Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Nórsko zaradilo Slovensko medzi oranžové krajiny

Nórsko zaradilo Slovensko medzi oranžové krajiny

Cudzincom, ktorí žijú na území krajiny, ktorú Nórsko označuje za inú ako zelenú, alebo sa na jej území zdržiavali v dobe 10 dní pred cestou do Nórska, je povolený vstup iba ak majú na území Nórska povolený pobyt alebo majú na to závažný dôvod.

Reklama

Za závažný dôvod sa považuje napr. ak má cudzinec v úmysle navštíviť maloleté dieťa, ak ide o návštevu najužšieho rodinného príslušníka, za ktorého sa považuje manželský resp. registrovaný partner, vlastné či nevlastné maloleté dieťa resp. registrovaný druh/družka, rodičia či nevlastní rodičia maloletých detí, ak ide o akreditovaných žurnalistov či personál zahraničných médií, alebo cudzincov tranzitujúcich cez územie Nórska do iných krajín EHP, ktorí neopustia letiskový tranzitný priestor, alebo námorníkov či posádky lietadiel, alebo cudzincov vykonávajúcich prepravu tovarov či osôb, cudzincov zamestnaných v štruktúrach považovaných v Nórsku za kritickú infraštruktúru, resp. zdravotnícky personál z Fínska či Švédska pracujúci v nórskych zdravotníckych službách.

Za osoby s povoleným pobytom sa považujú nie len osoby považované za rezidenta (držitelia tzv. ID čísiel registrovaní v Národnom registri), ale aj osoby pobývajúce na území Nórska na základe povolenia na pobyt, alebo s právom pobytu v súlade s Imigračným zákonom (držitelia tzv. D-čísla). Tieto osoby sú však povinné riadne zdokumentovať svoj pobytový status v Nórsku, aby mohli byť považované za rezidenta napr.:

 • preukázaním vlastníctva nehnuteľnosti resp. prenájmu nehnuteľnosti v Nórsku (pozor prenájom nehnuteľností ako sú napr. chaty na účel turistiky resp. voľnočasových aktivít sa nepovažuje za pobytový titul);
 • v prípade prenájmu nehnuteľností musí byť preukázané, že cudzinec mal prenajatú nehnuteľnosť, keď opúšťal Nórsko a má ju prenajatú aj keď sa vracia
 • v prípade uplynutia predchádzajúcej nájomnej zmluvy musí byť osoba schopná preukázať svoje právo na pobyt v Nórsku napr. preukázaním pracovnej zmluvy resp. potvrdením o štúdiu alebo prijatia do školy
 • v prípade ak nie je osoba registrovaná v Národnom registri musí preukázať, že sa do Nórska vracia po dočasnom opustení krajiny napr. preukázaním letenky, ktorou z krajiny odlietala


Bližšie informácie sú dostupné na webovej stránke nórskej vlády.

Na územie Nórska je povolený vstup tiež cudzincom s pobytom na území členských štátov EHP a Spojeného kráľovstva, ktorí preukážu, že majú nasledovný rodinný vzťah s osobami s povoleným pobytom na území Nórska:

 • dospelé deti, resp. nevlastné deti
 • rodičia resp. nevlastní rodičia dospelých detí
 • starí rodičia resp. nevlastní starí rodičia, vnuci resp. nevlastní vnuci
 • osoby majúce blízky intímny vzťah (boyfriend/girlfriend) – takýto vzťah však musí trvať minimálne 9 mesiacov a partneri sa museli fyzicky stretávať už v minulosti – v prípade vstupu tejto kategórie občanov je potrebné, aby navštívená osoba v Nórsku podala ešte pred návštevou podala žiadosť na Nórskej imigračnej službe (UDI). Žiadosť je bezplatná, avšak proti jej prípadnému zamietnutiu nie je možné odvolanie. Táto výnimka platí pre cestujúcich z purpurových krajín

 
Osoby z týchto krajín, ktorým je umožnený vstup do Nórska, podliehajú už platným karanténnym opatreniam.

Tieto osoby sú povinné:

 • registrovať sa pred príchodom do Nórska. Registráciu je možné vykonať elektronicky. Podrobné informácie, ako aj registračný formulár je dostupný  na webovej stránke nórskej vlády.
 • podstúpiť povinnú 10-dňovú karanténu, pričom pre cestujúcich z tmavočervených krajín a krajín, ktoré nie sú farebne označené platí povinnosť vykonať aspoň časť karantény v štátnej karanténe (karanténny hotel). Podrobnejšie informácie sú dostupné na webovej stránke nórskeho úradu pre verejné zdravotníctvo.
 • podrobiť sa testovaniu na hraničnom priechode pri vstupe do Nórska. Testovanie je bezplatné. Osobe, ktorá sa bez závažného dôvodu odmietne podrobiť testovaniu a dobrovoľne neopustí územie Nórska bude udelená pokuta a bude umiestnená do štátnej karantény. Z dôvodu zavedenia testovania na hraniciach môžu byť niektoré menšie hraničné priechody uzavreté. 

Osoby, ktoré prekonali COVID-19 resp. sú plne zaočkované

Osoby, ktoré sú v plnej miere zaočkované proti COVID-19, prípadne ktoré prekonali COVID-19 v období 6 mesiacov pred cestou do Nórska a sú schopné tieto skutočnosti preukázať certifikátom, ktorý je prepojený s EU schémou, budú môcť pricestovať do Nórska bez obmedzení bez ohľadu na krajinu z ktorej prichádzajú. Rovnako budú oslobodení z povinnosti karantény, povinnosti preukázať negatívny test na COVID-19 pri príchode, podrobiť sa testovaniu na hranici, ako aj z povinnosti predcestovnej registrácie.

Plne zaočkované osoby s digitálnym COVID preukazom EÚ sa nemusia registrovať ani predložiť negatívny PCR test a sú vyňaté z karantény, aj z testovania po príchode do Nórska.

Upozornenie slovenského veľvyslanectva v Nórsku

V prípade, ak nórske úrady na hranici nie sú schopné digitálny COVID preukaz EÚ prostredníctvom QR kódu verifikovať, neuznajú očkovací preukaz EÚ/EHP občana (čo môže byť aj len z dôvodu technických problémov), prihliada sa na túto osobu ako na nezaočkovanú a postupuje sa podľa toho, či občan prichádza zo zelenej alebo červenej krajiny. Digitálny COVID preukaz EÚ odporúčame mať na hranici pripravený v digitálnej forme.

Zoznam otvorených hraničných priechodov s informáciou o testovacom mieste na webovej stránke nórskej vlády
 

Nórsko naďalej vykonáva hraničné kontroly na vnútornej i vonkajšej schengenskej hranici pri vstupe i výstupe z krajiny. Upozorňujeme na skutočnosť, že prechod štátnej hranice smerom do Nórska  môže trvať dlhšiu dobu v závislosti od aktuálnej situácie na konkrétnom hraničnom priechode.

Svalbardy a vstupné podmienky

Každá osoba cestujúca na Svalbardy je povinná sa preukázať negatívnym testom na COVID-19, ktorý bol vykonaný v Nórsku nie neskôr ako 24 hodín pred plánovaným odletom na Svalbardy. Bližšie informácie sú uvedené na webovej stránke guvernéra Svalbardov.

Nórsko uvoľňuje pravidlá pre vstup a karanténu pre ľudí z niektorých európskych krajín, ktoré nepovažuje za rizikové. Od 5. júla zaradilo na zoznam zelených krajín aj Slovensko.

Cestujúci so zelených krajín sú povinní registrovať sa pred cestou na webovej stránke nórskej vlády a budú otestovaní po príchode.

V prípade, ak osoba cestujúca zo zelenej krajiny do Nórska tranzituje (osobným automobilom) cez územie červenej krajiny, prihliada sa na ňu ako keby prišla zo zelenej krajiny za podmienky, že tranzit bol vykonaný bez zastávky, nebol vykonaný prostriedkami hromadnej dopravy a počas cesty nemali cestujúci kontakt s inými osobami, ako so svojimi blízkymi. V prípade leteckej dopravy, ak cestujúci prestupoval na letisku v červenej krajine, nórske úrady naň prihliadajú ako na prichádzajúceho z červenej krajiny.

Osoby, ktoré sú v plnej miere zaočkované proti COVID-19, prípadne ktoré prekonali COVID-19 v období 6 mesiacov pred cestou do Nórska a sú schopné tieto skutočnosti preukázať certifikátom, ktorý je prepojený s EU schémou, budú môcť pricestovať do Nórska bez obmedzení bez ohľadu na krajinu z ktorej prichádzajú. Rovnako budú oslobodení z povinnosti karantény, povinnosti preukázať negatívny test na COVID-19 pri príchode, podrobiť sa testovaniu na hranici, ako aj z povinnosti predcestovnej registrácie.

Od 30. augusta 2021 je Nemecko zaradené do zoznamu červených krajín. Rakúsko a Lotyšsko sú naďalej vyradené zo zoznamu zelených krajín.

Zdroj: MZV

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nórsko od zajtra ruší všetky opatrenia súvisiace s koronavírusom. Plánuje tiež otvoriť hranice https://t.co/IYvRH5i1Dp #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Punta Cana v hlavnej sezóne s letenkami, 4*hotelom a all inclusive za 1045€ https://t.co/yZ3LWQFqIJ #dovolenky2 dni dozadu
Etihad Airways ponúkajú k letenkám do Abu Dhabi autobusový transfer do Dubaja zdarma https://t.co/igwjKSOB6X #novinky2 dni dozadu
Letenky z Košíc do Viedne na jeseň aj zimu od 27€ https://t.co/KnILxVlMSf #letenky2 dni dozadu
Máme Korfu na jeseň z Bratislavy za výborné ceny: Spiatočne od 19€! https://t.co/JjgstDueL5 #letenky2 dni dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Bratislavy od 19€! https://t.co/T7jZpM8wX3 #letenky2 dni dozadu
Pobaltské štáty spája nový turistický chodník: Viac ako 2 tisíc kilometrov a krásna príroda https://t.co/UGK5qGdkZb #letenky3 dni dozadu
Malorka – 8 dôvodov, prečo je dovolenková stálica počas celého roka https://t.co/f5WHiSyXiY #cestopisy3 dni dozadu
Zanzibar bude mať nový umelý ostrov pripomínajúci obrovskú domino vežu https://t.co/HPoasAQ08g #novinky3 dni dozadu
PONUKA DŇA: Jesenný pobyt vo Vile Magnolia v krásnom prostredí Banskej Štiavnice za 69€ s raňajkami (ušetríš 1 deň voľna) https://t.co/r0DqfqTPVA #dovolenky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore