Nájdeš nás aj na:

Afrika

Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky

Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky

Dve Slovenky, dva červené kufre, 75 outfitov a jedna fantastická destinácia – Zanzibar! V januári 2019 sme strávili päť úžasných dní na ostrove klinčekov a vanilky. Domov sme sa vrátili nie len opálené, ale plné zážitkov, nových skúseností a samozrejme aj s nezabudnuteľnými spomienkami.

Reklama

Zaujíma vás, čo je za luxusnými rezortmi, chceli by ste vedieť, či Zanzibar stojí zato? Nižšie nájdete užitočné tipy a triky ako si užiť Zanzibar na 100% a spoznať jeho pravú tvár! A k tomu pripájame letenky z Viedne od 529 EUR – pri niektorých môže platiť výhodná cena len pri zakúpení dvoch leteniek súčasne – ideálne napr. pre páry alebo kamošov cestovateľov.

Lacné letenky na Zanzibar 2020/2021

Cestovanie na Zanzibar a vstupné podmienky

Tanzánijská vláda ešte na jar 2020 obnovila medzinárodnú leteckú osobnú prepravu, ako aj vstup občanov z tretích krajín na jej územie. Zrušila sa tiež povinná 14-dňová karanténa pre všetkých cestujúcich, prilietajúcich do Tanzánie.

Všetkým osobám prilietajúcim do krajiny odmerajú teplotu. Cestujúci budú povinní na palube lietadla vyplniť registračný formulár pre cestujúcich, ktorý odovzdajú príslušnému zdravotníckemu personálu v príletovej hale letiska. Cestujúca verejnosť je naďalej povinná dodržiavať hygienické odporúčania v podobe nosenia rúšok, pravidelného umývania a dezinfekcie rúk a dodržiavanie spoločenského odstupu na verejnosti. 

Čo robiť, vidieť a zažiť na Zanzibare?

Odliv a príliv – Jednou z najzaujímavejších vecí na Zanzibare je odliv a príliv. Na niektorých miestach sa oceán môže stiahnuť až o niekoľko stoviek metrov. My sme boli ubytované na východnej časti ostrova, presnejšie na pláži Bwejuu. Okolo desiatej sa oceán začal pomaly sťahovať a okolo tretej bolo všetko po starom. Počas odlivu sme sa prechádzali po pláži, presnejšie po malých bazénikoch, čo v piesku zostali, zbierali mušle, a kochali sa týmto unikátnym prírodnym divadlom. Väčšina rezortov je vybavených bazénmi, a teda aj počas odlivu máte možnosť sa schladiť.

Stone Town. Mesto Zanzibar je rozdelené na Stone Town, staré mesto a Other Town (Ng’ambo). Ako už viete do mesta sme sa dostali pomocou dala dala a vystúpili sme na konečnej zastávke. Poviem vám pravdu, boli sme riadne zmätené. 😀 V meste bol obrovský hluk, milión áut, a po tichučkom rezorte to bola riadna zmena. Na orientáciu sme použili offline mapu, ktorú sme si stiahli do mobilu a bedeker. Ak cestujete na Zanzibar mali by ste vedieť, že po ostrove nenájdete bankomaty, jedine v Stone Town. Platiť sa síce dá kartou v hoteloch, ale ak budete potrebovať hotovosť musíte ísť do mesta si vybrať peniaze. O tom čo sa oplatí vidieť v meste, sme vám napísali v článku Ako za 5 dní ošéfovať Zanzibar a užiť si ho naplno.

Viac informácii sa dozvieš v článku nižšie.

Cestovné doklady na Zanzibar 

Na Zanzibar budete potrebovať víza, ale nemajte žiaden strach, nemusíte si s nimi robiť starosti vopred. Ako to teda prebieha? Počas letu sme na palube museli vyplniť potrebné tlačivá so základnými informáciami o našej ceste. Po prílete a tepelnom šoku (nadránom bolo asi 28 stupňov) na letisko Kisauni sme vyplatili sumu 50 dolárov za víza, potom nasledovala pasová kontrola, vyzdvihli sme si batožinu a hor sa na hotel.

Kedy cestovať na Zanzibar?

Zanzibar sa stáva čoraz populárnejšou destináciou aj medzi Slovákmi, čomu sa vôbec nečudujeme. Biele pláže a tyrkysové more je lákadlom pre mnohých turistov. Letenky na Zanzibar, ako to už väčšinou býva je dobré kúpiť trochu v predstihu.

Hlavná sezóna na Zanzibare trvá od júla do marca. V tomto období sa teploty pohybujú okolo 30-32 stupňov Celzia, aj keď je pod mrakom dbajte na svoju pokožku, aby Vás nespálilo. Od apríla do polky júna je obdobie dažďov, neprší však každý deň, a teploty sa pohybujú okolo 26 stupňov. Výhodou tohto obdobia je menej ľudí. Počas daždivého obdobia najviac prší v apríli – približne 19 dní, v máji 16 dní a v júni cca 8 dní.

Očkovanie a hygiena na Zanzibare

Pred vycestovaním sme sa uistili či sú potrebné nejaké očkovania, či lieky. Poďla vyjadrenia Očkovacieho centra Zanzibaru potrebujete vakcináciu proti žltej zimnici iba v prípade, že prichádzate z endemickej oblasti (krajiny Afriky a Južnej Ameriky s výskytom). V prípade, že cestujete z Európy a tranzit na letisku v endemickej krajine nepresiahne 12 hodín, nebudú po vás očkovanie požadovať, a je teda na vás ako sa rozhodnete.

Každopádne si so sebou zabaľte repelent. Ako všade, aj na Zanzibare sú komáre, ktoré vyliezajú skôr cez noc a počas daždivého obdobia. Malária je tu ojedinelá, ale za prevenciu nič nedáte, a preto používajte moskytieru a po západe slnka aj repelent.

Čo sa týka hygieny, treba si uvedomiť že ste v Afrike, zvyky a možnosti sú iné ako u nás v Európe. Väčšina rezortov a hotelov spĺňajú všetky naše štandardy. Izby sú skôr jednoduchšie, majú základné vybavenia, samozrejme to záleží aj od hviezdičiek hotela, ale predsa nie preto cestuje človek na Zanzibar, aby trčal na izbe. Vodu neodporúčame piť z vodovodu, kupujte si radšej balenú.

Čím sa dá na ostrove platiť?

Oficiálna mena v krajine je Tanzánia šiling, ale skoro všade berú aj doláre. Ak chcete nakupovať výhodne, odporúčame platiť v šilingoch. Klasicky, väčšina vecí a služieb vychádza lacnejšie ak používate miestnu menu. Samozrejme ak nie sú fixné ceny miestni vás budú skúšať, skúste sa trochu informovať, čo koľko stojí mimo hotela, aby ste zbytočne nemíňali viac ako treba. 🙂

SIM karta

Ak plánujete byť v krajine dlhšie , odporúčame si kúpiť SIM kartu, pretože niektorí slovenskí operátori nepodporujú Tanzániu, a teda nemôžete využívať služby ako internetové dáta v mobile. Ak máte T-Mobile, dáta vám síce fungovať budú, ale za veľmi vysoké ceny. My sme strávili len 5 dní na ostrove a preto sme nemali potrebu vybavovať si SIM kartu.

Dala dala

Alebo miestny autobus. Pred tým, ako vám prezradím viac o miestnej doprave, chcem vám povedať, že sme sa rozhodli spoznať skutočnú tvár Zanzibaru, vidieť to, čo sa skrýva za luxusnými rezortmi, rozprávať sa s miestnymi, ochutnať ich kuchyňu a k tomu patrilo aj to, aby sme vyskúšali miestnu dopravu dala dala. Sú to v podstate malé mikrobusy – cesta bola veľmi vtipná, zastávky na Zanzibare by ste hľadali márne, teda my sme nenašli žiadnu, zastali sme si na krajnicu, zdvihli ruku, autobus zastavil, spýtali sme sa na Stone Town, a ak išli tým smerom, tak sme nasadli. Túto dopravu využívajú vyslovene miestny. Preto vám odporúčame vziať si nejakú šatku alebo tričko s dlhým rukávom. Za cestu z Bwejuu do Stone Town-u sme zaplatili 2000 šilingov. (1 dolár) Ak sa vyberiete s dala dala informujte sa o cenách, a v autobuse nepoužívajte väčšie bankovky, ale dajte im presnú sumu. V hoteli nám odporučili vrátiť sa do západu slnka, potom sú tieto autobusy preplnené ľuďmi, ktorí sa vracajú z práce.

Zjednávanie

My sme to zobrali ako hru, s ktorou domáci automaticky rátajú. Bežne sa vám stane, že cena, ktorú vám na trhoviskách, v obchodíkoch so suvenírmi alebo pri ponuke výletov ponúknu, je premrštená. Ak ste pri zjednávaní vo svojom živle, a máte železné nervy, po pár minútach sa viete dostať aj na polovičnú sumu oproti pôvodnej. Ak vás vyslovene otravuje zjednávanie, v Stone Town nájdete aj tzv. Marina shops, v ktorých máte fixné ceny. Zjednávať odporúčame aj v hoteloch, keďže väčšina ponúka rôzne výlety. Spojte si jednotlivé zájazdy, ako sme to spravili my. Chceli sme navštíviť národný park Jozani Forest a vybrať sa na Spice Tour. Tieto dva výlety sme spojili na jeden deň a tak sme ušetrili 40 dolárov / osoba.

Sprepitné

Mali by ste vedieť, že priemerná mzda sa pohybuje okolo 250 dolárov, samozrejme ľudia žijúci v dedinách ani zďaleka nezarobia toľko. Počas našej cesty sme si všimli, že viacerí domáci boli zamestnaní ako dobrovoľníci, počas večerov chodili do školy učiť sa jazyky a ich jediný príjem bolo prepitné od turistov. Je na vás ako sa rozhodnete, resp. komu koľko uznáte z vhodné, v hoteli sme za upratovanie a iné služby nechali pár dolárov. Mali sme veľké šťastie na sprievodcov, hovorili perfektne po anglicky, boli veľmi srdeční a dali nám fakt užitočné a zaujímavé informácie. Niektorým sme nechali päť, niektorým desať dolárov.

Bezpečnosť

Počas našej cesty sme sa ani raz necitíli v nebezpečí. Samozrejme, môže sa stať, že vám počas výletu v Stone Town-e zmizne telefón alebo peňaženka, ale to isté sa môže stať v Bratislave, New Yorku ale aj v Tokiu. Treba si dávať pozor na osobné veci, mať zatvorenú kabelku, či ruksak. Nepohybovať sa po nociach na plážach, ak by ste dostali chuť na nočnú prechádzku, poproste niekoho z hotela aby išiel s vami. Cez deň sme si telefóny a peňaženky nechali na lehátkach a nič nám nezmizlo.

Zapožičanie auta, skútra, bicyklov

Na Zanzibare sa jazdí rovnako ako v Anglicku, teda na ľavej strane cesty. Cesty sú pomerne dobré, avšak veľký pozor si dajte na spomaľovače, tie sú totiž veľmi zlé označené. Auto si môžete požičať na ostrove, presnú sumu vám však nevieme povedať. Aj tu platí pravidlo, kto rád zjednáva, bude to mať lacnejšie. Auto si pred požičaním riadne prezrite, aby obsahovalo všetky licencie, pretože sú tu časté policajné kontroly. A môže sa stať že vám našijú poriadnu pokutu. My vám však odporúčame si vziať skúter alebo bicykel. Väčšinou ich ponúka každý hotel a len za pár dolárov. Môžete jazdiť popri pláži, a navštíviť okolité dedinky.

Na koľko dni sa oplatí ísť

Je to na Vás, na ostrove je fakt čo robiť, a ak by ste mali chuť na safari, zo Zanzibaru sa môžete jednoducho presunúť do Dar Es Salaam.

Čo musíte vidieť?

Nungwi, Kendwa, Paje, Jambiani – pláže

Vyberte sa na Spice tour

Navštívte opičky v Jozani Forest

Stone Town

Prison Island a obrie korytnačky

Potápajte sa pri Mnemba Atoll

Plávanie s delfínmi

Full Moon Parties

Chcete vedieť, čím nás Zanzibar úplne dostal? Prečítajte si týchto 10 dôvodov prečo sme sa doňho úplne zamilovali ????❤

Pre koho je zanzi?

Pre každého! Zanzibar má všetko. Ak máte krátko po svadbe a hľadáte romantickú destináciu – odporúčame smer Zanzibar. Ak chcete cestovať s deťmi, ale nechcete celé dni stráviť v hoteli ale chodiť po výletoch, plávať s delfínmi, potápať sa, kitesurfovať – znovu, odporúčame Zanzibar. Ak máte chuť vypnúť, hľadáte kľudné miesto, bez televízora, s krásnymi plážami a idylickými rezortmi – našou odpoveďou je opäť Zanzibar! Ak chcete okúsiť miestnu kultúru, spoznať Afriku, ochutnať najlepšie plody mora, vidieť skutočnú krásu – Zanzibar vás určite nesklame. Pre nás to bola láska na prvý pohľad a preto tejto destinácie dávame 10/10!




Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (8 votes)
Komentáre
Hore