Nájdeš nás aj na:
malorka plaz

Cestopisy

Malorka má krásne pobrežie: 9 tipov na najlepšie pláže na juhu

Baleárske ostrovy sú známou dovolenkovou destináciou obľúbenou pre širokú diverzitu pláží; od bielych pieskových pripomínajúcich Karibik, cez rôznorodé zátoky, až po strmé útesy, na ktoré si trúfnu len odvážlivci. V nasledujúcich riadkoch ti predstavíme 9 najkrajších pláží, ktoré nájdeš na južnom pobreží najväčšieho ostrova tohto súostrovia, Malorky.

Reklama

1. Cala Pi

Bezpochyby najznámejšou plážou sa vďaka Instagramu stala Cala Pi s nezameniteľnou svetlo tyrkysovou vodou a vyhliadkou nad zátokou. Vďaka plytkej vode a výskytu jaskýň v bralách, ktoré túto krásnu zátoku ohraničujú, sa Cala Pi stala tiež obľúbenou destináciou na amatérske šnorchľovanie.

2. Cala Beltran

Približne polhodinu peši po skalách od Cala Pi sa nachádza malá nedotknutá zátoka Cala Beltran, kam denne zavíta len hŕstka turistov. Vďaka ťažšie dostupnému terénu sa tu zachovala panenská príroda a úchvatný podmorský život, preto sa sem radi vracajú potápači. Pri vstupe je vhodné mať obuté topánky do vody, nakoľko je vysoká šanca stúpiť na ježka, mušľu alebo ostrý kameň.

3. Sant Elm a Cala en Basset

Táto krásna pláž s bielym pieskom, výhľadom na ostrovček Es Pantelauhornatý ostrov s prírodnou rezerváciou Sa Dragonera v pozadí je ideálna pre rodiny s deťmi, ktoré si chcú užiť pokoj v menšom letovisku. Sant Elm je lokalizovaná v juhozápadnej časti ostrova, kde ďalej na západ sa už dvíhajú vysoké hory Serra de Tramuntana. Tie na západnom pobreží vytvárajú strmé kamenné zrázy s divokými plážami, ku ktorým je možné sa dostať jedine túrou. Blízko Sant Elm na predhorí sa nachádza napríklad Cala en Basset, ktorá je pre cestovateľov ešte relatívne ľahko dostupnou ochutnávkou horských pláží, ktorých sa na Malorke nachádza veľké množstvo.

4. Es Trenc & Ses Covetes

Symbolom baleárskych pláží je jednoznačne Es Trenc, viac než 3 kilometre dlhá pláž s bielym pieskom a priezračnou, krištáľovo čistou vodou, ktorá je právom porovnávaná s Karibskými ostrovmi. Plytké a veľmi teplé more, jachty kotviace v diaľke a slnečníky z palmových listov dodávajú tejto obľúbenej pláži exotický nádych. Kým Es Trenc je platená, keďže sa nachádza v prírodnej rezervácii, neďaleko sa nachádzajúca veľmi podobná pláž Ses Covetes je bezplatná. Keďže je lokalizovaná v zastavanej oblasti, ponúkne aj pestrejší výber prímorských reštaurácií a barov.

5. Platja de s’Arenal

Neďaleko hlavného mesta Palma de Mallorca sa nachádza jedno z najobľúbenejších dovolenkových stredísk, s’Arenal, ktoré je známe svojím takmer 5 kilometrov dlhým pieskovým pobrežím rozprestierajúcim sa po celej dĺžke Palmského zálivu a tiež bohatým nočným životom. Promenádu lemujú palmy, reštaurácie, bary a obchody so suvenírmi, preto ak obľubuješ klasickú dovolenku pri mori so všetkým čo k tomu patrí, s’Arenal bude určite miestom pre teba.

Cala Blanca & Calo d’en Monjo

Ďalšie z menej dotknutých pláží sú Cala Blanca a Calo d en Monjo, lokalizované blízko seba kúsok na západ od Palmy. Aj napriek tomu, že neponúkajú žiadne možnosti spoločenského vyžitia, sú tieto štrkové pláže obkolesené bielymi útesmi obľúbeným miestom oddychu jachtárov a niektorých turistov túžiacich po pokoji.

cala blanca malorka

Akciové letenky na Malorku na rok 2024

Článok pre Pelipecky napísala Simona Regecová.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore