Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

CITYBREAK: Španielska Malaga koncom roka od 26€

Južné Španielsko priťahuje tisícky turistov kvôli slnku, plážam, mnohým atrakciám, pamiatkam a všadeprítomnej dovolenkovej stredomorskej atmosfére. Bez ohľadu na ročné obdobie je možné tu aktívne tráviť čas alebo len tak leňošiť na pláži. Preto máme pre teba fajn letenky na november a december! 

Malaga z Viedne už od 26 eur

Ako získať túto cenu?

Zadaj v objednávke na Pelikan.sk pelipeckársky zľavový kód:

PECKYSEP10

a budeš to mať o 10 eur lacnejšie.

Viedeň Priamy let Malaga Priamy let Viedeň
od 26 Rezervuj

Na jesenný či zimný citybreak je Malaga a jej okolie ideálnym miestom. V lete Andalúziu navštevujú milióny turistov a vzhľadom na to, že na pobreží Costa del sol je približne 300 slnečných dní, aj na začiatku novembra môžete mať krásne slnečno. Do Malagy sa dá dostať letecky spojom z Bratislavy, Viedne aj Budapešti. Let trvá približne 3,5 hodiny. Ubytovať sa dá v hoteloch, penziónoch, hosteloch a v poslednom čase je mimoriadne obľúbená platforma ubytovanie cez Airbnb. My odporúčame pozrieť akciové pobyty s hotelom v Malage a lacnými letenkami v jednom balíčku.

Sneh aj slnko

Keď je dobré počasie, počas letu nad Španielskom môžeš obdivovať horské masívy a slnečné piesočnaté pobrežie. Sneh na štítoch pohoria Sierra Nevada ostro kontrastuje so zeleňou nižšie položených  olivovníkov a paliem ohraničujúcich pláže. Teploty na začiatku novembra sa pohybujú na úrovni príjemných 17 až 20 stupňov, v noci sú teploty síce nižšie, ale i tak sú ideálne pre aktívny oddych.

Malaga

Hlavné dominanty týčiace sa nad mestom Malaga s úžasným výhľadom na celé okolie sú arabský palác Alcazaba a hrad Gibralfao. Ostali tu ako pozostatky maurskej nadvlády na tomto území Španielska v stredoveku. Zámok, ktorý bol postavený v 10. storočí, bol neskôr sídlom kresťanských kráľov a plnil vojenskú funkciu.

Dnes je na ich mieste vyhliadková terasa s turistickými chodníkmi po obranných múroch. Cesta k nim je, hlavne v lete, dosť únavná. Počas výstupu sa ti však otvárajú neuveriteľné výhľady na mesto od býčej arény (Plaza de toros de La Malagueta), cez more, prístav po celé okolie. Nižšie položená pevnosť Alcazaba ukrýva palác, nádvorie a záhradu. Pri vstupe do pevnosti nájdeš aj starorímske divadlo.

Katedrála Malagy (Catedral de Málaga) bola navrhnutá v renesančnom štýle. Počas dvestoročnej prestavby sa však jej zovňajšok premenil na kombináciu niekoľkých architektonických slohov toho obdobia. Stojí na mieste bývalej mešity. Za vstup sa platí, dokonca si môžeš kúpiť špeciálny lístok, ktorý ti umožní výstup na strechu. Priprav sa na dvesto schodov.

Malaga je zábavná

Novým miláčikom Malagy je Mirador Princess, vyhliadkové ruské koleso v prístave. Počas jazdy uvidíš panorámu celého mesta, pri dobrej viditeľnosti aj niekoľko vrcholov za mestom. Vstupné na atrakciu stojí 10 Eur.

Playa la Malagueta je hlavnou mestskou plážou, kde si môžeš oddýchnuť v tieni pod slnečníkmi a palmami. Turistov víta aj v novembri (voda má však v priemere 17-19 stupňov).

Múzeá v meste

V celom Španielsku sú národné múzeá voľne prístupné v určitých časoch, väčšinou je to v nedeľu popoludní alebo posledné dve hodiny pred zatvorením. Počas letných prázdnin sa v týchto časoch začnú tvoriť rady už hodinu pred otvorením múzea. 

Pablo Picasso, maliar, sochár a zakladateľ kubizmu sa narodil práve v Malage a prežil tu svoje prvé roky. Neskôr odišiel študovať do Paríža. Na Plaza de la Merced sa nachádza jeho rodičovský dom, ktorý momentálne plní funkciu múzea. Museo Casa Natal má vo svojej zbierke umelecké aj súkromné predmety umelca. Obrazy sú umiestnené v Museo Picasso v budove Buenavista Palace, ktoré bolo vybudované na začiatku šestnásteho storočia. Toto múzeum má bohatú zbierku obrazov, ale aj sochárskych a keramických diel umelca.

Carmen Thyssen Museum predstavuje zbierku španielskych maliarov od devätnásteho storočia. Sú tam organizované aj dočasné výstavy. V novembri 2018 to bola napr. výstava obrazov “Henri Matisse. Jazz”.

Tapas a víno

Jedlo v španielsku sa považuje za dôležitú súčasť života. Stretnutia známych v baroch a reštaráciách  sú tu na dennom poriadku. Tapas-bary ponúkajú rôznorodé občerstvenie od olív až po chutné jednohubky. V 100 Montaditos, ktorá sa nachádza na prístavnej promenáde, nájdeš veľký výber jednohubiek (cena od 1 Eur). K tomu netreba zabudnúť objednať si tinto de verano, čo je vlastne osviežujúca kombinácia červeného vína, malinovky, citróna a ľadu. V mnohých reštauráciách sú v ponuke morské plody od výmyslu sveta, lacné a chutné jedlo nájdeš v La Peregrina Centro, v blízkosti Picassovho rodného domu.

Vianoce v Malage

Síce slovenské Vianoce sú čarovné a ak nám počasie dopraje, aj zasnežené, zažiť ich v Malage je nezabudnuteľný zážitok. Od prvého decembra sú ulice a námestia plné farieb, svetielok a adventnej atmosféry. Toto obdobie roka je pre miestnych veľmi dôležité, odzrkadľuje sa to aj v aktivitách akými sú inštalácia betlehema, klzisko, koncerty s vianočnou tematikou… A aby sme nezabudli: ak si v Malage v decembri, nezabudni navštíviť aj obchody: môžeš nájsť prekrásne vianočné darčeky.

Granada

Granada je skutočnou perlou Andalúzie. Z Malagy sem pricestuješ autobusom asi za dve hodiny (napr. spoločnosťou Alsa). Autobusová stanica je asi tri kilometre od centra. Do centra sa dostaneš aj verejnou dopravou, my sme zvolili pešiu asi 40 minútovú prechádzku. Počas nej sa medzi budovami zjavovali zasnežené vrcholy pohoria Sierra Nevada, kde sa nachádzajú lyžiarske svahy.

Hlavným cieľom návštevy Granady je pre mnohých palácový komplex Alhambra. Nachádza sa na kopci, a z viacerých vyhliadok, najmä v noci, sa ti ponúka úžasný pohľad na jej veľkoleposť a veľkosť. Každý deň je tento komplex navštevovaný tisíckami turistov, preto sa odporúča zaobstarať si lístok dopredu na internete.

V závistlosti od typu lístka vstup zahŕňa návštevu paláca Nasrid, Alhambry a veží. Najpredávanejší listok stojí 14 Eur. Komplex sa dá vidieť nielen cez deň, ale aj v noci. Z pohľadu od mesta je možné vidieť opevnenie Alcazaba, ktoré bolo postavené v 11. storočí. V strede komplexu sú Nasridské paláce, bohato zdobené arabskými frezkami a ornamentmi.

Perlou tohto komplexu je Palacios Nazaríes, ten je možné navštíviť len po zakúpení lístka s určeným časom na vstup. Množstvo ozdôb a dekoratívnych prvkov poteší tvoje oči. V rámci prehliadky je dôležitým miestom Patio de los Leones, kde sa nachádza mramorová fontána tvorená 12 levmi.

Zaujímavým miestom na prehliadku je aj Palacio de Carlos V navrhnutý študentom Michelangela. Zvonku táto budova s štvorcovým pôdorysom skýva kruhové koloseum z veľkým počtom stĺpov. Palác v sebe ukrýva aj múzeum výtvarného umenia a múzeum Alhambry.

Generalife, nachádzajúce sa blízko týchto palácov, bolo letnou rezidenciou moslimských vládcov. Krásna záhrada, udržiavané živé ploty a početné jazierka a fontány sú ideálnym miestom pre romantické prechádzky.

Granada je jedným z mála miest v Španielsku kde k pivu a vínu dostaneš bezplatne aj tapas. Do tohto sa počítajú olivy, kúsky syra a chipsy. Vďaka arabskému dedičstvu je Granada plná farebných čajovní a miest, kde je možnosť zažiť fajčenie vodnej fajky v neopakovateľnej atmosfére. Počas prechádzok v starom meste sa budeš cítiť nie ako v Španielsku, ale ako v Maroku.

Córdoba

Córdoba je nová aj stará, moderná aj tradičná. Každopádne, má veľmi múdre vyžarovanie, veď má 1000 rokov. Na jej múdrosti určite pridáva aj to, že sa tu narodili Seneca, Averroes alebo Maimonides.

Jedna z najkrajších starých častí je okolie Veľkej mešity-katedrály (The Mosque–Cathedral alebo Mezquita), ktorej história siaha do 6. sotročia. Tá je symbolom mesta, ale aj zrkadlom dôležitosti stredoveku v histórii Córdoby. Pri návšteve tejto majestátnej budovy hneď pochopíš, že sa právom nachádza na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jedinečným zážitkom je nočná návšteva tohto miesta s názvom „the Soul of Cordoba“, čiže duša Cordoby.

Keď už sme pri Zozname svetového dedičstva UNESCO, chceli by sme spomenúť aj Medinu Azaharu. Zrúcanina obrovského maurského stredovekého palácového komplexu, mesta postaveného Abd-ar-Rahmanom III, ktorý bol vraj veľkým propagátorom kultúry a šikovným politikom.

Alcázar de los Reyes Cristianos je alcaraz, čiže maurský opevnený palác v historickom centre Córdoby neďaleko Mezquity. Bol postavený pod kastilskou vládou (13. a 14. storočie) na pozostatkoch maurského paláca. Okrem pondelka je tu každé ráno o 9.00 multimediálna show svetiel, flamenca. Volá sa to Noches Mágicas en el Alcázar, čiže magické noci v Alcazari. Vstupné je 6,50 Eur. Odporúčame sa vybrať aj na návštevu ďalšieho neďalekého alcazaru Baños del Alcázar Califal, kúpele z 10. storčia.

Pre viac informácií navštív stránku: www.spain.info

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Bali s letenkami, hotelom, raňajkami a sprievodcom za 819€! https://t.co/we25GYsc5X7 hodín dozadu
Maldivy s 5* Qatar Airways za 529€ UŽ LEN DNES: https://t.co/2ttRHTQGO310 hodín dozadu
Kanada za 369€! OMG, ideme: https://t.co/nsCuM3ZswT10 hodín dozadu
Bol(a) si už v Strednej Amerike? Kúp si letenky do Guatemaly alebo Belize od 489€! https://t.co/28JqRpRdDM10 hodín dozadu
Phuket za 539€ z Viedne! https://t.co/Jm7M2UKvJc13 hodín dozadu
ARGENTÍNA: Leť do Buenos Aires za 549€ https://t.co/yoLyOEvgt014 hodín dozadu
LETENKA DŇA: Bangkok v hlavnej sezóne za 399 EUR https://t.co/i45ynt35491 deň dozadu
PONUKA DŇA: Letenky + hotel + víza zadarmo. Kam? No predsa do Petrohradu: https://t.co/ZVYSlemjsf1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore