Nájdeš nás aj na:

Európa

Cestovanie v roku 2021: všetko môže zmeniť digitálny očkovací preukaz

Cestovanie v roku 2021: všetko môže zmeniť digitálny očkovací preukaz

Očkovanie pred cestou do niektorých krajín je už nejaký čas povinné. Napríklad ak cestujete do určitých krajín Afriky, Južnej Ameriky či vzdialených kútov Ázie – vyžadujú od vás potvrdenie o očkovaní na žltú zimnicu, prípadne iné ochorenie. Podobne to už čoskoro môže byť aj s koronavírusom.

Reklama

Je veľmi pravdepodobné, že čoskoro uzrie svetlo sveta nová mobilná aplikácia, ktorá bude obsahovať informácie o tom, či ste prekonali COVID-19, či máte platný negatívny test alebo či ste sa už nechali zaočkovať.

Novinka môže výrazne uľahčiť cestovanie po svete, návštevu športových či kultúrnych podujatí a postupný „návrat do normálu“.

Digitálny očkovací pas, ktorý potvrdí, že človek je zaočkovaný proti koronavírusu, by mohol v budúcnosti slúžiť ako priepustka do zahraničia aj na množstvo hromadných akcií.

Spájajú sily, aby vytvorili appku

Ako uvádza portál hnonline.sk, jedným z hlavných iniciátorov digitálneho zdravotného osvedčenia je ženevská nezisková organizácia The Common Project. Iniciatíva pod názvom Common Trust Network združuje okrem iného aj aerolinky ako je Lufthansa, Swiss Airlines, Virgin Atlantic či Cathay Pacific. Práve leteckí dopravcovia majú najväčší záujem o to, aby sa cestovný ruch obnovil.

Výsledkom tejto spolupráce má byť mobilná aplikácia, do ktorej by si cestujúci mohli stiahnuť potvrdenie o teste na koronavírus, ale aj preukaz o očkovaní či iné digitálne dokumenty. Appka by tiež slúžila ako priepustka na hraniciach štátov a letiskách.

Akciové letenky od Pelikána

Nemáš očkovanie? Zrejme sa nevyhneš testom a obmedzeniam

Premiér SR Igor Matovič v novembri 2020 uviedol, že Európska únia zvažuje obmedziť pohyb ľudí, ktorí sa nedajú zaočkovať proti COVID-19. Bližšie o týchto plánoch komisárov z Bruselu informoval tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS). Ten uviedol, že Európska únia zvažuje zavedenie elektronických očkovacích preukazov.

Súčasťou týchto preukazov by mal byť QR kód, ktorý budú môcť skontrolovať policajti všetkých členských štátov. Očkovací preukaz bude zaznamenávať, či ste boli očkovaní proti COVID-19, alebo ste COVID-19 už prekonali.

Tajomník Martin Klus podotkol, že realizácia očkovacích preukazov je zatiaľ v rovine úvah a rokovaní v Bruseli, ale aj na pôde Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Podľa Klusa je však veľmi pravdepodobné, že najmä tie krajiny, ktoré sú v digitálnom rozvoji popredu môžu začať tieto preukazy uvádzať do praxe už po prvých očkovaniach.

Európska komisia už takmer dva roky zvažuje zavedenie jednotného očkovacieho preukazu v rámci celej únie. Vyzerá to tak, že práve COVID-19 bude pre Brusel zámienkou na zavedenie očkovacích preukazov do praxe.

Očkovanie proti COVID-19 – ako dlho pred cestou sa nechať zaočkovať?

Doposiaľ platilo, že na očkovanie by človek mal myslieť čím skôr, približne 2 mesiace pred odletom. Sú také očkovacie látky (toto platí aj pri COVID-19), ktoré sa podávajú vo viacerých dávkach s určitým časovým odstupom. V niektorých prípadoch je potrebné sa dať zaočkovať viac ako týždeň pred príchodom do cudzej krajiny.

Kde a akedy sa dať zaočkovať?

Informácie ohľadom očkovania možno nájsť na oficiálnej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR.

Zatiaľ je očkovanie proti COVID-19 na Slovensku dostupné len pre zdravotníkov, očakáva sa však, že už na jar budú vakcíny dostupné aj pre širšiu verejnosť. Čakáme, kým Ministerstvo zdravotníctva zverejní registračný formulár.

Nezabudni na to, že neexistuje riziková cesta, iba rizikový cestovateľ.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

UNESCO park Wadden Sea v Dánsku bude mať unikátnu vyhliadkovú vežu. Pribudne aj veľký kemp pre karavany https://t.co/X7xA5hToJy #novinky5 dni dozadu
Srí Lanka v roku 2021: Ako si tento rok užiť dvolenku na ostrove? (podmienky a tipy) https://t.co/QnMcI9XhKn #cestopisy5 dni dozadu
Veľké sčítanie cestovateľov: ako budeš dovolenkovať v roku 2021? Klikni a vyplň krátky dotazník https://t.co/4VXw8U8FFi #novinky5 dni dozadu
TMR od 22. apríla otvára lyžiarske stredisko na Chopku. Vstup do lanovky je podmienený negatívnym testom https://t.co/6UaMiqtdN4 #dovolenky6 dni dozadu
Rekonštrukcia Notre Damu bude hotová v roku 2024. Dnes sú dva roky od nešťastného požiaru https://t.co/JEGPn1qQmc #novinky6 dni dozadu
V roku 2021 sa môžu návštevníci po prvýkrát túlať v Buckinghamských záhradách bez sprievodcu https://t.co/4vKGE7p6mv #letenky6 dni dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky6 dni dozadu
Na letisku v Tokiu testujú bezkontaktný checkin pomocou snímania tváre https://t.co/KkGAbFvU14 #novinky6 dni dozadu
Ako prejsť Island za 7 dní a nezruinovať svoj bankový účet https://t.co/68hlkwBZjc #cestopisy6 dni dozadu
PONUKA DŇA: All Inclusive Turecko v septembri s letenkami a 5*hotelom za 598€ https://t.co/tRvjO9GQGz #dovolenky6 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore