapísaného v UNESCO, ten upútal moju pozornosť viac ako obrí orech. Predstavujem si, ako voní voda padajúca do nedotknutej zelene!

Vallée de Mai zapísaného v UNESCO, ostrov Praslin, Seychelly.

Mahé, Viktória a králiky

„Na hlavnom ostrove Mahé odporúčam výstup na Morne Blanc, odkiaľ je nádherný výhľad na južné pobrežie ostrova,“ dáva tip na obutie si trekových topánok Mirka. Kopec síce má len okolo 600 metrov, ale turistika je turistika. Mahé je očividne plné prírodných atrakcií. Prešla by som sa v ňom rada medzi tropickými rastlinami a lávou vyformovanými skalami v parku Copolia Lodge Trail, aj kvetinovou záhradou v Les Canelles, prvým ekoturistickým miestnym projektom.

Rastú tu endemické stromy aj rastliny, medzi nimi aj 200 druhov orchideí, tu i tam sa objavia vtáčiky, žaby, morčatá či králiky. A navštíviť Viktóriu, hlavné mesto Seychel na ostrove Mahé, tak to sa musí. Vraj má fascinujúce voňavé trhy, dobré reštaurácie, bistrá a kaviarničky, hoci Mirke tu zas až tak nechutilo. Keď sa odtiaľ raz vrátim s mužom – kulinárom, podám vám relevantnejšiu informáciu.

V Mahé je predsa ešte čosi – jediný hinduistický chrám na Seychelských ostrovoch. Chrám Arul Mihu Navasakthi Vinayaga. Prekrásny, pocitovo snáď ako v Indii či v Nepále.

Morne Blanc, Mahé, Seychelly.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Prosba

Až sa na Seychely vyberiem sama, neskončím len na týchto troch vnútorných ostrovoch. Chcela by som ísť aj do pralesa na ostrove Silhouette, do džungle na ostrove Curieuse či sledovať vtáctvo na Vtáčom ostrove. Plaviť sa na bezmotorovom člne vo vodách Indického oceánu a stratiť sa medzi seychelskými ostrovmi. Až tam raz sami pôjdete, prosím, neležte len na pláži.

Cestovanie na Seychely: k vstupu stačí PCR test

Od 15. marca sú všetci plne zaočkovaní turisti oslobodení od povinnosti preukázať sa negatívnym PCR testom pri príchode na Seychely.

Za plne zaočkovaných považujú všetkých nad 18 rokov s dvoma dávkami vakcíny (jednou pri jednodávkovej vakcíne) a po 6 mesiacoch sa vyžaduje posilňovacia vakcína. Od detí a mládeži vo veku od 12 do 18 rokov sa nevyžaduje booster vakcína.

Nezaočkovaným turistom postačí ku vstupu na Seychely negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín. Následne pre cestujúceho už nebudú existovať žiadne obmedzenia pohybu ani nutnosť karantény.

Od 1. marca na Seychelách neplatí nočný zákaz vychádzania, rušia sa obmedzenia otváracích časov pre bary a povoľujú sa rodinné stretnutia. Nosenie rúšok na verejných miestach je stále povinné.

Pred odletom PCR test a registrácia

Návštevníci musia pred odletom na Seychely vyplniť registračný formulár: https://seychelles.govtas.com/. Poplatok za formulár pre dospelého je 10 EUR a 5,40 EUR na dieťa. Registráciu však možno vykonať len za predpokladu, že už máte negatívny výsledok PCR testu – ten tam totiž potrebujete zdokladovať.

Návštevníci musia mať rovnako platné cestovné zdravotné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje počas pobytu na Seychelách testovanie na COVID-19, izoláciu, karanténu a starostlivosť.

Na odlet zo Seychel sa nevyžaduje PCR test. Vaša letecká spoločnosť to však môže vyžadovať, preto je dobré pred cestou preveriť, či konkrétny dopravca také niečo nevyžaduje.

INÉ OD TOHTO AUTORA:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.7/5 - (8 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore