Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Zákaz letov do Británie končí. Slovensko od dnešnej polnoci obnovuje spojenia

Zákaz letov do Británie končí. Slovensko od dnešnej polnoci obnovuje spojenia

Mnohé európske krajiny vrátane Slovenska pred niekoľkými dňami zastavili letecké aj vlakové spojenia s Britániou. Išlo o prevenciu proti šíreniu nového kmeňa koronavírusu na juhu Anglicka. Lety z/do Británia sa však od polnoci 24. decembra opätovne obnovia. Rezort zahraničia sa tiež snaží pomôcť občanom, ktorí uviazli na Britských ostrovoch.

Reklama

„Žiaľ, na rezorte diplomacie nás veľmi mrzí, že sa deň pred začiatkom Vianoc tak veľmi skomplikovala situácia, a to najmä pri ceste zo Spojeného kráľovstva. Celý deň sme však aktívne komunikovali s našimi kolegami aj partnermi, doma aj v zahraničí, aby sme čo najviac uľahčili „uviaznutým“ občanom ich návrat domov,“ komentoval situáciu štátny tajomník MZV SR Martin Klus.

Od dnes, 23. decembra, Francúzsko umožňuje vstup na svoje územie občanom SR prichádzajúcim zo Spojeného kráľovstva. Podmienkou je preukázanie sa negatívnym testom na COVID-19, a to buď RT-PCR alebo antigénovým, ktorý je schopný odhaliť aj nový kmeň koronavírusu. Test nesmie byť starší ako 72 hodín od doručenia jeho výsledku. Na výsledok antigénového testu sa čaká približne 30 minút. Odberné testovacie miesta sú k dispozícii na britsko-francúzskych hraničných priechodoch

Lety z/do Spojeného Kráľovstva od polnoci obnovené

Dobrou správou pre všetkých, ktorí sa ešte chystajú priletieť na Vianoce domov na Slovensko za svojimi blízkymi, lebo naopak, odletieť za blízkymi do Londýna či Manchestru, je to, že od dnešnej polnoci budú môcť opäť lietať civilné lety zo Spojeného kráľovstva a Severného Írska.

Rovnaký krok už urobili aj viaceré ďalšie krajiny EÚ, pričom samotná Únia na tento krok vyzývala.

Občania prichádzajúci zo Spojeného kráľovstva už môžu napríklad vstupovať na územie Francúzska a ísť ďalej. Podmienkou je však negatívny test na COVID-19. Môže isť o RT-PCR alebo antigénový test, ktorý vie odhaliť nový kmeň koronavírusu.

Rezort zahraničia SR zvažuje aj pomoc pre uviaznutých občanov v Británii. „Môžem potvrdiť, že sa koordinujeme aj s Českom či ďalšími krajinami EÚ, sme v kontakte a zvažujeme, ako si prípadne pomôcť a dopraviť domov našich občanov,“ dodáva Martin Klus.

Ľudia, ktorí prídu po polnoci 21. decembra z Veľkej Británie na Slovensko, musia nastúpiť do karantény. Karanténa môže byť ukončená až po absolvovaní RT-PCR testu s negatívnym výsledkom. Ten sa odoberá najskôr na piaty deň od pricestovania na územie Slovenska. Všetky laboratóriá na Slovensku, ktoré realizujú RT-PCR testy na ochorenie COVID-19 vedia zachytiť aj túto mutáciu koronavírusu.

Slovensko zakázalo lety z Británie na 72 hodín

Zákaz príletov z Británie na Slovensko platný na 72 hodín sa celkovo dotkol 8 letov na bratislavské letisko. Išlo o 4 prílety z Londýna a Manchestru do Bratislavy a 4 odlety z Bratislavy do spomínaných miest.

Lety do/z Londýna-Stanstedu a Manchestru zabezpečuje dopravca Ryanair, lety z/do Londýna-Lutonu zabezpečuje dopravca Wizz Air.

Cestujúcich mal kontaktovať letecký dopravca e-mailom, SMS správou, v mobilnej aplikácii, kde môžu nájsť informácie o ďalšom postupe – vrátenie cien za letenku či zmeny rezervácie na iný dátum alebo let alebo poskytnutie poukážky na kúpu ďalšej letenky.

Podľa britského premiéra Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce alebo že by bol odolný voči novovyvinutým vakcínam.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Austrian Airlines začnú od cestujúcich požadovať nosenie respirátora. Ide o nariadenie vlády https://t.co/ZT1uwPRorj #novinky2 dni dozadu
Lufthansa plánuje najdlhší let v jej histórii. Smeruje na Falklandy https://t.co/BplkFm5BzG #letenky2 dni dozadu
Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv https://t.co/7wLmbFAVuF #novinky2 dni dozadu
Ako najlepšie na Zanzibar? Porovnali sme letenky od 489€ a máme v tom jasno! https://t.co/pmgnzRrPOT #letenky2 dni dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLxQKr #letenky2 dni dozadu
Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky2 dni dozadu
Test pohodlne z auta. Letisko Bratislava ponúkne najväčšie drive-thru testovanie https://t.co/gNuqllA5X0 #novinky2 dni dozadu
Cestovanie do Francúzska: pri vstupe treba negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín https://t.co/n8K3xmr7wv #letenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All Inclusive Dominikánska republika s letenkami a 4*hotelom za 1208€ https://t.co/uKcwSarkaq #dovolenky2 dni dozadu
Tranzit cez Rakúsko: pred cestou na letisko Viedeň nezabudnite vyplniť online formulár (registrácia) https://t.co/mwXVVNYuMh #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore