Nájdeš nás aj na:

Novinky

Omán sa po týždni lockdownu opäť otvára. Dovolenkár však musí absolvovať tri testy

Omán sa po týždni lockdownu opäť otvára. Dovolenkár však musí absolvovať tri testy

Zákaz vstupu do Ománu pre turistov bol po sviatkoch okamžite zrušený a dovolenka v exotickej krajine tak má opäť zelenú. Nové podmienky však mierne komplikujú situáciu.

Reklama

Od všetkých cestujúcich sa pri vstupe do Ománu vyžaduje negatívny výsledok PCR test vykonaný najneskôr 72 hodín pred plánovaným odletom do sultanátu. Po príchode do Ománu je potom povinný ďalší test, špeciálny náramok Tarrasuad a 7-dňová izolácia. Po týždni sa od cestujúcich vyžaduje, aby sa 8. deň podrobili novému testu PCR. Ak je výsledok testu negatívny, izolácia sa skončí.

Občania Slovenska a približne stovky ďalších krajín tak opäť môžu dovolenkovať v sultanáte. Podmienkou k vstupu je tiež platné zdravotné poistenie, ktoré kryje náklady na liečbu COVID-19 počas doby pobytu.

Občania 103 krajín môžu po novom vstúpiť do Ománu dokonca aj bez víz – ak ich pobyt nepresiahne 10 dní. Ománske Ministerstvo cestovného ruchu tiež uviedlo, že doba pobytu v sultanáte by mala byť menej ako dva týždne.

Pred príchodom do Sultanátu je potrebné sa zaregistrovať na PCR test, ktorý sa uskutoční po prílete na letiskách Ománu. Registrácia sa vykonáva cez stránku emushrif.om.

Vstup do Ománu – tieto dokumenty budete potrebovať k registrácií

  • Platný cestovný doklad (cestovný pas)
  • Debetná karta alebo kreditná karta (pre online platbu).
  • Platná letenka (vyžaduje sa číslo letu) – letenku je teda potrebné zakúpiť pred registráciou
  • Cena PCR testu po príchode je 25 OMR (približne 53 – 54 EUR).
  • Registračný portál vám umožňuje zaregistrovať seba i svojich sprevádzajúcich cestujúcich (t. j. členov rodiny).
  • PCR test musia po príchode absolvovať všetci cestujúci starší ako 15 rokov
  • Po dokončení platby si uschovajte tlačenú alebo tlačenú kópiu potvrdenia o platbe za test. Toto potvrdenie je potrebné predložiť po príchode.

Turisti by sa obdržania výsledku PCR test mali zdržiavať len v hotelovom rezorte a nemali naväzovať kontakty s inými osobami.

Ako navštíviť Omán tento rok?

Do Ománu možno letieť komfortne z Viedne bez prestupu, prípadne s jedným prestupom. Aktuálne lietajú na medzinárodné letisko v Muscate spoločnosti Emirates, Turkish Airlines či Pegasus. Množstvo priamych leteckých spojení zabezpečujú cestovné kancelárie s odletom z Viedne. Na Pelikáne si možno vyberať z ponuky 4* a 5* hotelov – kompletnú all inclusive dovolenku možno rezervovať už od 639 EUR!

Podmienky návratu do SR

Pri návrate do SR z Ománu sa uplatňuje pravidlo povinnej izolácie. Po príchode z Ománu je teda potrebná registrácia cez korona.gov.sk/ehranica, následná izolácia minimálne 5 dní a potom štátom hradený test na koronavírus. Po obdržaní výsledku testu karanténa končí. Karanténu nemožno skrátiť PCR testom na vlastné náklady.

Prečo si vybrať Omán?

Omán ani zďaleka nie je tak populárny ako neďaleké luxusné metropoly Dubaj či Abú Zabí. A je to tak v poriadku. Omán nepodľahol masovému turizmu a dokázal si zachovať svoju jedinečnú kultúru. V krajine nenájdete turistov, ktorí sa náhlia za tuctovými zaujímavosťami, Omán je destinácia skúsených cestovateľov.

Omán je pokojnou oázou Arabského polostrova a je domovom štyroch miliónov obyvateľov. Ponuka poteší najmä náročných cestovateľov. Omán je síce bližšie ako Thajsko či Maurícius, je však rovnako exotický. Služby sú na extrémne dobrej úrovni a pláže, ktoré tu nájdete by mohli pokojne súperiť s plážami na Havaji a v Brazílii. Prírodná scenéria sultanátu je tak jedinečná, že sa len ťažko porovnáva s inými krajinami. Omán je úplne iný ako jeho susedia. Aj nás úplne očaril.

Okolie Salalahu v regióne Dhofar je v kontraste s ostatnými časťami krajiny. V Salalahu sa narodil aj ománsky sultan, najdôležitejší muž krajiny, ktorého si Ománci nadovšetko cenia. Piesočná pláž v tieni paliem a neďaleko duny púšte. Hory za Salalahom zachytávajú vlhkosť a umožňujú tak rásť stromom, z ktorých sa vyrába kadidlo, ktoré sa predáva na trhoch po celom svete. Mesto so svojou modernosťou a priestrannosťou dáva vyniknúť dramatickosti prírody. Salalah je najlepšie miesto pre oddych a pre výlet po regióne.

Zdroj: Gulfnews.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

TOP tatranské hotely, ktoré sú láska na prvý pohľad (tipy redakcie) https://t.co/fAK2z21DFR #dovolenky1 deň dozadu
PECKA DŇA: 7 dní na Kréte v júni v adult-only hoteli s polpenziou, letenkami a transferom od 318€! https://t.co/8EZbrAZfZM #dovolenky1 deň dozadu
Chcel viac miesta pre nohy, aerolinky si za službu omylom vypýtali miliardu dolárov https://t.co/o8Il5lyB8O #novinky1 deň dozadu
Mesto Trnava začalo ako prvé v Európe testovať COVID pasy https://t.co/4RhIjey4Hn #novinky1 deň dozadu
Aljaška začne turistom ponúkať bezplatné očkovanie proti covidu už toto leto https://t.co/Y0ikEiyiIx #novinky1 deň dozadu
Juh Portugalska za 6 dní! Máme návod na perfektný roadtrip cez Algarve https://t.co/mlNyHJwzoO #cestopisy1 deň dozadu
Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky z Viedne https://t.co/zV4RmijjSP #dovolenky1 deň dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáte už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky1 deň dozadu
Negatívny výsledok testu na COVID-19 v angličtine. Kde ho získam aj na poslednú chvíľu? https://t.co/3oPSCPoAsc #novinky1 deň dozadu
Krajiny, ktoré prijímajú zaočkovaných cestovateľov https://t.co/u6oVW78MSj2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore