Nájdeš nás aj na:

Novinky

Rím tento aj budúci rok sprístupní viaceré z najväčších hrobiek starovekej ríše

Rím tento aj budúci rok sprístupní viaceré z najväčších hrobiek starovekej ríše

Milovníci histórie, ktorí navštívia Rím tento alebo budúci rok, si prídu na svoje. Historická oblasť Sacra v argentínskom Largo di Torre má podľa informácíí Lonely Planet podstúpiť rozsiahle reštaurátorské práce, vďaka ktorým bude prístupná. V potopenej oblasti sa nachádzajú pozostatky štyroch chrámov z doby republikánov, ktoré boli postavené medzi druhým a štvrtým storočím pred našim letopočtom. Nachádza sa tam aj Pompejovo divadlo. Pri vstupe sa nachádza aj Pompejova kúria, kde bol s najväčšou pravdepodobnosťou v roku 44 p.n.l. zavraždený aj Julius Ceasar. Od marca tohto roku je prístupné aj mauzoleum, ktoré reštaurovali 13 rokov.

Reklama

Area Sacra je okrem iného známa aj tým, že sa v nej nachádza kolónia stoviek rímskych túlavých mačiek. Ruiny boli odkryté ešte v rokoch 1926 až 1930, keď ich pod nimi odhalilo zbúranie stredovekých domov.

Reštauračné práce sa majú čoskoro začať a ich dokončenie bude trvať rok. Projekt je spolufinancovaný talianskou módnou spoločnosťou Bulgari. Cieľom je opäť prilákať návštevníkov do Ríma, ktorý teraz kvôli pandémii túži opäť po turistoch z celého sveta.

Hrobku odhalili po 13 rokoch

Okrem Area Sacra sa chystá Hrobka prvého cisára starovekého Ríma bola tento rok odhalená verejnosti. Stalo sa tak po 13 rokoch rekonštrukcie.

Cisár Augustus, známy aj ako Octavius, sa k moci v starovekom Ríme dostal po smrti Juliusa Caesara. Augustus sám nariadil postavenie hrobky, viac ako 30 rokov pred jeho smrťou v roku 14 n.l. Bol v nej pochovaný spolu s inými členmi jeho dynastie.

Mauzóleum je obrovskou kruhovou hrobkou, jednou z najväčších v celom Ríme ako aj v starovekom svete. Archeológovia sú si celkom istí, že pôvodne bola stavba pokrytá bielym mramorom a bohatými dekoráciami, s bronzovou sochou Augusta, píše Lonely Planet. Podobne ako iné pamiatky, napríklad Koloseum či Forum Romanum, Mauzóleum bolo väčšinu času pre verejnosť zatvorené a v zlom stave.

Rekonštrukčné práce na pamiatke začali v roku 2008 a trvali takmer 13 rokov, pričom sa do nich investovalo viac ako 20 miliónov eur. Pracovalo sa totiž aj na námestí, ktoré mauzóleum obklopuje. Do prác sa zahrnula tiež infraštruktúra, ktorá má pomôcť stavbu sprístupniť turistom.

Vynovené mauzóleum je pre verejnosť otvorené od 1. marca 2021. Vstup je bezplatný do 21. apríla, bude však potrebné si vstupenky vopred rezervovať. Po tomto termíne budú mať vstup zadarmo iba obyvatelia Ríma.

Akciové letenky do Ríma


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore