Nájdeš nás aj na:

Amerika

10 vecí, ktoré môžeš v New Yorku tento rok zažiť zdarma

10 vecí, ktoré môžeš v New Yorku tento rok zažiť zdarma

Ak už máš lacné letenky do New Yorku na tento rok, určite sa nevieš dočkať, škrtáš dni v kalendári a rozmýšľaš, ako si zostaviť itinerár. V programe si urob miesto na tieto aktivity, nielenže sú celkom zdarma, ale naozaj stoja za to. Stav to na legendárny Central park, osviež sa prehliadkou pivovaru a deti zober do ZOO.

Reklama

1. Objavuj Central park

Hoci niektoré atrakcie v Central parku vyžadujú potplatok, poprechádzať sa po ňom môžeš predsa úplne zdarma. Park má viac ako 3 kilometre štvorcové a je ako stvorený na piknik či krásne fotky do newyorského albumu. Pozri si most Gapstow Bridge, spoznáš ho z filmu Sám doma 2. Prejsť sa môžeš tiež k fontáne Bethesda a Jazeru.

central park new york

2. Prejdi sa po High Line

High Line je vyvýšená nákladná železničná trať premenená na verejný park na západnej strane Manhattanu. Promenáda je ohraničená zeleňou a ponúka skvelé výhľady na okolité mesto. Je tiež domovom niekoľkých verejných umeleckých inštalácií.

high line new york

3. Navštív Times Square

Návšteva Times Square je ikonickou aktivitou, bez ktorej sa návšteva Veľkého jablka nezaobíde. Ak nechceš míňať peniaze, vynechaj obchody a jednoducho nasávaj atmosféru jedného z najznámejších miest v meste vôbec.

4. Naskoč na Staten Island Ferry

Vedel(a) si, že legendárna plavba na Staten Island Ferry je celkom zadarmo? Vyskúšaj zábavný spôsob prepravy z Manhattanu na Staten Island a uži si peckový výhľad na sochu slobody. Loď premáva sedem dní v týždni.

Zdroj foto: Shutterstock/Drop of Light

5. Zaži niečo iné – Farmárske múzeum Queens County

Ak ti nevadí vycestovať kúsok mimo mesta, odporúčame návštevu Farmárskeho múzea v Queens Country. Spraviť si tu môžete super program, ktorý zabaví celú rodinu. Nachádza sa asi 30 minút od centra Manhattanu. Nielenže tu nazrieš do histórie farmárskych prác, ale môžeš si vyskúšať kŕmene zvierat, jazdu na sennom valci alebo sa zúčastniť zaujímavých prednášok.

6. Prejdi Brooklynský most

Ak si v New Yorku prvýkrát, jednoznačne musíš prejsť aj ikonický Brooklyn bridge. Spraviť si tu môžeš parádne fotky a trocha sa rozhýbať. Trasa pre chodcov po moste je dlhá čosi viac ako 1,5 kilometra.

7. Pozri si výstavu Polonsky v Newyorskej verejnej knižnici

Výstava Polonsky je prvou trvalou výstavou v Newyorskej verejnej knižnici. Vystavuje rôzne kúsky zo vzácnej zbierky. Niektoré predstavujú ručne písané listy, rukopisy a historické dokumenty. Vstup je zdarma, potrebuješ sa len zaregistrovať na určitý čas vopred.

new york public library

8. Navštív Knižnicu a múzeum Morgana

Múzeum a nezávislá výskumná knižnica v srdci New Yorku, Morgan Library & Museum, začala ako osobná knižnica finančníka, zberateľa a kultúrneho mecenáša Pierponta Morgana. Už v roku 1890 Morgan začal zhromažďovať zbierku iluminovaných, literárnych a historických rukopisov, starých tlačených kníh a starých majstrovských kresieb a tlačí. Vstup je zdarma každý piatok v rámci programu Free Friday, treba sa vopred online prihlásiť.

 Morgan Library & Museum new york
Zdroj: Shutterstock/H.J. Herrera

9. Zúčastni sa prehliadky v Brooklynskom pivovare

Si milovníkom piva? Potom nesmieš vynechať prehliadku Brooklyn Brewery, ktorá je každú nedeľu medzi 13:00 – 16:00 úplne zdarma. Dozvieš sa o vede o pivovarníctve, histórii piva aj príbehu tohto konkrétneho pivovaru. Ochutnať miestne pivko môžeš samozrejme tiež, to už je však za malý poplatok.

Zdroj: Shutterstock/stock_photo_world

10. Zoologická záhrada v Bronxe

Ďalší skvelý tip pre návštevu New Yorku s deťmi. Zoologická záhrada v Bronxe ponúla každú stredu bezplatný vstup. Potrebná je rezervácia vopred, ktorá sa otvára každý pondelok o 17:00 na nasledujúcu stredu.

bronx zoo
Zdroj: Shutterstock/littlenySTOCK

Zdroj informácií: Travel off Path

Akciové letenky do New Yorku


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore