Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zvyknúť si na obedy po 14-tej a večere po 9-tej nebolo ľahké, hovorí sprievodkyňa Madridom

Zvyknúť si na obedy po 14-tej a večere po 9-tej nebolo ľahké, hovorí sprievodkyňa Madridom

Ak sa chystáte do Madridu na krátky citybreak, na dovolenku či len tak na na predĺžený víkend, s tou najväčšou radosťou vám odporúčame stráviť nejaký čas so slovenskou Madridčankou Alex, jednou z našich najlepších sprievodkýň. Prečítajte si rozhovor s ňou. Dozviete sa v ňom, prečo žije práve tu, ako sa tam cíti, akí sú Madridčania, či je siesta mýtus alebo skutočnosť a aj to, kam chodí Alex rada za zábavou aj za dobrým jedlom!

Reklama

Kedy a prečo si sa rozhodla odísť a usadiť sa v Madride?

Počas vysokej školy sme sa na diaľku stretávali s jedným sympatickým Madridčanom. Chodil za mnou do Bratislavy, do Porta, kde som študovala cez program Erazmus a navštívil ma aj v Cardiffe, kde som bola na stáži. Tam mi navrhol, aby som sa presťahovala do Madridu. Keďže španielsky temperament mi bol vždy blízky, v januári 2014 som s veľkým kufrom a hlavou plnou otázok nastupovala do lietadla smerom do Madridu. Bez spiatočnej letenky.

Alex so svojím Madridčanom na výlete v Portugalsku. Zdroj fotografie: Archív sprievodkyne Alex

Čo bolo najťažšie na začiatku? Ako rýchlo sa Slovák zabýva v Madride?

Celkom dlho mi trvalo, kým som sa v tejto metropole zorientovala. Chodila som metrom a často som nevedela, že dve zastávky rôznych liniek sú vlastne 10 minút peši od seba. Teraz už presne viem, ako sa kam dostať čo najrýchlejšie, dokonca aj na bicykli, ten ako spôsob dopravy používam najčastejšie. Tiež nebolo najľahšie zvyknúť si na obedy po 14-tej a večere po deviatej. Ale ich kultúru som nasávala veľmi rýchlo. Väčšinu voľného času som trávila s priateľom a jeho španielskymi kamarátmi. Vec, na ktorú som si zvykla hneď, bola „španielska barová kultúra“. (smiech) A cez víkendy chodiť von na tapas.

Akí sú domáci vo vzťahu k cudzincom?

Nikdy som nemala pocit, že by ma brali ako menejcennú. Aj keď, dodnes sa mi stáva, že ma majú za Slovinku, Čechoslovenku alebo Rusku. Keby som bola z Rumunska alebo z Južnej Ameriky, asi by to bolo iné. Musím priznať, že okolo ľudí z týchto krajín existuje množstvo negatívnych stereotypov. O Slovensku ale veľa nevedia, takže je to neutrálne. Raz mi to dokonca pomohlo! Náhodou som prišla do kontaktu s lyžiarskou asociáciou, ktorá organizovala zájazdy pre školy, a keďže „všetci Slováci vynikajúco lyžujú“, dostala som prácu inštruktorky.

Ako je to v Madride s angličtinou? Dohovoríme sa alebo sa máme začať učiť španielske frázy?

Začnite sa učiť! Je skôr šťastie, ak človek v reštaurácii narazí na čašníka s dobrou angličtinou. Na druhej strane, Španieli sú veľmi expresívni a komunikatívni, takže rukami-nohami sa tu dohovoríte lepšie ako v iných európskych krajinách. Často dokonca s turistami vtipkujú. Túto ich neformálnosť mám veľmi rada.

Je v  Madride silná slovenská či česká komunita? Patria medzi tvojich známych a kamarátov skôr Slováci alebo domáci?

Zo začiatku som bola obklopená Španielmi. Kamaráti môjho priateľa a španielski kolegovia v práci boli ľudia, s ktorými som trávila svoj čas. So Slovákmi a Čechmi som sa začala stretávať až posledné roky, odkedy ma cez moju facebookovú fanpage začali kontaktovať rôzne Slovenky žijúce v Madride. Máme teraz takú skupinku a z času na čas si vyrazíme. 

Pri sprievodcovaní. Zdroj fotografie: Archív sprievodkyne Alex

Ako si sa dostala k práci sprievodkyne?

K sprevádzaniu ako takému som sa dostala na jeseň v roku 2015, keď som odišla z korporatívnej práce v mojom obore (HR) a zamestnala som sa v malej začínajúcej firmičke, ktorá organizovala zájazdy po Európe. Tam som sa ale cítila vykorisťovaná. Potom, čo zopár Slovákov napísalo na Facebook, že hľadajú niekoho, kto im Madrid ukáže, mi napadlo zamerať sa na Slovákov a Čechov prichádzajúcich do Madridu. Začala som naplno študovať históriu a zaujímavosti o Madride, pár mesiacov potom vznikla Madridčanka (blog), moje madridské alter ego. (smiech) Mala som tiež šťastie, že z Madridu práve odchádzala delegátka športovej cestovnej kancelárie, to mi zo začiatku dávalo istotu, že si aspoň niečo zarobím.

Je to tvoja práca sezónna alebo ťa sprevádzanie živí na plný úväzok, celoročne?

Čím ďalej, tým viac je sprevádzanie prácou na plný úväzok. Prvý rok som sprevádzanie kombinovala so súkromnými hodinami angličtiny, ale od septembra 2019 už vyžijem len zo sprevádzania. A hoci je pravda, že v zimných mesiacoch (december, január, február) a v najpekelnejšom madridskom lete (júl, august) je práce málo, na jar a na jeseň musím robiť zázraky, aby som všetkých klientov vtesnala do kalendára.

V čom je život v Madride iný ako na Slovensku?

Pre mňa je najdôležitejším aspektom života v Madride ľudský kontakt. Madridčania sú veselší, vľúdnejší, otvorenejší. Radi sa porozprávajú. Nezáleží kde, kedy a s kým. Na druhej strane sú ale ľudia v Madride trochu cantamañanas, teda nie všetko, čo povedia, myslia vážne. Slováci sú jednoznačne spoľahlivejší a úprimnejší. Všetko má svoje pro a proti. Ďalšou vecou, ktorou sa Madrid odlišuje od Slovenska, je počasie. Slnko je v Madride takmer vždy prítomné a to mi dodáva radosť do života.

Vieš nám povedať aj niečo zaujímavé o Madridčanoch? Čím sa odlišujú od iných Španielov?

Španielsko je 46-miliónová krajina, každý kraj má svoje vlastné zvyky, gastronómiu, nárečie a dokonca aj ľudí. Taký Andalúzan má s Baskom spoločné asi toľko, koľko Slovák s Fínom. Madrid je v strede Španielska a prisťahovali sa sem ľudia z celej krajiny, takže je to taký mix. Ale vo všeobecnosti by som o Madridčanoch mohla prezradiť, že si zakladajú na tradíciách. O Madride sa hovorí, že je to najväčšia dedina Španielska, lebo hoci v niektorých aspektoch ide o typickú európsku metropolu, v iných aspektoch sa podobá kastílskym dedinkám.

Originalna zmrzlina Ice Wave z centra Madridu. Zdroj fotografie: Archív sprievodkyne Alex

A čo španielska siesta? Naozaj chodia všetci na obed na pauzu, odpočívajú a užívajú si pokoj? Je to pravda alebo je to len stereotyp?

V Madride záleží od toho, čo človek robí. V rodinných obchodoch alebo tradičných reštauráciách zatvárajú poobede na tri hodiny, ale ľudia, ktorí pracujú v kanceláriách, majú na obed len hodinku. Ale je pravda, že aj tí, ak môžu, idú na obed domov a dajú si hoci len 15-minútovú siestu. Práve toto je siesta – spánok kratší ako pol hodinka, lebo inak sa človek zobudí ako zombie a poobede už nič nespraví. Vo veľkomeste ako je Madrid, je privilégiom stihnúť to za hodinu domov a ešte si aj zdriemnuť.

Povedz nám niečo všeobecne zaujímavé o Madride, jeho obyvateľoch, čo obyčajný cestovateľ nepostrehne. Čo majú radi, čo robievajú cez víkendy, či sú skôr družní alebo samotári.

Madridčania sú veľmi spoločenskí. Víkendy využívajú na stretnutia s priateľmi. Niekedy si len idú niekde sadnúť alebo postáť pri bare, inokedy spoločne organizujú rôzne výlety. Tu keď sa organizuje nejaká oslava, je bežné, že sa jej zúčastní viac ako 20 ľudí. To isté platí aj o Vianociach, kedy sa stretávajú celé rodiny so starými rodičmi, ujami a tetami, bratrancami a sesternicami z oboch strán.

Ako vnímajú Madridčania vyostrený konflikt medzi Kataláncami a vládou v Madride, či je to len politická záležitosť alebo to rieši celá spoločnosť?

V septembri 2017, potom ako Katalánsko vyhlásilo protiústavné referendum, sa o tom hovorilo všade! Postupom času ale ľudia v Madride stratili o túto tému záujem. Asi majú pocit, že aj tak s tým veľa nenarobia a že sa to musí vyriešiť na politickej úrovni. Je ale pravda, že veľa Madridčanov katalánske ambície osamostatniť sa hnevajú. Vnímajú to ako ďalší z prejavov „katalánskeho lakomstva“, o ktorom je mnoho vtipov.

Ako často sa dostaneš na Slovensko, prípadne, ako často ťa navštevuje rodina?

Odkedy sa venujem turizmu, chodím na Slovensko minimálne trikrát ročne. Pri zájazdoch po Európe som často začínala v Budapešti, a tak som vždy predtým prišla do Bratislavy na pár dní. Teraz, keď robím sama za seba, využívam obdobie mimo hlavnej sezóny na návštevy rodiny a kamarátov. Moja rodina už bola v Madride päťkrát! Raz za rok si prídu doplniť vitamín D. (smiech) 

Zdroj fotografie: Archív sprievodkyne Alex

Čo je podľa teba v Madride topkou s nemal by ju obísť žiadny návštevník?

Ochutnať španielske špeciality! Dýchať španielsku atmosféru. Pamiatok a atrakcií je veľa, nedokážem vyzdvihnúť len jednu z nich, ale práve to je na Madride super. Že každý si tu príde na svoje. Či už milovník histórie, športu, umenia alebo prírody. Ja osobne sa z času na čas rada pozriem na Madrid z výšky. Taký lokálny tip je Parque Las Tetas na kopčeku, je na západ od centra, je odtiaľ krásny pohľad na západ slnka. Turistom odporúčam novootvorený skybar De Madrid al Cielo v hoteli RIU.

A naopak, je v Madride nejaká atrakcia či miesto, ktoré môžu pokojne vynechať?  

Toto sa pýtate sprievodcu??!! Nevynechať nič! Užiť si Madrid naplno! Klientom vždy navrhnem všetky možnosti a oni si podľa svojich preferencií vyberú, čo za ten čas, korí strávia v Madride, navštívia.

Určite máš nejaký najlepší a najhorší zážitok počas tvojej práce sprievodcu.

Hodilo by sa spomenúť nejaký strašný trapas, ale nič také sa mi zatiaľ nestalo. OK, možno raz, keď neprišiel objednaný autobus. Keď som im volala, povedali mi, že si mysleli, že majú prísť o deň neskôr. Vtedy mi nebolo všetko jedno nebolo. Ostošesť som vyvolávala taxíky a Ubery, napokon všetkých 33 klientov stihlo lietadlo naspäť domov. (smiech) Jeden z najkrajších zážitkov zase bol, keď mi šesťročný syn jedného klienta dal papierik, na ktorom bolo s gramatickými chybami napísané, že síce sa poznáme krátko, má ma však veľmi rád.  

V čom vidíš výhodu pobytu na mieste so slovenským sprievodcom dlhodobo žijúcim v danej lokalite?

Informácie o pamiatkach si človek môže naštudovať aj sám, hoci pri tom strávi veľa času. Najväčšou výhodou slovenského sprievodcu je podľa mňa „insight“ do kultúry, zvykov a spôsobu života v danom meste. Bedekre ho neposkytujú v takom rozsahu, ako človek, ktorý tam žije dlhé roky. A ešte informácie o jedle a reštauráciách. Napríklad, všetci knižní sprievodcovia o Madride vyzdvihujú Mercado de San Miguel, ale tento je spomedzi všetkých najviac turistický, najdrahší a najmenej autentický. Ak človek chce spoznať Madrid z pohľadu Madridčanov, oplatí sa objednať si lokálneho sprievodcu.

Predsa sú cestovatelia, ktorí uprednostňujú cesty bez sprievodcu, čo by si im poradili, čo by určite nemali nevynechať a čo v bedekri nenájdu?

Myslím si, že bedekre o Madride sú relatívne kompletné. Ale ešte v žiadnom som nenašla informácie o Sierra de Guadarrama, pohorí, ktoré je len 60 km od Madridu a sú v ňom veľmi pekné dedinky a ešte krajšie lesy, hory a lagúny.

Prečo by ľudia mali uvažovať nad návštevou Madridu?

Pretože tu svieti slnko, ľudia sú otvorení a gastronómia je výborná. A existuje množstvo aktivít, ktoré môžu ich výlet len spestriť.

Kedy je najvhodnejšie cestovať do Madridu? Vzhľadom na počasie, ceny či množstvo turistov?

Čím lepšie počasie, tým väčšie množstvo turistov a tým vyššie ceny. Pre mňa je obľúbeným obdobím jar, vtedy všetko kvitne a človek si môže užiť nespočetné množstvo parkov, ktoré sa v Madride nachádzajú. No myslím si, že akékoľvek obdobie je na návštevu Madridu fajn. Pod nulu tu teplota neklesá takmer nikdy a prší málokedy. Ak má niekto nižší rozpočet, oplatí sa prísť v zimných mesiacoch. V auguste sa zase Madrid celkom vyprázdni, pretože pred horúčavami utekajú aj Madridčania a teda toto obdobie by som odporúčala tím, ktorí nemajú radi davy ľudí.

Požičať si auto, ísť peši, na bicykli alebo hromadnou dopravou? Čo v Madride prevláda a ako najlepšie spoznať mesto?

To všetko závisí od toho, čo ľudia od Madridu očakávajú. Najlepšie je ubytovať sa v „centrálnom jablku“, pretože z jeho východu na západ alebo z juhu na sever prejde človek za pol hodinku peši. V tomto okruhu sa nachádza väčšina pamiatok a atrakcií. Keď chcú cestovatelia zájsť na futbalové štadióny Santiago Bernabeu alebo Wanda Metropolitano, metrom sa tam dostanú bez problémov.  Auto môže byť výhodné, ak si niekto chce spraviť rôzne výlety. Do Toleda, Segovie, ale najmä do hôr, kam je verejná doprava zriedkavejšia. Ja osobne sa po Madride pohybujem na verejných bicykloch. Tieto sú prístupné aj pre turistov, takže s radosťou klientom pomôžem stiahnuť appku a zaregistrovať sa.

Kam sa chodíš najradšej najesť ty a ktoré jedlo je must try v Madride?

Často chodíme s kamarátmi do baru El Rincón de Jaén, pretože tam k nápojom dávajú relatívne štedré a hlavne kvalitné tapas. Tento je síce mimo centra, ale aj v centre mám odskúšané množstvo reštaurácií a barov, kam sa chodím najesť s klientmi alebo keď medzi prehliadkami nestíham ísť domov. Toho jedla je toľko, ťažko sa vyberá len jedno – jamón, krokety, kalamáre, krevety na cesnaku, ako dezert chocolate con churros. Ale keďže sme ešte stále v zimných mesiacoch, odporúčam Cocido Madrileño. Varili sme ho aj v relácii Cestou Necestou.

Kam v Madride za zeleňou, kam za umením a kam za zábavou?

Za zeleňou do jedného z desiatky parkov. Väčšina turistov pozná len park Retiro, ale Quinta de Molinos je krásna, keď kvitnú madlovníky, Casa de Campo je lesopark, takže trochu väčšia divočina a El Capricho je zase so svojimi palácikmi veľmi romantický. A to som vymenovala len zopár. Z múzeí sú najznámejšie Prado, Reina Sofia a Thyssen. Každé z nich pokrýva iné obdobie histórie umenia, takže každý nech si vyberie to, čo mu je najbližšie. Ja som napríklad s otvorenými ústami obdivovala osemmetrovú Picassovú Guernicu v múzeu Reina Sofia. Okrem toho sú tu aj špecializované múzeá, napríklad Ameriky, moreplavectva, mincí, romantizmu, dekoratívneho umenia. Je toho veľa, treba prísť a popýtať sa. Zábava je v centre na každom kroku, ale vyzdvihla by som 5-poschodovú diskotéku Teatro Kapital.

Aké chyby robia turisti prichádzajúci do Madridu najčastejšie?

Kúpia si predraženú turistickú trojdennú kartičku na metro a potom zistia, že metrom ani veľmi chodiť nepotrebujú. Alebo si dajú obed v reštaurácii, ktorá má najväčšie nápisy. Tie najlepšie bary a reštaurácie si predsa reklamu robiť nemusia. Robia im ju Madridčania, ktorí jedlo nielen radi jedia, ale sa o ňom aj radi rozprávajú.

Ako vyzerá bežný deň sprievodcu?

Mimo sezóny je to hlavne práca za počítačom. Stále hľadám nové informácie o Madride, píšem články, pracujem na web stránke o nových produktoch, nových spoluprácach. Ako je aj táto s vami, z tej sa veľmi teším! Viac voľného času využívam na šport a učenie sa ruštiny. Počas hlavnej sezóny je to neustály pohyb. Sú dni, keď po Madride nachodím aj 20 kilometrov a obdobia, keď nemám počas dvoch týždňov ani jeden deň voľna.

Alex s Madridom v pozadí. Zdroj fotografie: Archív sprievodkyne Alex

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Osobné aj profesné.

Niekedy v budúcnosti by som rada žila v menšej komunite na mieste, kde je viac prírody a menej áut. Rada by som si pestovala vlastnú zeleninu, vychovávala moje deti a ponúkala turistom ubytovanie a aktivity v prírode. 

Ak by si sa mohla vrátiť v čase, vybrala by si si opäť Madrid?

Madrid si vybral mňa a ja som to prijala. Netvrdím, že je to moje vysnívané miesto na Zemi a že tu budem žiť celý život, ale kým som tu, užívam si ho celým srdcom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Mirka si už dávno uvedomila, že jeden život jej bude málo, aby stihla zažiť všetko čo si naplánuje a navštíviť všetky miesta o ktorých sníva. Preto vyberá vždy to najlepšie. Najviac miluje neporušenú prírodu ďaleko a vysoko v horách. Stretnete ju na lyžiach, v meste pri knihe, na káve, na skale, v posilke, telocvični, v galérii, so psom v lese, či bežať popri Dunaji. V Pelikáne robí presne to, čo ju baví a ako produktová špecialistka pre vás spája najlepšie letenky s najlepšími hotelmi a zážitkami.

Hore