Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Máte odvoz autom na letisko do zahraničia? Nezabudnite na registráciu

Máte odvoz autom na letisko do zahraničia? Nezabudnite na registráciu

Štátny tajomník MZV SR Martin Klus pred niekoľkými dňami predstavil dôležité novinky a dobré správy o cestovaní počas sviatkov. Krátkodobé výjazdy na zahraničné letiská sú povolené a z Rakúska i ČR po novom uznajú aj antigénové testy pre všetkých. Vek testovaných detí sa zvyšuje zo 7 na 10 rokov.

Reklama

Krátkodobé výjazdy na zahraničné letiská sú povolené

Od piatka, 18. decembra 2020 sä umožnené krátkodobé výjazdy na najbližšie letiská v susedných štátoch EÚ aj bez potreby preukázania sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19 pri návrate.

Osoby zabezpečujúce prepravu iných osôb na medzinárodné letiská na území Českej republiky, Poľskej republiky, Maďarska alebo Rakúskej republiky sú však podľa novej vyhlášky povinné najneskôr pred prechodom štátnej hranice zo Slovenskej republiky zaregistrovať sa od 18. decembra 2020 cez formulár na webe https://naletisko.mzv.sk/ a preukázať sa na požiadanie príslušníkom Policajného zboru SR vytlačeným alebo elektronickým potvrdením o splnení tejto povinnosti a letenkou prepravovanej osoby alebo jej elektronickou kópiou.

Osoby zabezpečujúce prepravu sú povinné vykonať cestu výhradne cez územie členských štátov EÚ, a to bez zastavenia, okrem zastavenia na nevyhnutné tankovanie pohonných hmôt a nástup prepravovanej osoby.

Vyplnený formulár nezakladá právny či iný nárok na vstup na územie susedného štátu a rozhodnutie v prípade kontroly na hraniciach prijímajú príslušné policajné orgány susedných štátov. Dôrazne preto upozorňujeme všetkých cestujúcich na potrebu včasného oboznámenia sa s režimom voľného pohybu v susedných krajinách.

Do Rakúska sa dostanete bez problémov

Nová rakúska vyhláška zahŕňa aj niekoľko dôležitých výnimiek vrátane možnosti tranzitu na letisko vo Schwechate. Naďalej je aj po 19. decembri 2020 možná obojstranná preprava zo SR na letisko, príp. odvoz pasažierov z letiska Flughafen Wien Schwechat, resp. aj na / z viedenskej Hlavnej stanice (Hauptbahnhof Wien), ale len vtedy, ak cestujúci, resp. ich doprovod hneď po dovoze/odvoze opustí územie Rakúska. Pre návrat na Slovensko je však potrebné riadiť sa aktuálne platnou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR (väčšinou potreba testu).

Vláda SR stredu 16. decembra schválila zákaz vychádzania, ktorý začal platiť od 19. decembra 2020. Cesta do zahraničia však nebude počas zákazu obmedzená, rovnako ani cestovanie medzi okresmi, takže sa môžete aj v období zákazu vychádzania – od 19. decembra do 10. januára – pokojne dostať na letisko a z letiska.

Zdroj: Denník N, mzv.sk, Facebook Martin Klus


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore