Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Petrohrad v lete je niečo, čo skrátka treba zažiť (a máme aj super letenky a pobyt!)

Má mnoho prívlaskov. Napríklad „najsevernejšie veľkomesto sveta“, najeurópskejšie mesto Ruska, najkrajšie mesto Európy, ale aj „Benátky severu“. Tak ako Benátky, aj Petrohrad je mesto vodných kanálov, na ktorých sa môžete plaviť na loďkách, alebo pochodiť ho peši, a obdivovať krásne staré talianske sídla, veľkolepé námestia, aj pestrofarebné barokové a neoklasické paláce, ktoré patrili európskej šľachte. Niet divu, že mesto je pod patronátom UNESCO. Po tomto meste sa v minulosti prechádzali ruskí velikáni ako Katarína Veľká, Potemkin aj Rasputin, Alexandra II aj Pavol XY-tý, a inšpiráciu tu naberali umelci ako Čajkovskij, Rimskij-Korsakov, či Puškin.

Reklama

Na koľko dní cestovať?

Dnes ho používajú ako zátišie svojich selfies a videí populárni instagrameri a blogeri. Pri búkovaní letenky si dobre zvážte na koľko dní sa sem chcete vydať, aby ste potom neľutovali, že vám bolo málo. Len v múzeu Ermitáž (po parížkom Louvre 2.najväčšie múzeum sveta a jedno z najlepších), môžete stráviť niekoľko dní a pozrieť si všetko od egyptských múmií po Picassa. V Ruskom múzeu zase nájdete najlepšiu svetovú kolekciu ruského umenia na svete, alebo otvorte ústa nad majstrovstvom ruských baletných, či operných velikánov. Preferujete koncert vážnej hudby, alebo moderné hudobné festivaly počas letných nocí? Ponuka je pestrá.

S kým cestovať?

A keď do Ruska, tak s Aeroflotom. Odskúšali sme ekonomickú triedu aj business class. Majú nové lietadlá, výber sedadla máte grátis, 23kg batožinu v cene aj pri krátkych letoch a najnovšie sa aerolinky umiestnili aj v rebríčku TOP10 aeroliniek, ktoré za posledný rok urobili najväčší progres. Teraz ponúkajú letenky do Petrohradu z Viedne za dve stovky.

Viedeň – Petrohrad – Viedeň od 32 EUR REZERVUJ LETENKY

Petrohrad v lete

Prečo Petrohrad v lete? Dôvod je jednoduchý – zimy tu bývajú extrémne kruté, v lete je tu naopak teplúčko a noc vyzerá ako deň. Neveríte? Poďte do Petrohradu. Druhé najväčšie ruské mesto si vás získa ihneď po vystúpení z lietadla. Nádherné ulice plné domov, ktoré vyzerajú ako paláce, stovky mostov ponad rieku pripomínajúce talianske Benátky a matriošky všetkých veľkostí na vás vyskočia skôr ako stihnete povedať: добрый день (Dobrý deň). Nie nadarmo patrí Petrohrad do päťdesiatky najlepších destinácií sveta.

Keď vyhladnete, vyberte si nejaké pekné miesto, kde by ste chceli spraviť piknik (napríklad pred riekou Neva), a skúste ten trik z ruských rozprávok – 3x tlesknúť a zvolať: „Stolček, prestri sa!“ V tom momente by sa vám mal zjaviť na stole losos v bešamelovej omáčke, soté Stroganov, kaviár a lahodné ruské šampanské. Nefunguje to? Skúste to zvolať v ruštine! Stále nič? Asi nemáte dobrý prízvuk. V každom prípade, návšteva miestnej reštaurácie to istí.

Biele noci

A ak sa vám bude po večeri podriemkávať, máte smolu. Síce majú mnohé mestá na svete prívlastok, „mesto, ktoré nikdy nespí“, Petrohrad však počas bielych letných nocí naozaj nespí. Svetlo na oblohe, ale aj neustále kultúrne a hudobné akcie, nedajú zaspať ani vám, a celé mesto preplnené turistami žúruje. (Ak sa chcete vyhnúť davom navštívte ho počas skorej jari, zlatej jesene, či zimy, kedy tu možno stretnete aj Mrázika.) Chcete vedieť ako prázdninovali ruskí cárovia? Vydajte sa do Puškinova, mestečka, v ktorom sa nachádza ich bývalá letná rezidencia. Z Vasilevského ostrova si spravíte najkrajšiu panoramatickú fotku mesta, a ak sa chcete počas leta namočiť, neďaleko centra nájdete aj krásne pláže lemujúce Fínsky záliv.

Inak! Máme v ponuke aj letenku z Viedne do Petrohradu spolu s luxusným ubytovaním s raňajkami v 4* hoteli Sokos Olympia. Okrem skvelej polohy v centre priamo pri parku sa môžete tešiť na štýlové izby, saunu či posilňovňu.

Výlet do Petrohradu s odletom z Budapešti a ubytovaním v 4*hoteli s raňajkami od 237 EUR REZERVUJ LETENKY

Medzinárodné letisko Petrohrad – Pulkovo sa nachádza v Rusku, približne 23 kilometrov južne od centra mesta Petrohrad. Letisko má dve pristávacie dráhy a jeho služby ročne využíva viac ako 13 miliónov pasažierov, pre ktorých je k dispozícií 1 terminál.

Turistické víza do Ruska

Na územie Ruskej federácie môže vstúpiť občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas a platné víza. Pre cestovateľov sú najpoužívanejšie turistické víza a potom ešte tranzitné víza (ak v Rusku len prestupujete).

Žiadosť je potrebné podať osobne, čo je o niečo zložitejšie ako pri vízach do ostatných krajín. Nemožno ju zaslať poštou, ani elektronicky. Iná osoba vás môže pri vybavovaní víz zastúpiť jedine na základe overenej plnej moci a musí byť podrobne informovaná o ceste žiadateľa. Konzulárne poplatky sa uhrádzajú v deň podania žiadosti na pošte na základe poukážky, ktorá sa vydá pri podaní
žiadosti.

Vízum do Ruska možno získať niekoľkými spôsobmi. Vždy ale musíte získať tzv. pozvanie.

Počasie v Petrohrade

V Petrohrade prevláda vlhké pevninské podnebie, ktoré majú na svedomí najmä vplyvy cyklónov od Baltického mora. Tradične krátke letá bývajú chladné a upršané. Teploty v letných mesiacoch sa pohybujú v priemere okolo 22°C. Milovníci nízkych teplôt si tu prídu na svoje počas dlhých mrazivých zím. V tomto období klesne ortuť na teplomeri často až na –27°C.

Peniaze

V Rusku platí mena rubeľ. Pred návštevou Ruska si viete zmeniť eurá takmer kdekoľvek, to isté platí aj po pristátí. Mnoho obchodníkov a hotelov prijíma platby aj v týchto menách. Peniaze je najlepšie zmeniť v banke alebo serióznej zmenárni. Vyhnite sa podvodníkom, ktorí menia peniaze priamo na ulici. V celom Petrohrade je množstvo bankomatov, problém nie je platiť kartou.

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Slovak Lines obnovuje medzinárodnú dopravu do Viedne aj Budapešti https://t.co/EhaiPUBVja #novinky7 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 2 noci v luxusnom Grandhotel Praha s raňajkami a lanovkou za 69€ https://t.co/e6VkERK1sJ #dovolenky11 hodín dozadu
Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom Západe https://t.co/ag0ugQ4rwQ #cestopisy13 hodín dozadu
Zaujímavosti zo sveta – Bojisko, kde je vojna “hrou” https://t.co/YGmuVkbdiU13 hodín dozadu
Tipy na darčeky spojené s fotografiou. Inšpirujte sa a darujte spomienky https://t.co/6HHBkcwvbv #tipy14 hodín dozadu
Hranice s Českom, Maďarskom a Rakúskom sú otvorené https://t.co/3U1gJxGJ5I15 hodín dozadu
Emirates obnovujú ďalšie spojenia. Medzi nimi aj Viedeň https://t.co/D7hlaVLCDV #novinky15 hodín dozadu
Austrian Airlines čoskoro opäť štartuje. Kam poletí? https://t.co/dCgScN5R4y #novinky16 hodín dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: burger z domácich žemlí od Michala Kordoša (recept) https://t.co/AhieOqzz6M #tipy1 deň dozadu
TOP PONUKA: Luxusný pobyt v 5* Kempinski od 99€ https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore